Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Radosť z hračky sa môže zmeniť na boj o život dieťaťa

Vybrať vhodnú hračku pre dieťa je dnes, kedy pulty obchodov zahlcujú ázijskí výrobcovia, veľmi náročné. Výrobky sú lákavo lacné, ale často zdraviu a životu nebezpečné.

Hračky by mali byť nielen pekné, ale hlavne bezpečné, aby si dieťa pri hre nemohlo ublížiť. Preto je dôležité prečítať si na obale všetky upozornenia.Hračky by mali byť nielen pekné, ale hlavne bezpečné, aby si dieťa pri hre nemohlo ublížiť. Preto je dôležité prečítať si na obale všetky upozornenia. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

Rodič má malú šancu nekvalitnú hračku odhaliť. Poškodenie zdravia sa môže objaviť až o niekoľko mesiacov či rokov.

O dôležitosti starostlivého výberu hračiek svedčia aj štatistiky a výsledky Slovenskej obchodnej inšpekcie alebo organizácie Greenpeace.

Údaje na obale by mali byť pre rodičov smerodajné

Kontroly sú zamerané najmä na hračky pre deti do troch rokov vyrobené z PVC materiálov, skladacie hračky a tie, ktoré obsahujú drobné guličky. Ich vlastnosti by mohli byť zdrojom vážneho zdravotného postihnutia.

Okrem hračiek by mali byť rodičia obozretní aj pri nákupe potrieb s mäkkými časťami, ako sú cumlíky alebo fľašky. Odborníci neodporúčajú kupovať hračky, ktoré vyzerajú ako potraviny, pretože deti v malom veku nedokážu rozoznať rozdiel medzi skutočným jedlom a jeho napodobeninou.

Rodič získa základné informácie o hračke z obalu. Každá by mala byť označená najmenšou vekovou hranicou dieťaťa, pre ktoré je určená, menom výrobcu a dovozcu a prípadné nebezpečenstvo či výstrahu. Pokiaľ tieto informácie nie sú uvedené, rodič by sa mal nákupu vyhnúť.

Slovenská obchodná inšpekcia rodičom radí: „Aj keď si, s ohľadom na účel použitia, ľudia myslia, že hračkou urobia radosť svojmu malému dieťaťu, neodporúčame ju kúpiť, ak je označená ako nevhodná pre deti do 3 rokov. Môžu sa z nej ľahko oddeľovať, napríklad, malé časti, ktoré sú zdrojom rizika zadusenia pri prehltnutí. Medzi takéto hračky patria hrkálky, plastové pískacie hračky, textilné bábiky, malé hračky na ťahanie a podobne."

Pri hračkách z Ázie je dôležitá ostražitosť

Najnebezpečnejším tovarom, ktorý sa dováža na európsky trh, sú hračky vyrobené v Číne. Pre slovenského spotrebiteľa sú lákavé najmä pre nízku cenu. „Každá hračka, ktorá je uvedená na náš trh, musí byť označená značkou CE. Toto označenie sa spravidla pripevňuje na hračku alebo obal vo viditeľnej, ľahko čitateľnej forme. Pri malých hračkách môže byť uvedené aj na štítku alebo informačnom letáku, preto tieto informácie pozorne sledujte," odporúča Slovenská obchodná inšpekcia.

Veľký pozor by mali rodičia dávať pri hračkách, ktoré obsahujú drobné časti. Dieťa ich môže ľahko vdýchnuť a zadusiť sa. Problém môžu spôsobiť aj tie predmety, ktoré obsahujú šnúrky, pretože znamenajú riziko uškrtenia. Nebezpečné sú tiež plastové vrecká.

Treba mať na pamäti, že deti radi dávajú hračky do úst, materiály, z ktorých vyrábajú niektoré z nich, môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne odoberá vzorky hračiek a testuje ich na prítomnosť nebezpečných ftalátov. O náleze látky okamžite informuje verejnosť a nariadi stiahnutie hračky z predaja. „Kontroly vykonávame aj v súčasnom období. Deti sú rizikovou skupinou spotrebiteľov. Sortimentu hračiek pre ne venujeme veľkú pozornosť stále a nepretržite," povedala Danuša Krkošová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Polovica skúmaných vzoriek nesplnila kritéria

Slovenská obchodná inšpekcia vykonala v júni a júli kontrolnú akciu zameranú na hračky určené pre deti do 36 mesiacov. Bola spojená aj s odberom vzoriek za účelom overenia bezpečnostných požiadaviek, ktoré sú charakteristické práve pre túto skupinu hračiek.

Zamerali sa na najviac kupované hračky, ako sú hrkálky, jednoduché skladačky, textilné bábiky, hryzadlá, hračky na ťahanie, hračky do vane, stláčacie hračky. Počas akcie inšpektori prekontrolovali celkom 153 predajní, z čoho bolo 129 predávajúcich, 15 distribútorov a 9 dovozcov. Celkom odobrali 13 druhov hračiek, ktoré skúšali v akreditovanom laboratóriu za účelom overenia bezpečnostných požiadaviek.

„Vzhľadom na to, že malé deti vkladajú veci do úst, boli skúšky zamerané najmä na zisťovanie, či hračky nepredstavujú pre dieťa riziko zadusenia. Teda, či obsahujú malé časti, ktoré môže dieťa prehltnúť, vdýchnuť alebo sa takéto malé časti dajú z hračky ľahko oddeliť," informuje záverečná správa z kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie. Pri testovaní zistili, že až 6 druhov nesplnilo požiadavky pre hračky určené pre deti do troch rokov.

„Pri skúšaní sa z hračiek oddelili malé časti, ktoré úplne zapadli do valca predstavujúceho dýchaciu trubicu. Dieťa sa nimi môže zadusiť. Okrem toho dva druhy hrkálok nesplnili požiadavku na tvar a veľkosť hračiek určené pre malé deti, ktoré nevedia sedieť bez opory. Vložením takýchto hračiek do úst dieťaťa môže dôjsť k upchatiu ústnej dutiny, pričom rovnako nie je možné vylúčiť riziko zadusenia," konštatovala vo výsledkoch kontroly Slovenská obchodná inšpekcia.

Cena hračky je stále prvoradá

„Bojím sa, aby som synčekovi nevedomky neublížila tým, že kúpim nekvalitnú hračku. Vždy sa pozerám na krajinu, v ktorej bola vyrobená. Dobré výrobky sa dajú kúpiť aj za priaznivú cenu. Snažím sa vyberať také hračky, pri ktorých musí aj rozmýšľať, spojím tak príjemné s užitočným. Vtedy cena nie je až taká rozhodujúca, aj keď vždy nakupujem s ohľadom na rodinný rozpočet," priblížila mladá matka Andrea z Liptovského Mikuláša.

Pre deti do troch rokov, ktoré sú najviac ohrozenou skupinou, sa dnes vyrábajú rôzne hračky, ktoré rozvíjajú ich tvorivosť, logické myslenie, zručnosť a zároveň ich zabavia. „O takéto hračky majú rodičia najväčší záujem. Kupujú rozličné formičky, ktoré dieťa musí poukladať na seba alebo spájať jednotlivé diely," konštatovala vedúca hračkárstva v Liptovskom Mikuláši.

Najdôležitejšou požiadavkou je pre drvivú väčšinu stále cena. Kúpia radšej hračku, ktorá je síce lacnejšia, ale označená ako nevhodná pre ich dieťa, lebo je príliš malé. „V hračkárstvach má rodič vždy istotu, že darček, ktorým chcú potešiť svoje dieťa, je certifikovaný. Pokiaľ bude rešpektovať informácie na obale, nič sa nemôže stať. Problémom sú hračky nakúpené v pochybných obchodoch alebo na trhoch. Tie nie sú tak prísne sledované a nízka cena sa nemusí v konečnom dôsledku oplatiť, lebo dieťa si môže ublížiť," povedala pracovníčka ružomberského hračkárstva.

Pred nákupom si môže rodič prezrieť zoznam nebezpečných hračiek na internetovej stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
  2. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
  3. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  4. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
  5. Slováci radi investujú s bankami
  6. Content agency mení svoje meno na Contedy
  7. Ako správne napúšťať bazén
  8. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 246
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 938
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 857
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 280
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 104
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 648
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 504
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 032

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Veľký vrch
  2. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
  3. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
  4. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
  5. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
  6. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
  7. Peter Štefãnik: Hrobári nášho školstva nás varujú pred apokalypsou.
  8. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 793
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 90 159
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 702
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 487
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 380
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 491
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 489
  8. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 483
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ľudovít Urbanovský (vľavo) a Štefan Črep (uprostred) ukazujú výrobu Liptovskej bryndze na Ovčiarskej nedeli v pribylinskom skanzene.

V medzinárodnom registri bola do roku 2004, potom došlo k jej vymazaniu.


5 h
Fajčiari si na zastávkach cigaretu zapáliť nesmú.

Cigaretový ohorok je odpad, ako každý iný.


9 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


11 h

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


24 h

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Veľký vrch
  2. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
  3. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
  4. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
  5. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
  6. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
  7. Peter Štefãnik: Hrobári nášho školstva nás varujú pred apokalypsou.
  8. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 793
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 90 159
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 702
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 487
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 380
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 491
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 489
  8. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 483
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu