Žena desať dní nejedla ani nepila

Čínsky Šaolin pre Európana predstavujú najmä mnísi a kung fu, bojové umenie, ktoré v mnohých filmoch prezentuje herec Jackie Chan. Pre Mikulášanku Tatianu Fábryovú však znamená úplne iný svet.

Napriek tomu, že Tatiana Fábryová desať dní nejedla ani nepila, výstup do čínskych hôr zvládla bez problémov.Napriek tomu, že Tatiana Fábryová desať dní nejedla ani nepila, výstup do čínskych hôr zvládla bez problémov. (Zdroj: ARCHÍV (TF))

Čínsky Šaolin pre Európana predstavujú najmä mnísi a kung fu, bojové umenie, ktoré v mnohých filmoch prezentuje herec Jackie Chan. Pre Mikulášanku Tatianu Fábryovú však znamená úplne iný svet.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Tatiana Fábryová prežila v Šaoline mesiac. Pobytom si plnila svoj sen. „Pre ženy a turistov bol kláštor sprístupnený až v roku 1991," doplnila T. Fáb-ryová a pokračovala, že ona do Šaolinu nešla ako turistka.

Čo bolo teda dôvodom cesty do Číny?

- Chcela som sa v kláštore naučiť meditovať. Pobyt som absolvovala s majstrom Xu Mintangom. Je to človek, ktorý vytvoril vlastný systém cvičenia. Momentálne prednáša na Harvardovej univerzite v Cambridgei v Amerike. Vyštudoval západnú aj východnú medicínu, počítače, je veľmi rozhľadeným človekom.

Ako vyzerali vaše dni?

- S Xu Mintangom sme meditovali šesť až osem hodín denne. Robili sme aj ďalšie cvičenia. V Šaoline som sa cítila ako doma, žijú v ňom zlatí ľudia. Zdalo sa mi, akoby som v ňom všetkých poznala. Žiadne deja vu, ale doma. Už prvý deň pobytu som vošla do kláštora a videla veci, ktoré bežný turista nevidí. Mnohé pocity ťažko slovami opísať.

Stretla som, napríklad, desaťročného chlapca, ktorý mi pol hodinu niečo po čínsky rozprával. Keď som ho počúvala, vôbec som nemala pocit, že má desať. Po jeho slovách som sa rozplakala a nevedela prečo. Sadla som si pod štyristoročný strom a slzy mi stále tiekli. Prisadol si ku mne starý mních a začal pološeptom vravieť mantry. Mne sa uľavilo.

Sedenie v meditácii niekoľko hodín bolo náročné. My nie sme na to stavaní. Nebolo však podmienkou, aby sme sedeli so skríženými nohami v lotosovom sede. Väčšina z nás sedela na stoličkách. Dôležité totiž bolo uvoľniť kanál na prijímanie energie. Keďže sme používali duchovné očistné techniky, dala sa meditácia zvládnuť.

Prezradíte nejakú očistu zo Šaolinu?

- Desať dní sme nič nejedli ani nepili. Zdalo sa mi to úplne normálne, lebo vo vzduchu je kyslík, kysličník uhličitý aj voda. Keď sme nejedli a nepili, mali sme popoludní niekoľko hodín voľno. Chodili sme po horách. Telo sa totiž musí hýbať, keď neje. Pre mňa bolo obrovským šokom, že som vládala. Mám možno viac ako dvadsať kilogramov nadváhy. Keď som už sedem dní nejedla a nepila, šla som na túru. Tri hodiny rovno po schodoch hore, hodinu dole. Číňania nechodia do hôr ako my po turistických chodníkoch. Oni si postavia takmer kolmo do kopca schody. Táto túra bola pre mňa veľkým objavom. Na Slovensku by som rozmýšľala ísť-neísť? V Šaoline nie, jednoducho som šla.

Podľa Tatiany Fábryovej sú schody všade v čínskych horách. FOTO: ARCHÍV (TF)

Jednou z podmienok dlhého nejedenia, nazvaného Bi Gu Shi Cchi, je čisté, detoxikované telo. V Šaoline žijú mnísi, ale aj obyčajní ľudia v horských dedinách, spôsobom primitívnym v zmysle jednoduchým, obyčajným a čistým. V Meste oblakov sa ľudia dožívajú dvesto a viac rokov. Majster Xu Mintang v ňom skúmal dlhovekosť jeho obyvateľov. Zistil, že jedia polovičku z toho, čo potrebujú, a tak je ich organizmus nútený prejsť na vlastné systémy.

Cvičili ste fyzické cvičenia?

- Robili sme cchi kungové cvičenia na kultiváciu energie a na uvoľňovanie energetických dráh v tele. Majster Xu Mintang tým, že je lekárom východnej aj západnej medicíny, mnohé veci vedel vysvetliť z oboch strán. Mnohému som sa naučila a teraz získané vedomosti a zručnosti využívam vo svojej práci.

Učiteľ a žiak pri nácviku. FOTO: ARCHÍV (TF)

Šaolinských mníchov poznáme väčšinou ako neskutočne ohybných ľudí, ktorí predvádzajú kung fu na javiskách po celom svete. Sú aj oni vychovávaní v kláštore?

- Títo mnísi bývajú v šaolinskej škole, nie v kláštore, ale vychovávajú ich šaolinski mnísi-učitelia na predvádzanie bojového umenia pred divákmi. V šaolinskej škole sa kung fu učí niekoľkotisíc chlapcov. Aj na tvárach im vidno, že sú športovejší ako mnísi, ktorí sa v kláštore venujú duchovnej činnosti.

Skutočný mních je spojkou s vesmírom a, napríklad, nedá sa odfotografovať a nechodí ani do sveta. Má inú prácu. Duchovnú. Pre mníchov, ktorí vystupujú, je kung fu životným zamestnaním a šíria ho po svete. V šaolinskej škole sú deti od troch rokov, ale vraj cvičenia majú Číňania vypracované pre deti od jedného roka.

Aká veľká skupina Európanov ste boli v Šaoline?

- Asi päťdesiat, šesťdesiat ľudí, ale stretávali sme sa len na meditáciách. Bola som tam sama so sebou a prvýkrát som aj sama cestovala do sveta. Po čínsky som nevedela ani slovo, Číňania zas po anglicky nevedia. Fascinovalo ma a spočiatku som nechápala, ako vedeli aj bez slov, čo chcem.

Majster mi to vysvetlil tak, že Číňania majú obrazové písmo aj obrazové myslenie. Vo chvíli, keď som bola otvorená, zachytili obraz mojej mysle a vedeli, čo chcem. Tak som vôbec nemala problém s dorozumievaním. Boli to telepatické stretnutia.

Stretávali ste sa aj s bežnými Číňanmi?

- Málo, bola som zameraná na mníchov. Cítim, že mám niečo s nimi spoločné. Keď, napríklad, končil v kláštore návštevný deň, ľudí poslali preč, mňa nechali. Mám zažitý Šaolin úplne bez ľudí. Bol to úžasný zážitok. Fantastické.

Silný zážitok mám aj z meditácie pri splne. Hovorí sa, že počas splnu je otvorené srdce k Slnku. Majster nám povedal, že budeme meditovať od deviatej večer do piatej rána. Spln bol okolo jednej v noci. Mne sa veľmi nechcelo, bola som prehustená meditáciou. Odišla som do izby, ale energiu z meditácie, ktorá prúdila zo Šaolinu, som cítila. Nič som nerobila, len som si užívala.

Okolo kláštora sú dokonca stromy naklonené smerom k nemu. Aj ich priťahuje atmosféra a sila Šaolinu. Kedysi by som tomuto všetkému neverila, vždy som bola postavená nohami na zemi. V Šaoline som zažila, že veci medzi Zemou a vesmírom sú úplne normálne. Teraz to už nie sú pre mňa sprostredkované informácie. Už je to - ja viem. Ohmatala som si duchovno a prijala ho.

Čo ste si priniesli zo Šaolinu okrem meditácie?

- Môj pobyt v Číne nebol o míňaní peňazí, ale úplne o iných investíciách. Mojím cieľom, okrem práce na sebe, bolo priniesť niečo, čo je použiteľné u nás. Nie sme schopní meditovať osem hodín denne. Žijeme ináč, ale som presvedčená, že musí existovať niečo v univerze, čo nás postaví na nohy. Sme zdevastovaní. Napriek tomu ľudia teraz cítia vysoké vibrácie. Najviac ich cítia malé deti a starí ľudia. Najmenej ľudia, ktorí sú od rána do večera v biznise. Hlava im hovorí iné ako ich vnútro. Snažia sa ísť proti týmto vibráciám. To sa nedá. Treba ich prijať, neuletieť ani jedným smerom a ísť v prúde. Tak ostane bytosť celistvá.

Kláštor v Šaoline

Založil ho čínsky cisár Siao Wen v 5. storočí v provincii Henan na úpätí hôr Sung šan. Podľa starej legendy bojové umenie doň priniesol indický kňaz Bodhidharma, známy pod menom Ta-mo. Do Číny prišiel vyučovať budhizmus. Jeho novú formu zaviedol v kláštore. Aby zlepšil zlú telesnú aj psychickú kondíciu mníchov, ktorí len meditovali, naučil ich sériu telesných cvičení. Pomenoval ju kung-fu. Ta-move učenie zaviazalo mníchov, aby ho používali výlučne na obranu, nikdy nie na agresiu.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
  1. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  2. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  3. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant
  5. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  6. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  8. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  2. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  3. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant
  5. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  6. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  8. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu