RUŽOMBEROK. Jedným z predvianočných podujatí bol v ružomberskom sídle múzea tradičný program pre žiakov základných a stredných škôl v stredu.
„Okrem ukážok výroby rôznych predmetov spojených s vianočnými sviatkami - medovníky, oblátky, vianočné ozdoby, darčekové predmety, vystúpil detský folklórny súbor Liptáčik s ukážkami vianočného zvykoslovia," povedala Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku.
Taký program si pozreli aj žiaci a študenti z Liptovského Mikuláša v múzeu Čierny orol, v ktorom je sprístupnená výstava betlehemov zo zbierok Liptovského múzea, ale aj z majetku zberateľov a ich tvorcov z celého Liptova.
V nedeľu vystúpi Cindruška
„Na nedeľu 19. decembra je zase v Liptovskom Hrádku nachystané vystúpenie detského folklórneho súboru Cindruška s koledami a vianočnými zvykmi. Počas decembra sa v tomto múzeu uskutočnia viaceré vzdelávacie podujatia na tému vianočných zvykov pre žiakov základných a stredných škôl a tvorivé dielne zamerané na zhotovenie darčeka pod vianočný stromček," povedala Zuskinová.
Vianočný program neobíde ani Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. „Tradične na záver roka 29. decembra sa v skanzene uskutoční program pod názvom Vianoce v Liptove, ktorý je ukážkou vianočného zvykoslovia," poznamenala Zuskinová.
Otvorené expozície utrpeli
Aj tieto akcie sa určite podpíšu pod návštevnosť v sídelnej ružomberskej budove a v ďalších expozíciách a areálov Liptovského múzea. A aký bol vývoj návštevnosti v tomto zariadení dosiaľ?
„Napriek všeobecnej nepriaznivej ekonomickej situácii a negatívnym prognózam v cestovného ruchu pre tento rok sme s návštevnosťou spokojní. Tradične najnavštevovanejšou expozíciou je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.
Do konca októbra sme narátali takmer 57-tisíc návštevníkov. Všetkých desať zariadení Liptovského múzea a jeho sídelná ružomberská centrála za desať mesiacov tohto roka navštívilo takmer 140-tisíc ľudí," spomenula Zuskinová.
Dodala, že zo štatistík možno vyčítať zvyšujúci sa počet návštevník v múzeách v mestách. Napríklad, v Ružomberku múzejníci zaznamenali oproti rovnakému obdobiu minulého roka najvyšší nárast - takmer o 1 700 osôb viac. Na druhej strane takzvané otvorené expozície neboli až tak úspešné.
Niektoré expozície situované vo voľnej prírode - archeoskanzen na Havránku a múzeum v prírode v Pribyline, ale aj expozície vo Vlkolínci - zaznamenali mierny pokles návštevnosti predovšetkým kvôli daždivému počasiu hlavne v júni, kedy sa z návštevy expozícií odhlasovali najmä školské výlety. „Oproti rovnakému obdobiu minulého roka prišlo do týchto expozícií Liptovského múzea o 4 570 návštevníkov menej," povedala Zuskinová.
Múzejníkov však potešilo, že znova prichádzajú do ich expozícií návštevníci z Poľska, nárast predstavujú turisti z Česka.
„A sme veľmi radi, že najväčšie percento návštevníkov tvoria obyvatelia Slovenska, čo je zárukou stabilizovania či dokonca zvyšovania návštevnosti všetkých našich expozícií," povedala Zuskinová.