LIPTOVSKÁ LÚŽNA. Z fondov Európskej únie sa podarilo dolnoliptovskej obci získať peniaze na výmenu starého vykurovacieho systému na uhlie za biomasu získanú z dreveného odpadu a odrezkov. Celková investícia predstavuje hodnotu takmer 1,6 milióna eur.
„Pece už dosluhovali, veľmi znečisťovali životné prostredie. Liptovská Lúžna je horská obec umiestnená v krásnom prostredí a keď niekto vyšiel na kopce, videl dedinu v hmle a dyme," vysvetlil zámer prechodu na alternatívny spôsob vykurovania starosta Albín Husarčík.
Obecné budovy zateplia
V Liptovskej Lúžnej chcú štiepkami vykurovať budovy obecného úradu, požiarnej zbrojnice, zdravotného strediska, základnej školy s telocvičňou, materskej školy a miestneho penziónu. Obecné budovy zateplia, čím znížia energetické straty.
Okrem toho vybudujú kotolne na biomasu, sklad a halu. Štiepku budú vyrábať samy, zakúpia štiepkovač a traktor na zvážanie dreveného odpadu.
Doterajšie vykurovanie obecných budov znečisťovalo ovzdušie nad Liptovskou Lúžnou. Od budúceho roka chcú kúriť biomasou z vlastnej výroby.
Vyčistia lesy a ušetria
Drevoštiepku zabezpečia najmä z okolitých lesov. „Po ťažbe dreva zostáva veľa odpadu, odrezkov z konárov, ktorý chceme využiť na vykurovanie. Vyčistíme lesy, ozdravíme ovzdušie a zároveň ušetríme," doplnil Husarčík.
Čisté vykurovanie na biomasu využíva aj dolnoliptovská obec Ľubochňa. Od roku 2003 používajú v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave kotle na pelety. Rovnakým spôsobom vykurujú budovy obecného úradu, materskej a základnej školy a obecné nájomné bytovky.
„Neviem o tom, že by v Liptove niekde využívali drevoštiepku na vykurovanie obecných budov, možno budeme priekopníkmi," dodal starosta.
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ