Na nádvorí sídla liptovskohrádockého Národopisného múzea sprístupnili včera podvečer počas otvorenia premiérového ročníka malých predvianočných trhov drevený betlehem.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Časť monumentálnych plastík vytvorili účastníci rezbárskeho sympózia v rámci projektu slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce.
„Veľká vďaka za to, že sme mohli v čarovnom adventnom období ukázať verejnosti toto unikátne dielo, patrí aj skupinke ďalších liptovských a oravských ľudových umelcov. Neváhali, prišli sem a dokončili originálny trojrozmerný obraz narodenia Božieho dieťaťa bez ohľadu na to, či vôbec a koľko za to dostanú," uviedla riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová.
Spoločné úsilie vyzdvihol aj jeden z autorov, miestny rezbár Dalibor Novotný. „Som veľmi rád, že sa to podarilo. Už dlho som sa pohrával s myšlienkou spraviť niečo podobné, no zakaždým chýbali potrebné financie. Je úžasné, že to pracovníci múzea napokon dokázali zorganizovať. Navyše, zostáva to otvorený projekt, do ktorého možno kedykoľvek dorobiť nejakú postavičku," zdôraznil.
Areál postupne rekonštruovanej historicky nesmierne vzácnej budovy Soľného úradu ponúka podľa Zuskinovej zaujímavý priestor, ktorý by sa mohol stať jedným z kultúrnych centier Liptovského Hrádku. „Verím však, že už o rok bude tento nádherný betlehem obdivovať široká verejnosť aj na našom novobudovanom námestí pred radnicou," dodal Branislav Tréger, primátor mesta na sútoku Belej a Váhu.