Eva Záhradníková z Liptovského Hrádku je dokonca majsterka Slovenska za minulý rok v tejto písmenovej hre. K scrabble sa dostala cez časopis, kde sa v tejto hre dalo súťažiť. Na prvýkrát ani nepochopila pravidlá, ale posielala riešenia a podarilo sa jej vyhrať originálnu hru v slovenčine. Dovtedy totiž scrabble hrávala len na vystrihnutých papieroch s papierovými písmenkami.
Potom zistila, že scrabble má aj majstrovstvá Slovenska. Prihlásila sa na ne a hra ju doslova chytila. Bolo to pred jedenástimi rokmi. Nikoho vtedy na majstrovstvách v Nitre nepoznala, nikto nepoznal ju. Na turnaji však zistila, že jej hra ide celkom dobre a že aj so scrabblistami má niečo spoločné. Radosť z hry a vymýšľania.
„Medzi hráčmi sa hovorí, že keď niekto príde na turnaj prvýkrát z obývačky domu, buď ho hra chytí a už nikdy neodíde, alebo zistí, že je to pre neho príliš namáhavé a radšej dá prednosť pokojnejšej hre bez pravidiel a ostane ďalej doma," povedala E. Záhradníková, ktorá učí na Strednej elektrotechnickej škole v Liptovskom Hrádku elektroniku a informatiku. Viac prezradila v rozhovore.
Hrávate scrabble len na turnajoch, či aj doma cez internet alebo máte súpera v Liptovskom Hrádku?
- Pred piatimi rokmi jeden nadšenec vytvoril server, kde umožnil hráčom z Čiech a Slovenska hrať hru v oboch jazykových mutáciách. Veľa hráčov ho využíva, veľa závislákov na tejto stránke trávi dlhé hodiny. Ale stále je nás dosť, čo chceme hrať naživo s partnerom. Z Liptovského Hrádku však aktívne chodím na turnaje len ja, z celého Liptova dvaja, traja hráči.
Čo vám dáva hra?
- Hojí moju túžbu po vymýšľaní a tvorivosti. Navyše, schopnosť tvoriť a prirodzenú súťaživosť si môžem zmerať s rovnocennými partnermi na turnajoch.
Nie je v hre obmedzená tvorivosť písmenami?
- Vyvediem vás z omylu. Vôbec nie je obmedzená. Možno len v prípade, keď dostanete, napríklad, také ťažké písmená, aké sú x alebo ä, ĺ, ŕ. Niekedy však žasnem nad vlastnými alebo súperovými slovami, ktoré dokážeme stvoriť práve z týchto písmen. Slovenčina umožňuje slová ohýbať - skloňovať a časovať, a tak vytvárať rôzne tvary toho istého slova. Musíme však poznať slovenskú gramatiku. Dlhé a pekné slová si my, scrabblisti, pamätáme celé roky. Niekedy to ani nemusí byť dlhé slovo, ale môže byť niečím zaujímavé alebo veľmi drahé. Niekedy vytvárame rekordy.
Vaše rekordy?
- Najväčší rekord, na ktorý som najviac pyšná, je najdrahšie slovo za celú moju scrabblovskú kariéru. Bolo to tristodvabodové slovo oblôčika. Tí, čo hrajú, ho vedia oceniť. Keď som ho položila, spoluhráčka povedala: „Už prestaňte hrať, máme 302 bodov, rekord je na veľa rokov vyčerpaný." Slovo oblôčika vzbudilo verejné nadšenie všetkých, pretože to bola rarita. Možno raz za desať rokov sa takéto niečo vyskytne. V celej hre totiž hráč nahrá tristo alebo štyristo bodov za jeden čas, ale ja som položila jedno slovo za viac ako tristo bodov.
Používate pri hre krátke, napríklad, trojpísmenové slová?
- Pravdaže. Musíte bezchybne ovládať predovšetkým dvojpísmenové slová, aby ste ich vedeli vhodne napájať na ploche. Dobre je vedieť aj trojpísmenové a ostatné podľa situácie. Niekedy nie je cieľom vytvoriť dlhé slová, lebo súčasťou hry je aj taktika. Keď chcem, napríklad, súperovi zabrániť, aby sa na hracej ploche mohol otvoriť, takticky kladiem krátke slová a nedovolím mu získavať prémiové slová.
Vľavo dole tristodvabodové slovo oblôčika. FOTO: ARCHÍV EVY ZÁHRADNÍKOVEJ.
Keď bránite súperovi, blokujete prémiové slová aj sebe?
- Áno, musím špekulovať. Niekedy sú hry otvorené. Hráči robia dlhé slová, kladú ich po celej hracej ploche a niektorého hráča môžem touto taktikou zmiasť, pretože je tam veľa rizikových, mínových miest, kde sa dajú drahé slová položiť s prémiami. Na niekoho treba hrať takúto otvorenú taktiku, niekoho treba veľmi blokovať a robiť krátke slová a pohybovať sa na hracej ploche veľmi opatrne.
My, aktívni hráči sa poznáme už dlho a vieme, ako kto hrá. Na každého platí iné. Niekto je výborný v tvorení veľkých a neobvyklých slov, tomu nedovolím otvárať plochu. Niekto hrá náhodnou taktikou, ale to sú najhorší hráči. Navyše, každý scrabblista musí mať aj kúsok šťastia, aké písmená si vytiahne. Hovoríme, že z ôsmich áčok bingo neuvaríš.
Aké turnaje sa na Slovensku hrávajú?
- Slovenský spolok scrabble organizuje ročne niekoľko turnajov, ktoré sú kvalifikačné a hráči sa na nich kvalifikujú na majstrovstvá Slovenska.
Na turnaji sa hrá sedem partií. Každá má štyridsať minút a hráč má na ťah dve minúty. Pri žrebovaní hracích dvojíc sa používa šachový švajčiarsky systém. Určite sa jedna partička scrabble hrá ľahšie niekde doma alebo na chate ako podľa presných pravidiel, keď treba hrať rýchlo, súčasne treba počítať, vymýšľať slová a nad všetkým týmto je bič času. Pre naštartovanie mozgu je to však veľmi užitočná hra. Dokonca môže byť prevenciou pred alzheimerovou chorobou, pretože na výrazoch možno mozog trénovať.
V septembri bol turnaj v Liptovskom Hrádku. Majstrovstvá Slovenska vo vykladanom scrabble tam budú 9. apríla.
Po turnaji úplne vypnete mozog a oddychujete?
- Na turnaji hlava skutočne dostáva zabrať. Niekedy pomôže prechádzka, ale ak hráme na majstrovstvách pod časovým tlakom, večer po súťaži si ideme zahrať pre radosť. Po každej hre sa vyrozpráva ten, komu to nešlo, aby ho iný pochlácholil. Pesničkár Jarek Nohavica, majster Čiech v scrabble, raz napísal: „Když si vyhrál, drž pysk, když si prohrál, vykecej se."
Je scrabble obmedzené vekom?
- Nie. Vlani zomrela najstaršia hráčka, ktorá mala osemdesiatdva rokov. Ako osemdesiatročná chodievala hrávať turnaje a dokázala zvíťaziť nad úradujúcim majstrom Slovenska. On mal dokonca z nej traumu. Najmladší hráči majú okolo trinásť rokov, mnohí sú rovnocennými súpermi aj pre starších. Profesijne sú hráči tiež veľmi pestrí. Učitelia, technici, ľudia bez vysokého vzdelania. Dokonca máme aj rodinné klany, keď z jednej rodiny hrávajú viacerí.
Scrabble malo 16. decembra svoje dve výročia.
- Áno, 16. decembra 1998 bol založený Slovenský spolok scrabble a bolo to v deň 50. výročia začiatku sériovej výroby hry scrabble. Odvtedy je už množstvo jazykových mutácií na svete, možno päťdesiat, a hrá ju veľmi veľa hráčov.
Stretli ste pri scrabble známe osobnosti?
- Napríklad, redaktora Dušana Karolyho či pesničkára Jaromíra Nohavicu. Keď však sedíte nad stolmi a šuštíte písmenkami, je úplne jedno, kto je známy alebo neznámy. Pri hre sa stierajú všetky rozdiely.