V mestskom parlamente to vyzeralo trochu ako v škole. Novozvolení poslanci totiž nehlasovali na svojom prvom zasadnutí mestského zastupiteľstva prostredníctvom hlasovacieho zariadenia, ako býva zvykom, ale zdvihnutím ruky.
Chýbala aj tabuľa, na ktorej sa zobrazuje, kto ako hlasuje. A tak sa počítali ruky, niekedy stačila optická väčšina. Iba členov Mestskej rady nevolili zdvihnutím ruky, ale tajným hlasovaním.
Kto bude sobášiť a mať právo zvolať mestské zastupiteľstvo
Poslanci na ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva 27. decembra schvaľovali niekoľko bodov. Napríklad, kto bude mať v zmysle zákona oprávnenie zvolávať a viesť mestské zastupiteľstvo, ak ho odmietne viesť primátor alebo niektorý z jeho zástupcov. Primátor Alexander Slafkovský navrhol poveriť touto úlohou najstaršieho poslanca Vladimíra Stankovianskeho a poslanci jeho návrh jednohlasne odsúhlasili.
Zhodli sa aj v prípade sobášiacich. Okrem primátora A. Slafkovského budú snúbencov na radnici do stavu manželského uvádzať aj poslanci Milan Trnovský, Lucia Cukerová, Jozef Repaský, Štefan Ganoczy a Soňa Čupková.
Schválili deväť komisií a ich predsedov
Poslanci rozhodli aj o zriadení deviatich komisií mestského zastupiteľstva, čo je o dve menej ako bolo doteraz, a schválili ich predsedov. Rudolf Urbanovič nesúhlasil, aby zlúčili komisie pre školstvo, mládež a šport do jednej a chcel, aby boli dve ako doteraz. Zlúčenie týchto dvoch komisií označil za nesystémové riešenie a krok späť. Argumenty, že sa tým ušetria financie, považoval za nedostatočné.
Uviedol, že mesto má v zriaďovateľskej pôsobnosti desať materských a sedem základných škôl, ktoré spolu navštevuje 3500 detí a pracuje v nich 430 zamestnancov. Okrem toho je v meste niekoľko stredných a vysokých škôl, základná umelecká škola, centrum voľného času. „Spolu sa meste vzdeláva a voľnočasové aktivity využíva asi 7300 detí, v meste je sto športových klubov," argumentoval R. Urbanovič.
Roman Mojžiš zareagoval faktickou poznámkou: „Mesto nezamestnáva ani jedného zdravotníka a má 33- tisíc pacientov. A nie je samostatná komisia zdravia, ale komisia zdravia a životného prostredia."
Pozmeňujúci návrh R. Urbanoviča poslanci neschválili, a tak bude pre školstvo, šport a mládeže iba jedna komisia. Jej predsedom sa stal Vladimír Rengevič.
Poslanci schválili aj ďalších osem komisíí a ich predsedov. Predsedom komisie finančnej, majetkoprávnej a cestovného ruchu sa stal Dušan Vinčúr, územného plánovania, výstavby a regionálneho rozvoja Jozef Gonda, životného prostredia a zdravia Lucia Cukerová, dopravy a verejného poriadku Jozef Bobák, kultúry a partnerských vzťahov Jaroslav Barok, sociálnej a bytovej Marta Voštináková. Za predsedu komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov zvolili Jozefa Repaského a predsedom rady pre masmédiá a komunikáciu mesta sa stal Jaroslav Čefo.
Členov Mestskej rady volili tajne
Ôsmich členov Mestskej rady volilo 25 mestských poslancov v tajnom hlasovaní. Navrhnutých bolo deväť kandidátov, medzi nimi aj bývalý primátor Ján Blcháč. Získal desať hlasov (presne desať členov má vrátane neho opozícia Smer - SD, SNS, ĽS - HZDS), čo nestačilo a členom Mestskej rady nebude.
Stali sa nimi Ján Droppa (15 hlasov), Milan Kružliak (18), Roman Mojžiš (15), Jozef Repaský (19), Milan Trnovský (20), Dušan Vinčúr (20), Pavol Bobák (24) a Štefan Ganoczy (22).
To znamená, že v Mestskej rade bude jeden nezávislý kandidát - J. Droppa , dvaja z koalície Smer - SD, SNS, ĽS - HZDS - P. Bobák a Š. Ganoczy a ostatných päť je z koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH.
Exprimátorovi chýbala diskusia
Opozičný poslanec Miroslav Boďa pripomenul, že na troch poslancov pripadá jeden člen Mestskej rady. Vládnuca koalícia má dvanásť poslancov, opozícia desať, traja sú nezávislí. Vyšlo mu, že demokratickejší by bol pomer 4 : 3 : 1, súčasný je 5 : 2 : 1. Nespochybnil výsledky tajných volieb ani nekritizoval, iba skonštatoval: „Škoda pre ľudí, ktorí vládnu, lebo keď niekto preberá moc a má malú kontrolu, preberá na seba veľkú zodpovednosť."
Jánovi Blcháčovi sa nepáčilo, že k voľbe členov Mestskej rady nebola rozprava. „Nebola možnosť diskutovať. Jednoducho si zvolili tých, ktorých potrebujú a potvrdili náš model spred štyroch rokov, ktorý vtedy podrobili tvrdej kritike a dnes ho ešte zvýraznili tým, že pokiaľ my sme mali pred štyrmi rokmi štyroch zástupcov v mestskej rade ako koalícia, dnešná ich má päť, čiže jednoznačnú väčšinu. A prečo ma nezvolil? Asi sa ma boja," povedal s úsmevom J. Blcháč.
Najbližšie rokovanie Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši bude 30. decembra. Budú na ňom prerokovávať personálne otázky a súčasnú ekonomickú situáciu mesta.