urópskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.
LIPTOVSKÁ SIELNICA. „Pre túto skupinu bezdomovcov neexistujú takmer žiadne služby, hoci ich verejnosť vníma ako najproblematickejší typ. Obvykle popíjajú a žobrú pred obchodnými centrami. Aj sociálnym pracovníkom sa s nimi pracuje veľmi ťažko. Napriek tomu v rámci celého Slovenska existuje iba šesť nízkoprahových nocľahární a tri denné centrá, ktoré akceptujú bezdomovcov pod vplyvom alkoholu," uviedla Nina Beňová z organizátorského občianskeho združenia Proti prúdu.
Podľa Kataríny Klimanovej z veľkokapacitnej bratislavskej nízkoprahovej nocľahárne prevádzkovanej neziskovou organizáciou Depaul je oveľa adresnejšia pomoc klientom v menších zariadeniach. „Náš útulok sme otvorili po zime na prelome rokov 2005 a 2006, keď v uliciach Bratislavy zamrzlo až 19 bezdomovcov. Umožnili sme doň vstup aj závislým od alkoholu. Počas najchladnejších nocí tu prespáva až 180 ľudí. Plníme tak aspoň základné poslanie, aby mali strechu nad hlavou," skonštatovala.
„Hlavným zámerom musí byť poskytnutie druhej šance, zakaždým druhej, nie iba jednej druhej a vytvorenie akéhosi ostrova života, hoci iba iluzórneho, kde by mohli prísť a na chvíľu sa cítiť ako ľudia. Zdôveriť sa s tým, čo ich teší, trápi, z čoho sú smutní, o čom snívajú, porozprávať sa, ako keď niekto príde domov z práce. Týmto ľuďom treba dať pocit ich hodnoty. Pretože majú zamknuté zvnútra, musíme do nich zasiať, že nie sú so svojím akokoľvek zbabraným životom sami," dodal na základe skúsenosti z činnosti bratislavského nízkoprahového diskusného klubu Hľa človek brat Filip z rehole Františkánov.