LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Momentálne má projekt pracovný názov park pamätí mesta a mal by sa rozprestierať na takzvanej Lubiho lúke medzi hradom a nadjazdom ponad rieku Belá.
„Na tatranské kamene by sme chceli umiestniť tabuľky s fragmentami dôležitých udalostí z minulosti až po súčasnosť. Postupne by sme tam umiestnili lavičky a niekoľko mladých stromov. Možno by bolo dobré, keby územie spracoval študent architektúry v rámci ročníkovej práce, aby projekt nebol príliš drahý," vysvetlil primátor Branislav Tréger.
Park by mal byť funkčnou oddychovou zónou v meste, kde sa návštevníci či obyvatelia mesta dozvedia niečo z viac či menej známej histórie Liptovského Hrádku.
Čo si o náučnom chodníku históriou mesta myslia Hrádočania alebo náhodní okoloidúci?
„Zaujímavý nápad, je dôležité, aby sme poznali históriu nášho mesta. Myslím si, že to bude celkom zaujímavá pomôcka pre školákov, možno aj ja sa dozviem niečo nové z hrádockej minulosti," odpovedal s úsmevom Peter z blízkej Hradnej ulice.
Milana z Belanskej štvrti projekt príliš nezaujal. „Podľa mňa sú aj dôležitejšie veci ako náučný chodník. Choďte sa pozrieť, v akom stave je, napríklad, arborétum alebo lesopark pri rieke Belá. O to by sa malo mesto hlavne postarať," posťažoval sa starší pán.
„Zastavili sme sa v meste na návšteve u rodiny, chodíme sem pravidelne, takže Liptovský Hrádok poznáme. Chodník mapujúci fragmenty z histórie bude určite zaujímavý a zatraktívni ďalší kúsok mestečka," povedala Petra z Prešova.