Pozemky pod skládkou žiadajú vypratať

„Mesto Liptovský Mikuláš nerešpektuje naše vlastnícke práva a stále vozí smeti na skládku vo Veternej Porube cez naše pozemky," tvrdí predseda Pozemkového spoločenstva Veterná Poruba Vladimír Šuchtár.

Skládka tuhého komunálneho odpadu vo Veternej Porube má rozlohu takmer 75-tisíc metrov štvorcových.Skládka tuhého komunálneho odpadu vo Veternej Porube má rozlohu takmer 75-tisíc metrov štvorcových. (Zdroj: Marek Juriš)

Zmluva o nájme pozemkov pod skládkou vo Veternej Porube, ktoré vlastní Pozemkové spoločenstvo (PS) Veterná Poruba, vypršala 25. novembra. Mesto Liptovský Mikuláš ju chcelo predĺžiť, ale Pozemkové spoločenstvo nesúhlasilo.

Pozemky pod skládkou má viac ako sto majiteľov

Prevádzkovateľom skládky sú Verejnoprospešné služby (VPS), ktoré sú príspevkovou organizáciou mesta Liptovský Mikuláš.

Oplotené územie skládky tuhého komunálneho odpadu vo Veternej Porube má rozlohu takmer 75-tisíc metrov štvorcových. Z toho PS Veterná Poruba vlastní približne tridsať percent. Pozemky pod skládkou majú 108 majiteľov, z toho 21 v katastri susednej obce Smrečany.

SkryťVypnúť reklamu

Riadená prevádzka na skládke tuhého komunálneho odpadu vo Veternej Porube sa začala v roku 1994. Už predtým bolo vo Veternej Porube smetisko, na ktoré vozili smeti z Liptovského Mikuláša aj okolitých dedín. „Vozili naň aj odpad z Kožiarskych závodov, samovznecovalo sa, dymilo, smrdelo," povedal V. Šuchtár.

V roku 1990 urobili Veternoporubčania živú reťaz a nechceli na smetisko pustiť žiadne auto so smeťami. Vyhlásili havarijný stav, lebo pôda pod skládkou aj v okolí sa zosúvala, poškodila aj štátnu cestu.

Korunu za meter štvorcový na rok

„Vtedajší primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský nás presvedčil, že treba urobiť novú skládku a podpísali sme s mestom zmluvu na desať rokov o prenájme pozemkov pod skládku. Za prenájom pozemkov pod skládkou mesto platilo vlastníkom pôdy jednu korunu za meter štvorcový na rok. Najskôr tri roky prekladali starú skládku na fóliu do takzvanej prvej kazety a potom do nej vozili ďalšie smeti," povedal V. Šuchtár.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď sa prvá kazeta naplnila, bolo treba skládku rozšíriť a otvoriť druhú kazetu. Novú zmluvu na rozšírenie skládky v roku 2005 však nepodpísali všetci vlastníci pozemkov. Mesto nemá so všetkými vlastníkmi nájomné zmluvy, čiže ich pozemky využívalo protiprávne. Tým vlastne okráda ľudí. V trhovom hospodárstve a Európskej únii to nemôže takto fungovať," dodal V. Šuchtár.

Aj druhá kazeta sa začala pomaly zapĺňať a skládku bolo treba znova rozšíriť. V miestnom referende v apríli tohto roku väčšina obyvateľov Veternej Poruby s jej rozšírením nesúhlasila, aj keď mesto ponúkalo vlastníkom pozemkov dve koruny za meter štvorcový.

V Smrečanoch s rozšírením skládky súhlasili

V Smrečanoch však rozšírenie skládky na ich území poslanci na obecnom zastupiteľstve odsúhlasili. „Oni majú skládku za humnami, ale my ju máme pred dverami a smrad zo skládky budeme dýchať my, nie oni," poznamenal V. Šuchtár.

SkryťVypnúť reklamu

„Smeti nemáme radi ako každý, berieme ich ako nutné zlo, ale smetisko niekde musí byť. Skládka v súčasnosti už musí spĺňať prísne európske normy, nedymí ako za komunizmu, preto sme s jej rozšírením súhlasili," povedal starosta Smrečian Vladimír Šiarnik. Na otázku, či budú mať Smrečania z rozšírenia skládky nejaké výhody a či budú platiť menej za smeti, odpovedal: „Budeme rokovať s VPS, nie je to ešte stanovené."

V súčasnosti platí obyvateľ Smrečian za smeti necelých 5,5 eur ročne.

Skládku v Smrečanoch plánujú rozšíriť o takmer 195-tisíc metrov štvorcových. V tom prípade by na ňu mohli voziť smeti ďalších približne dvanásť rokov.

Odvolalo sa Pozemkové spoločenstvo aj obec

V októbri vydal stavený úrad územné rozhodnutie o rozšírení skládky a vybudovaní tretej kazety v katastrálnom území Smrečian. PS Veterná Poruba sa proti tomu odvolalo.

„Prístupové cesty k čistiarni odpadových vôd, váha, prevádzková budova, garáže a napojenia na inžinierske siete sú na našich pozemkoch. Budeme žiadať o ich vypratanie," povedal V. Šuchtár.

Voči územnému rozhodnutiu sa odvolala aj obec Veterná Poruba a niektorí vlastníci pozemkov, na ktoré plánovaná 3. kazeta zasahuje.

„Ich pozemky sú súčasťou objektu skládky a prevádzkovateľ by mal mať nájomné zmluvy so všetkými vlastníkmi, ak ju chce naďalej prevádzkovať," povedala Desana Stromková, ktorá bola starostkou v rokoch 1994 - 2006 a v nedávnych komunálnych voľbách ju zvolili za starostku znovu.

V zmluve sa uvádza niečo iné ako v zákone

Hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková uviedla, že „mesto po 25. novembri nebude ukladať odpad na pozemky PS Veterná Poruba, do konca budúceho roka je dosť priestoru na ostatných 70 percentách skládky. Pokiaľ PS neobnoví zmluvu s mestom, bude povinné na svoje náklady skládku na svojom pozemku uzatvoriť."

V zmluve, ktorú uzatvorilo PS Veterná Poruba s mestom v roku 2005 sa totiž uvádza, že PS Veterná Poruba je po ukončení doby nájmu povinné uzavrieť skládku a zrekultivovať plochu, na ktorej bola. To znamená zakryť skládku fóliou, zasypať zeminou a zatrávniť.

„Zmluva je v rozpore so zákonom o odpadovom hospodárstve, v ktorom sa hovorí, že skládku je povinný uzavrieť a rekultivovať prevádzkovateľ, čiže v tomto prípade Verejnoprospešné služby," poznamenal V. Šuchtár.

Peniaze nemôžu obce minúť, na čo by chceli

Asi žiadna obec nechce mať na svojom území smetisko. Ale keď už ho má, plynú z toho určité výhody. Prevádzkovateľ skládky je povinný zo zákona platiť obci poplatky za ukladanie odpadu na skládke. Ich výška závisí od množstva a druhu ukladaného odpadu. Tieto peniaze však obce nemôžu minúť, na čo by chceli, lebo sú účelovo viazané iba na odpadové hospodárstvo, napríklad separovaný zber či odstraňovanie divokých skládok.

Desana Stromková poznamenala, že Veterná Poruba dostávala ročný poplatok od 200-tisíc do 1,5 milióna korún (od 6640 do 50-tisíc eur). Spýtali sme sa jej, či mala obec so skládky nejaké výhody.

„Veterná Poruba po dohode s mestom neplatila prevádzkovateľovi skládky cenu za uložený komunálny odpad vyvážaný z obce, riadne však platila za jeho vývoz (dopravu) a za ukladanie iného než komunálneho odpadu. Ročne v rozpätí 50 - 70-tisíc korún (od 1660 do 2320 eur)."

Veterná Poruba vozí odpad na inú skládku

V marci ponúklo mesto Liptovský Mikuláš Veternej Porube písomnú zmluvu upravujúcu odvoz komunálneho odpadu z obce a skládkovanie za jedno euro ročne.

Podmienkou uzatvorenia zmluvy však bolo súhlasné stanovisko obce k rozšíreniu skládky. Veternoporubčania povedali jasné nie, a tak mesto Liptovský Mikuláš vypovedalo obci zmluvu o bezplatnom ukladaní komunálneho odpadu na skládku vo Veternej Porube.

„Obec vyváža odpad na inú skládku v okrese a je to dokonca lacnejšie. Ročný poplatok za smeti je päť eur na osobu," povedala D. Stromková a dodala:

„Pokiaľ chce niekto spomenuté výhody za cenu znečisťovania prostredia, špiny, zničených osobných áut, zosúvania cesty do obce, zápachu, lietajúcich plastov a každodenného pohľadu na smeti, môže občanov Veternej Poruby vystriedať. Obec potom bude môcť svojim návštevníkom a potenciálnym investorom poskytnúť nádherný výhľad, v ktorom už nebude ani stopy po otvorenej jame plnej odpadu".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu