LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S predajom vianočných stromčekov začali pred najväčším obchodným centrom v Liptovskom Mikuláši už minulý týždeň.
V Ružomberku predaj pred hypermarketom neplánujú. Stromčeky ponúkajú aj Štátne lesy TANAP-u.
Stromčeky pochádzajú aj zo Slovenska
Pred obchodným centrom budú stromčeky predávať do 23. decembra. Zákazníci si môžu vybrať z ponuky jedľu dánsku, smrek pichľavý a borovicu čiernu. Cena za jeden kus sa oproti minulému roku nezvýši. Prevádzka je otvorená od 8. ráno do 18. hodiny.
Stromčeky priviezli z špecializovaných škôlok a plantáží z Dánska, Nemecka, Česka, Maďarska, ale časť vypestovali aj na Slovensku a sú vyšľachtené špeciálne na to, aby ozdobili príbytky počas Vianoc.
Odštepný závod Lesov SR v Liptovskom Hrádku neplánuje komerčný predaj. „Ľudia z okolia si na našich lesných správach budú môcť jednotlivo kúpiť stromček, určite ich ale nebudeme predávať vo veľkom," informoval Ľubomír Machyniak, vedúci odštepného závodu. Živé stromčeky, najmä smreky, si už teraz môžu ľudia zadovážiť zo Štátnych lesov TANAP-u.
Umelé stromčeky sa vyrábajú z PVC, pri ich výrobe sa spotrebovávajú neobnoviteľné zdroje. Vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré poškodzujú životné prostredie tým, že sa dostávajú do pôdy a vzduchu.
Živé stromčeky šetria prírodu
„Názor, že umelý vianočný stromček je ekologickejší, je nesprávny. Zaťaží životné prostredie hneď dvakrát, pri výrobe a pri likvidácii," konštatoval Peter Gogola, hovorca Lesov SR.
Predajcovia vyvracajú názor, že najlepšie je zaobstarať vianočný stromček tesne pred sviatkami. „Pre stromčeky, ktoré sú ofrézované, je najlepšie, aby sa čo najskôr dostali do vedra s vodou na chladné miesto, ako sú balkón či garáž. Stromček potrebuje nasávať vodu, takže lepšie je, ak u predajcu je čo najkratší čas," povedal Ján Chudoba, z topoľčianskeho záhradníctva, ktorý ponúka stromčeky pred obchodnými centrami.