RUŽOMBEROK. Obvodný lesný úrad porušil podľa Okresnej prokuratúry v Ružomberku pri nariadení ťažby zákon ochrane prírody a krajiny, lesný zákon a zákon o správnom konaní.
Lesný porast na Smrekovici chcú ochranári vyhlásiť za územie s piatym, teda najvyšším stupňom ochrany, kde je zakázaný akýkoľvek zásah človekom.
Smrekovica je od roku 2004 súčasťou národného zoznamu navrhovaných území európskeho významu a od roku 2010 aj Chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra.
Lesníci podľa prokurátora nepostupovali správne
Na základe zistenia prítomnosti drevokazného hmyzu nariadil lesný úrad Lesnej správe v Liptovskej Osade výrub v odhadovanom rozsahu 6-tisíc metrov kubických. Za nedodržanie príkazu udelili lesnej správe pokutu vo výške 300 eur a tá začala v apríli s výrubom stromov, ktoré boli podľa ochranárov zdravé. Lesníci však hovoria, že konali v záujme ochrany porastu.
Na ťažbu v územiach európskeho významu potrebovala Lesná správa v Ružomberku súhlas od úradu životného prostredia, o ktorý nežiadala.
Lesy SR tvrdia, že nevedeli, kde presne sa biotopy smrekových lesov čučoriedkových a vysokobylinných nachádzajú. Dozvedeli sa o nich až vtedy, keď sa začal proces vyhlasovania územia za národnú prírodnú rezerváciu. V tom čase už na mieste prebiehala ťažba.
„Nebolo našou povinnosťou prizývať úrad ako účastníka konania. Obhospodarovateľovi lesa, v tomto prípade Lesom SR, zákon jasne stanovuje vykonať náhodnú ťažbu v záujme ochrany lesa. Preto dostali pokutu. Tu nemôže byť diskusia o tom, či mohol, alebo nemohol. Z hľadiska lesného zákona je všetko v poriadku," vyhlásil pre SME riaditeľ obvodného lesného úradu Martin Guniš.
Zároveň si lesníci podľa prokuratúry nesplnili povinnosť, ktorú ukladá lesný zákon, keď nepredložili harmonogram na vykonanie náhodnej ťažby.
Za zásah do chráneného biotopu na dva roky za mreže
„Do 26. decembra musí úrad protestu prokurátora vyhovieť alebo ho posunie nadriadenému orgánu, teda Krajskému lesnému úradu v Žiline, ktorý vo veci rozhodne," uviedol Cisarik, hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline.
Trestné oznámenie podalo na Okresnú prokuratúru v Ružomberku Lesoochranárske zoskupenie VLK. Prokuratúra oznámenie odstúpila polícii a vo veci nariadila 11. novembra vyšetrovanie trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Páchateľovi zaň hrozí trest odňatia slobody na dva roky.
„Dôvodom na začatie trestného stíhania je skutočnosť, že dosiaľ nezistené osoby od apríla do októbra 2010 vyrúbali drevnú hmotu, čím zasiahli do biotopu európskeho významu. Porušením smrekových čučoriedkových lesov došlo k škode na životnom prostredí vo veľkom rozsahu," informovala Jana Balogová, hovorkyňa Krajskej polície v Žiline.
Lesoochranárske združenie VLK podalo podnet na preskúmanie výrubu lesa na Smrekovici aj na Inšpektorát životného prostredia v Žiline, ktorá vykonala v októbri na Lesnej správe v Liptovskej Osade kontrolu.
Inšpekcia nepovažuje ťažbu za porušenie zákona
Inšpekcia nezistila porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny zo strany Lesov SR, do výkonu lesných úradov nie je oprávnená zasahovať.
V zázname inšpekcia uviedla: „Lesy SR nepovažujú vykonávanie náhodnej ťažby na Smrekovici za taký zásah do chráneného územia, ktorým sa môže biotop poškodiť alebo zničiť. Na činnosť preto nežiadali súhlas obvodného úradu životného prostredia. Podmienkou pre povinnosť vyžiadať súhlas úradu bolo podľa zákona, aby zodpovedná osoba zásah do chráneného územia zamýšľala a vedela, že svojou činnosťou môže biotop poškodiť alebo zničiť."
Krajský úrad životného prostredia začal v júni 2010 proces vyhlasovania Smrekovice za chránené územie a tým začala platiť ochranná doba. Lesy SR museli podľa zákona žiadať od úradu súhlas.
Inšpekcia v zázname píše: „Kontrolovaný subjekt si splnil svoju povinnosť, keď dal Krajskému úradu životného prostredia na vedomie, že v dotknutom území vykonáva ťažbu. Z toho vyplýva, že už v mesiaci júl mohol úrad životného prostredia v prípade, že to vyžadoval záujem ochrany prírody a krajiny, vo veci konať a rozhodnúť o určení podmienok na vykonanie náhodnej ťažby."