Jedným zo symbolov Vianoc v Londýne je vianočná borovica, ktorá stojí na Trafalgar Square. Je darom od mesta Oslo. Prvýkrát dostal Londýn tento darček v roku 1947 za pomoc Nórsku v druhej svetovej vojne.
V roku 1947 trvalo vraj štyri dni, kým na námestí vykopali jamu. Strom býva vysoký okolo 22 metrov. Zaujímavosťou je, že v roku 1960 chcel starosta Londýna vyúčtovať mestu Oslo účet za elektrinu. Zabránil mu v tom britský parlament. V ďalších rokoch sa k stromčeku pripútal demonštrant a raz ho jeden muž prepílil motorovou pílou.
Desaťročia ateizmu v Rusku prežila iba jolka
V Rusku sú Vianoce sviatkom iba od pádu komunizmu. Darčeky Dedo Mráz s berlou mrazilkou a pomocníčkou Sneguročkou nerozdáva na Štedrý večer, ale na Silvestra.
Pravoslávne Vianoce pripadajú až na 7. január. Koledy, liatie olova alebo krájanie jablka Rusi takmer zabudli. Desaťročia sovietskeho ateizmu prežila v podstate iba jolka - vianočná jedlička či smrek, ktoré zdobia tesne pred koncom roku. V poslednej dobe sa stále viac Rusov vracia k tradícii štyridsaťdňového pôstu pred novoročnými oslavami.
Merry Christmas nahradili Happy Holidays
Známe želanie Merry Christmas (veselé Vianoce) Američania nahradili univerzálnejším slovným spojením Happy Holidays (šťastné sviatky). Vianočný stromček zase premenovali z Christmas tree na Holiday tree (sviatkový strom).
Okolo nových výrazov sa síce rozprúdila v USA veľká diskusia, ale zmeny akceptujú všetci. Dôvod bol jednoduchý. Pozdrav Veselé Vianoce napríklad v New Yorku, najkozmopolitnejšom meste sveta, nebol dostatočne výstižný. Neodrážal tradície a zvyklosti náboženstiev, ktorých predstavitelia tu našli svoj nový domov. Zatiaľ čo si kresťania 24. decembra sadajú za štedrovečerný stôl, pre moslimov je to úplne bežný pracovný deň.
Vianoce neoslavujú ani príslušníci židovského vierovyznania. Niet preto divu, že najmä obyvatelia New Yorku si novú formu želaní osvojili bez problémov.
Touto najnovšou nuansou majú Vianoce v New Yorku tú najmedzinárodnejšiu podobu. Vystihujú nálady a národné obyčaje ľudí z celého sveta podľa toho, aké tradície a zvyky si so sebou na americký kontinent priviezli. Všetkých spája iba účasť na predvianočnom nákupnom ošiali a sviatočná výzdoba. Rešpektujú ju všetci, bez ohľadu na to, či Vianoce oslavujú, alebo nie.