LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Z rozpadajúcich sa budov muselo mesto prednedávnom odstrániť z bezpečnostných dôvodov padajúci krov a na jar chce pozemok úplne vyčistiť. Z torza chátrajúcich budov si momentálne ľudia môžu zobrať stavebný materiál, ktorý potrebujú. Použiteľné sú ešte skaly, tehly a drevo vhodné na pálenie.
Súčasťou plánovanej asanácie depa a vyčistenia pozemku je aj budova Základnej umeleckej školy (ZUŠ). „Školu musíme urýchlene presťahovať, pretože sú to katastrofálne priestory pre deti. Potom celú budovu ZUŠ, depa a priľahlých stavieb na pozemku asanujeme," informoval primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
Vytvoria zaujímavú plochu pre ľudí
Mesto chce vytvoriť približne tritisíc metrov štvorcových stavebnej plochy. „Pozemky chceme sceliť a vytvoriť tak zaujímavú plochu pre potenciálneho investora," konštatoval primátor.
Podľa územného plánu by v týchto miestach mali vyrásť polyfunkčné objekty. Tie budú slúžiť nielen ľuďom najbližšieho sídliska Prekážka, ale všetkým Hrádočanom.
„Momentálne hľadáme investora, ktorý by naplnil našu predstavu. Keďže Národopisné múzeum si zaslúži krajšie okolie, chceme skultúrniť celý priestor až po budovu Základnej umeleckej školy," dodal primátor.
Čo si myslia o výstavbe Hrádočania
„Veľká škoda, že sa železnička nezachovala," myslí si Michal zo sídliska Prekážka. „Dnes by bola určite vynikajúcim lákadlom pre návštevníkov mesta. Viem, že sa o záchranu veľa rokov pokúšalo niekoľko nadšencov. Železničku sa už nepodarilo spojazdniť, ale funkčné mašinky a niekoľko metrov koľajníc sú v Pribylinskom skanzene," povedal.
„Momentálne je to asi najzanedbanejšie časť mesta. Už neexistuje cesta späť, takže skultúrniť priestor a postaviť tam čosi pre všetkých Hrádočanov je určite dobrý nápad," odpovedala Hanka z Belanskej štvrti.
Aký bol osud železničky
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia lesné správy na Slovensku uprednostnili automobilovú dopravu a lesné železnice likvidovali. O osude považskej rozhodli v roku 1972 Štátne lesy s tým, že preprava je nerentabilná a dopravu na nej zrušili. Strojový park prevzala Pamiatková správa, majetok Považskej lesnej železnice Národopisné múzeum, v súčasnosti je to Liptovské múzeum Ružomberok.
Keďže zlodeji začali majetok rozkrádať, v roku 2001 Považskú lesnú železnicu presťahovali do pribylinského skanzenu. Hrádocké depo sa tak stalo pre Liptovské múzeum Ružomberok prebytočným. Pozemky pod depom ostali vo vlastníctve štátnych lesov, vlastníkom budov sa stal samosprávny kraj.