História vianočného stromčeka sa začala písať v nemeckom protestantskom prostredí. Nevie sa presne, v ktorej krajine si ľudia na Vianoce začali ozdobovať príbytky drevinou. Ale v podobe, v akej vianočný stromček poznáme dnes, existuje viac ako štyristo rokov.
Do 19. storočia bol vianočný stromček iba mestskou rekvizitou. Na vidieku sa začal objavovať až v 20. storočí, najmä po 1. svetovej vojne. Do Ameriky ho priniesli hessenské oddiely Juraja III. v čase bojov za nezávislosť. Do Veľkej Británie sa dostal až v roku 1829, keď princezná Lievenská usporiadala v Hertfordshire večierok pre deti. Ale neoddeliteľnou súčasťou sviatočného obdobia sa stal až potom, keď ho v roku 1841 vztýčil princ Albert na Windsorskom zámku.
V roku 1815 sa spomína prvý stromček v Gdansku, v roku 1817 vo Viedni, v roku 1819 v Budíne, v roku 1837 v Paríži, v roku 1828 vo Westminsterskom paláci v Londýne a v roku 1833 v Ríme.
Namiesto mladíka obetovali strom
Odpoveď na otázku, prečo sa najznámejším symbolom Vianoc stala práve drevina, nie je jednoznačná.
Legenda hovorí, že starí keltskí kňazi verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou slávnosťou vraj pripravili bohom krvavú obetu, mladého muža. Na stretnutí sa objavil kresťanský misionár Winfried, ktorý ľuďom porozprával príbeh o narodení Ježiša Krista a o sile dobra a lásky. Svedectvo presvedčilo kňazov a darovali mladíkovi život. Vyťali strom, v ktorom podľa nich prebývali ich bohovia. Pri tomto strome spoločne večerali a oslávili Boží dar, narodenie Ježiša Krista.
Prvý vyrobili z husieho peria
Prvý, iný ako živý, vianočný stromček pochádza z Nemecka. Vyrobili ho z husieho peria. Tento vynález na začiatku 20. storočia prevzali americké spoločnosti, ktoré sa pustili do výroby umelých stromčekov.
Prvý, skutočne umelý, bol vyrobený z materiálu, z ktorého sa vyrábala záchodová kefa. Neskôr si tento systém výroby umelých vianočných stromčekov osvojili aj japonské firmy.
Existuje množstvo spôsobov, ako si ozdobiť vianočný stromček. Naši predkovia nemíňali na vianočné ozdoby toľko peňazí ako my. Na stromček vešali ovocie a orechy, ozdoby si vyrábali doma zo slamy či dreva. Na stromčeku dominovali sviečky, ktoré neskôr nahradilo elektrické osvetlenie.
Postupne sa stromčeky začali zdobiť hviezdičkami, guľami, sladkosťami, mašľami, reťazami a rôznymi postavičkami.
V posledných rokoch prichádzajú nové ozdoby. Farba, v ktorej je najviac ozdôb, určuje trend. V uplynulých rokoch to boli červená, modrá, strieborná, zlatá a biela. Tento rok sú najžiadanejšie ozdoby v hnedej, bordovej, tyrkysovej, a dokonca aj v čiernej farbe. V súčasnosti sa uprednostňuje skromnejšia výzdoba, ladená do odtieňov jednej či dvoch farieb.