LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majiteľ je zodpovedný zvyknutú škodu v prípade zranenia alebo poškodenia majetku nahradiť. Verejne záväzné nariadenia v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku ukladajú povinnosť vlastníkom nehnuteľností odstrániť akúkoľvek závadu vzniknutú na verejných priestranstvách. Musia sa starať o údržbu chodníkov, schodov ale aj, napríklad, tej časti námestia, ktorá sa nachádza pred ich prevádzkou.
Mali by čistiť aj niekoľkokrát za deň
„Závady, ktoré vznikli poľadovicou alebo snehom na chodníkoch pri cestách ale aj na rozptýlených priestranstvách ako námestia, sú užívatelia nehnuteľností povinní bez prieťahov odstraňovať najneskôr do 8. hodiny ráno. Údržbu mestských priestranstiev má na starosti mestský podnik Verejnoprospešné služby," informovala Alena Oberučová, vedúca odboru právnych služieb mesta Liptovský Mikuláš.
Mesto nariaďuje vlastníkom budov zaistiť bezpečnosť chodcov počas dlhodobého sneženia alebo opätovného vzniku poľadovice, opakovane čistiť a posýpať chodníky. Sneh, ktorý spadol zo strechy, musia odstrániť okamžite.
Ľudia si myslia, že chodníky bezpečné nie sú
Napriek nariadeniu si ľudia myslia, že chodníky nie sú v zime bezpečné. „Sú ako sklo, šmýka sa a nezáleží na tom, čo mám obuté. Musím kráčať veľmi opatrne. Aj keď sa opieram, ujde mi noha a dúfam, že nespadnem," povedala 61-ročná dôchodkyňa z Liptovského Mikuláša.
V prípade úrazu má poškodený nárok na náhradu vzniknutej škody a náklady spojené s liečením. Vymáhať ich môže súdnou cestou od majiteľa budovy, ktorá prilieha k chodníku.
Sneh zo strechy môže spôsobiť vážne zranenia
Chodcov ohrozuje najmä topiaci sa sneh na strechách alebo uvoľnené cencúle. Najnebezpečnejšie sú strechy s plechovou krytinou, ktorá sa dokáže rýchlo zohriať a uvoľniť veľké množstvá snehu a ľadu. Odtrhnutá masa môže vážiť niekoľko sto kilogramov a zapríčiniť vážne zranenia.
Aby majitelia nehnuteľností predišli hroziacemu nebezpečenstvu, musia snehovú pokrývku zo strechy odstrániť, namontovať lapače snehu alebo prinajmenšom zabezpečiť okolie budovy páskou. Pokiaľ odtrhnutý sneh niekoho poraní, právne dôsledky znáša vlastník.
„Nie je v mojich silách zabezpečiť, aby sneh nepadal. Žiaľ, je celkom prirodzené, že sa topí a zosúva zo striech. Oveľa riskantnejšie je poslať hore na strechu človeka, aby sneh zhodil dole. Jediné, čo môžem urobiť, je dať na stenu tabuľku s výstrahou," konštatoval majiteľ multifunkčného domu v Ružomberku.
Majitelia rodinných domov nie sú výnimkou
Starať sa o bezpečnosť na chodníkoch musia aj vlastníci rodinných domov. Povinnosti, ktoré uvádzajú verejne záväzné nariadenia platia aj pre nich. Aby predišli zraneniu ľudí na chodníku pred ich domom, musia sneh odhádzať a cestu posypať.
„Keď nasneží, ráno vstanem a poctivo odpratávam sneh lopatou. Ak by som to neurobil a niekto by si pred naším domom zlomil nohu, mohol by nás žalovať," povedal Jaroslav z Liptovského Mikuláša.