LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Zmena zákona spôsobila, že centrá voľného času (CVČ) dostanú na svoju činnosť podstatne menej peňazí ako doteraz.
„Predtým sme dostávali peniaze na všetky deti, ktoré centrum navštevovali. Po zmene zákona štát dotuje len tie deti, ktoré majú trvalý pobyt v Liptovskom Hrádku. Novelou zákona sa znižuje aj koeficient výpočtu finanč-ných prostriedkov na dieťa o dve tretiny oproti súčasnosti," vysvetlila Matrina Harichová z Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.
Nechcú, aby centrum zaniklo
Spôsob financovania hrádockého CVČ je v súčasnosti otvorený.
„Určite nechceme aby centrum zaniklo. Z vedením CVČ sa stretneme ešte v decembri, aby sme financovanie prebrali a našli spôsob, ako ho zachrániť," povedal primátor Branislav Tréger.
Riaditeľ CVČ Lienka v Liptovskom Hrádku Igor Žiak si myslí, že novela zákona priniesla zásadné zmeny, ktoré smerujú k obmedzeniu činností a likvidácii záujmových a mimoškolských aktivít detí na Slovensku. „Je smutné že posledné, čo našu spoločnosť zaujíma, sú práve deti a ich voľný čas," zdôraznil.
Dôvodom novelizácie bola diera v zákone, ktorá zapríčinila nekontrolovateľný nárast počtu detí v niektorých zariadeniach po celom Slovensku. Podľa slov predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru chceli zmenou nariadenia vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých.
Chránia záujmy samospráv
„Nemohli sme sa prizerať na diskrimináciu detí a rodičov v mestách a obciach, kde sa nerobila záujmová činnosť prostredníctvom centier voľného času, prípadne školskými strediskami záujmovej činnosti," zdôvodnil Sýkora.
ZMOS sa rozhodlo situáciu riešiť a reagovalo na nekontrolovateľný nárast počtu detí v niektorých zariadeniach. „Zaužívaným finančným prilepšovaním si niektoré organizácie a následne aj niektoré mestá a obce zabezpečovali neoprávnené príjmy, čím vytvárali neštandardný systém," doplnil M. Sýkora.
V reakcii na júnové protesty zo strany voľnočasových organizácií Sýkora pripomenul, že ZMOS chráni záujmy samospráv a nie vybraných miest či obcí.