Novozvolený primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský si navrhol zníženie platu. Bude ho mať o desať percent nižší ako jeho predchodca Ján Blcháč.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Určenie platu nového primátora bolo jedným z bodov ustanovujúceho zasadnutia mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo 27. decembra.
Plat schválili bez vsuvky
Základ platu primátorov sa vypočítava podľa príslušného zákona a poslanci mestského zastupiteľstva schvaľujú koeficient, o ktorý sa môže tento základ navýšiť. Odchádzajúcemu primátorovi Jánovi Blcháčovi schválili poslanci koeficient 1, 43 a jeho hrubý mesačný plat bol približne 3480 eur. Nový primátor A. Slafkovský navrhol znížiť koeficient na 1, 29 čo znamená, že jeho hrubý mesačný plat bude asi o 400 eur nižší, čiže 3080 eur.
To, že plat novozvoleného primátora bude o desať percent nižší ako plat predchádzajúceho, uviedol predkladateľ návrhu Milan Kružliak. Ján Blcháč poznamenal, že táto vsuvka nemá zmysel a navrhol ju vyčiarknuť. M. Kružliak sa mu za vsuvku ospravedlnil a poslanci schválili návrh platu nového primátora bez nej.
Rozpočet mal byť príspevok k zmierneniu dopadov krízy
Ešte predtým, ako novozvolení poslanci a primátor predniesli slávnostné sľuby a tým prevzali moc v meste, sa prihovoril odchádzajúci primátor Ján Blcháč.
Poznamenal, že stará múdrosť našich predkov hovorí, že všetko je len dočasné a všetci sme budúci bývalí. Pripomenul niektoré strategické dokumenty, ktoré v meste prijali v posledných štyroch rokoch a dôrazne odmietol informácie o nútenej správe. „Podľa stavu k 23.12. 2010 je posledná nezaplatená faktúra stará 45 dní a zákon umožňuje až 60-dňové meškanie. Je voči Stredoslovenskej energetike vo výške 125 eur," povedal J. Blcháč a dodal, že „majetok mesta sa za uplynulé štyri roky utešene zvýšil o vyše dvadsať miliónov eur. Moji spolupracovníci urobili obrovský kus práce na príprave rozpočtu mesta na rok 2011, ktorý je pripravený ako vyrovnaný bez nároku na zvyšovanie daňového zaťaženia obyvateľov a podnikateľov. To mal byť náš príspevok k zmierneniu dopadov krízy."
Citoval neúspešného kandidáta na amerického prezidenta
J. Blcháč odcitoval neúspešného kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina, ktorý po víťazstve Baracka Obamu vyhlásil: „Napriek krutej kampani, ktorá voľby predchádzala, rešpektujem rozhodnutie amerického ľudu. Gratulujem víťazovi. Ak uzná za vhodné, som mu kedykoľvek k dispozícii, pretože mám tiež rád túto krajinu."
J. Blcháč vyjadril predvedčenie, že „sme išli správnym smerom a svoju misiu pri riadení vecí verejných v našom meste prerušujeme s pocitom dobre vykonanej práce, hoci sme nedostali šancu pokračovať. Budeme sa však snažiť o to, aby sme čo možno najviac naplnili to, čo sme deklarovali na portáli Urobíme. Budeme navrhovať a podporovať všetko pozitívne, zodpovedne kontrolovať a predovšetkým strážiť hodnoty, ktoré predstavujeme. Dnes odovzdávame moc, ale hlavne zodpovednosť, ktorú sme pri každom našom rozhodnutí naplno pociťovali."
Na záver svojho posledného primátorského vystúpenia vyslovil želanie, aby v meste bolo viac konsenzu a vyhrnutých rukávov.
Poďakoval za dobré rozhodnutia
Michal Kotian po informoval o výsledkoch volieb do orgánov samosprávy mesta Liptovský Mikuláš a vymenoval 25 novozvolených poslancov mestského zastupiteľstva. Ich vekový priemer je 51 rokov a sú medzi nimi iba štyri ženy.
Po sľube novozvoleného primátora a poslancov sa prihovoril Alexander Slafkovský. „Je to po štvrtý raz v mojom živote, čo mám túto možnosť a myslím si, že je to jedna z najvzácnejších.," povedal na úvod. Poďakoval všetkým voličom za vyjadrenú podporu pre jeho a jeho tím, „ktorý sa rozhodol pracovať tak, aby z nášho mesta bolo skutočne lepšie mesto, v ktorom bude naozaj radosť žiť pre všetkých, v ktorom sa budeme znášať, rešpektovať a vzájomne tolerovať napriek rôznym názorom. Každý názor, ktorý je úprimný a dobre myslený stojí za to, aby bol vypočutý," povedal A. Slafkovský. Poďakoval aj za všetky dobré rozhodnutia, ktoré sa v meste za posledné štyri roky udiali.
Skonštatoval, že Liptovský Mikuláš je v prepočte na jedného obyvateľa druhým najzadĺženejším mestom na Slovensku. Kríza sa, podľa neho, ešte neskončila a „čakajú nás možno ešte dva-tri roky pomerne ťažkej práce, kým sa stabilizuje naša ekonomická situácia aspoň tak, ako bola v roku 2008 a predtým."
Úsporné opatrenia a rozpočtové provizórium
Na rozpočet, ktorý pripravilo bývalé vedenie a v decembri ho zverejnili na webovej stránke mesta, má A. Slafkovský iný názor ako jeho predchodca.
„Analyzovali sme rozpočet a, bohužiaľ, vidíme veľké riziká, ktoré nevieme vykryť predovšetkým v oblasti príjmovej oblasti. Myslieť si, že vymôžeme približne milión eur daňových pohľadávok u posledného obdobia je utópia. Návrh rozpočtu zvyšuje zadĺženosť mesta, znamenal by obrovské mínus napríklad v dotácii pre Verejnoprospešné služby, približne dvadsať percent. Takže budeme musieť robiť úsporné opatrenia a podľa všetkého nás čaká rozpočtové provizórium."
Pripustil, že to môže znamenať zníženie počtu zamestnancov v niektorých mestských podnikoch a organizáciách aj škrty v mzdách. „Budeme musieť na lekárnických váhach vážiť priority tak, aby nebol narušený chod mesta a jeho budúcnosť, " poznamenal A. Slafkovský a vyjadril presvedčenie, že najneskôr do šiestich týždňov by mal byť schválený nový rozpočet na reálnych základoch.
Chce obnoviť dvadsaťminútovky
To, čo sa dá rýchlo zlepšiť a nezávisí od ekonomickej situácie, sú podľa A. Slafkovského medziľudské vzťahy.
„Chceme vždy hovoriť pravdu na verejnosti, otvorene komunikovať so všetkými, dobre hospodáriť a starať sa o rozvoj mesta. V našom programe je niekoľko krokov, ktoré sa budeme postupne snažiť uviesť do života, napríklad, elektronické obstarávanie, priebežné zverejňovanie faktúr a zmlúv." Za dôležité považuje vytvoriť kolektívny pracovný tím zo všetkých poslancov, pracovníkov mesta v spolupráci so štátnou správou, obcami a obyvateľmi mesta.
Po zastupiteľstve sme sa ho spýtali, či chce nadviazať na niečo spred štyroch rokov a aké má novoročné predstavzatia a želania. „Chcel by som znova vyhradiť jedno odpoludnie na to, aby ktokoľvek mohol za mnou prísť bez toho, aby povedal, o čom sa chce rozprávať a bude mať dvadsať minút na to, aby povedal svoju sťažnosť, návrh, podnet. Potom uvidíme, či sa dá rozhodnúť hneď alebo si dohodneme ďalšie stretnutie. A želanie? Chcel by som, aby ľudia boli spokojní a aby čím skôr na vlastnej koži pocítili, že v meste sa udiala zmena k lepšiemu. Aby mali pocit, že mesto je naozaj pre všetkých."
A. Slafkovského zvolili za primátora Liptovského Mikuláša štvrtýkrát. Sľúbil, že ak sa stane primátora, vzdá sa kresla poslanca v parlamente. Mandát chce vrátiť na februárovej schôdzi národnej rady.