Časti stola vzniknú v rôznych krajinách, žiaci ich potom spoja

Predstavili novinku, ktorá vychádza z nových trendov v spracovaní dreva.

Škola prezentuje svoju činnosť a aktivity aj na dňoch otvorených dverí, ktoré pravidelne poriada.Škola prezentuje svoju činnosť a aktivity aj na dňoch otvorených dverí, ktoré pravidelne poriada. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Trikrát som sa s projektom Comenius dostal do zahraničia, vždy do inej krajiny," povedal štvrták Samuel Kočtúch zo Strednej odbornej školy drevárskej z Liptovského Hrádku, ktorý sa v skupine spolužiakov a pedagógov zapojil do medzinárodného projektu. Nešlo o oddych, ale o odbornú prezentáciu práce školy.

„Projekt Comenius bol dvojročný, začali sme na ňom pracovať v školskom roku 2008/2009. Počas dvoch rokov sme spolupracovali so školami v Maďarsku, Nemecku a Turecku. Hlavným výrobkom bol rečnícky pult," dodala Alžbeta Patayová, vyučujúca výtvarnej výchovy a slovenského jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže škola bola v projekte úspešná, zapojila sa aj do ďalšieho ročníka. „Prváci sa majú na čo tešiť," podotkol S. Kočtúch a povedal, že on sa naučil počas štyroch rokov pracovať v nových počítačových programoch - ide najmä o kreslenie a návrhy nábytku - ale súčasne získal aj praktické odborné zručnosti.

„Po maturite chcem ísť buď na vysokú školu, alebo si založím živnosť. Rád robím najmä stavebno-stolárske výrobky." Lásku k drevu možno získal aj z vlastnej rodiny, kde vyučenými stolármi sú mama, otec, brat aj starý otec.

Tomáš Janovec, tretiak z odboru operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, sa tiež nechal ovplyvniť rodinným prostredím: „Môj starký bol stolár, takže s drevom som robil odmalička. Čo mi dáva škola? Mám rád prax, ale naučil som sa robiť, napríklad, aj odborný posudok, o ktorom som predtým len hmlisto tušil."

SkryťVypnúť reklamu

Úspech žiakov aj pedagógov naštartoval

Projekt Comenius je celoeurópskym projektom a hrádocká škola v ňom získala prvenstvo. Úspech ich naštartoval a v tomto školskom roku už absolvovali prípravné kolo do ďalšieho ročníka projektu Comenius.

„Budeme spolupracovať s tými istými krajinami ako vlani, pribudne Taliansko," vysvetlila A. Patayová. „Novinkou tohtoročného projektu je to, že žiaci budú pracovať na stroji CNC, ktorý je ovládaný počítačom. Je naň pripravený špeciálny program, do ktorého sa pripraví presný postup a stroj potom pracuje ako robot. Projekt sa veľmi podobá reálnej praxi v drevárskych závodoch, kde sa už takýto stroj takmer bežne používa. Naši žiaci sa na ňom naučia robiť počas štúdia, pretože škola tento stroj má."

SkryťVypnúť reklamu

V predchádzajúcom kole projektu školy, podľa pedagogičky, neboli na sebe veľmi závislé, len sa navzájom ovplyvňovali či motivovali. V novom projekte bude situácia iná. „Žiaci všetkých štátov budú robiť jeden spoločný kus nábytku. Mal by to byť multifunkčný stôl, ale každá škola v každej krajine spraví len jednu jeho časť. Na záver ho žiaci zložia," prezradila A. Patayová. Dodala, že stroj, na ktorom budú žiaci výrobok robiť, je veľmi presný. Ak ho nastavia vo všetkých štátoch správne, časti stola by mali presne sadnúť k sebe.

„Školy, ktoré sa chcú do projektu zapojiť, sa už zúčastnili na prípravnom stretnutí v Nemecku, kde bola komunikačným jazykom angličtina," doplnil riaditeľ školy Marián Pozor. „Výšku rozpočtu projektu zatiaľ nevieme, uzavrie sa až v roku 2011 na základe centrálneho projektu." Súčasťou projektu je grant, z ktorého je celý Comenius hradený.

Chlapci začali pretláčať angličtinu

Riaditeľ M. Pozor komentoval zaujímavý postreh, ktorý priniesla ako bonus žiakom realizácia projektu v minulých dvoch rokov. Chlapci sa v zahraničí museli dorozumievať po anglicky, keďže angličtina nebola komunikačným jazykom len ich pedagógov, ale aj žiakov.

Pri prvých pracovných návštevách v zahraničí boli utiahnutejší, viac komunikovali len medzi sebou. Ani po prvých návratoch sa veľmi nechválili svojimi jazykovými zručnosťami. Posledný pobyt v španielskej Seville, ktorý bol ocenením ich práce, situáciu zmenil.

„Chlapci, treba sa učiť angličtinu, aby sme sa vedeli dorozumieť," zopakoval riaditeľ M. Pozor slová, ktoré často zaznievali v triedach. „Pobyt v Španielsku bol nielen pracovný a odborný, ale bol zameraný aj na záujmové činnosti a šport. Žiaci boli odrazu hodení do vody. Boli s nimi síce aj pedagógovia, ale oni mali svoj program a žiaci svoj. Chlapci museli sami rozprávať v cudzom jazyku." Keď sa vrátili do školy, začali pretláčať angličtinu a motivovali aj spolužiakov.

„Výhodou projektu je tiež to, že žiaci vidia aj iné možnosti výučby. Vidia, ako školstvo funguje v iných krajinách, vznikajú medzinárodné priateľstvá," vypočítavala ďalšie výhody projektového vyučovania A. Patayová.

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE TU.

Stredná odborná škola drevárska pracuje aj na menších projektoch v rámci jedného školského roku. Sú to, napríklad, odborné projekty v jednotlivých predmetoch, ale aj jazykové či matematické olympiády, účasť na strednej odbornej študentskej činnosti alebo v iných súťažiach.

„Jednou z nich je súťaž Metamorfózy dreva, ktorú organizuje škola v Nižnej na Orave a je len pre školy zamerané na prácu s drevom," nezaprela sa výtvarníčka. „Do Zvolena chodíme na súťaž Etudy dreva, ktorú pripravuje drevárske múzeum v spolupráci s vyso- kou drevárskou školou. Nie je to len súťaž škôl, ale zapájajú sa do nej aj podnikatelia, živnostníci, a tak je v nej silnejšia konkurencia. Talentovaní študenti a tí, čo majú vážny záujem o štúdium v našej škole, majú tak veľké možnosti."

Zachytávajú trendy súčasnej doby

„Najväčšou novinkou, ktorú pripravujeme v našej škole od 1. septembra 2011, je otvorenie nového študijného odboru dizajn a tvarovanie dreva," povedal Marián Pozor.

„Cieľom je ponúknuť v regióne v rámci drevárskych odborov taký, v ktorom musia mať žiaci aj schopnosti a zručnosti z výtvarnej výchovy, v ktorom rozvinú svoje nápady a kreativitu. Odbor na stredných odborných školách v Žilinskom samosprávnom kraji chýba. Chceme ním nadviazať na odbor umelecko-remeselné spracúvanie dreva, ktorý je viac zameraný na zručnosť a žiaci v ňom získavajú aj výučný list, aj maturitné vysvedčenia. V novom odbore pôjde o dizajn a tvarovanie dreva, o dobré nápady, prácu s počítačom a tvorbu nábytku. Odbor bude končiť maturitnou skúškou."

Vedenie školy vraj dlho rozmýšľalo nad nejakým novým odborom, ktorý súvisí s prácou s drevom, ktorý v regióne ešte nie je a o ktorý by mohol byť záujem nie z hľadiska žiakov, ale budúcnosti školy.

„Keďže vo Zvolene na Vysokej škole drevárskej je dizajn ako študijný odbor, myslím si, že sa žiada mať ho aj v strednom školstve. Nechceme mať v triede tohto odboru veľké počty žiakov, budeme učiť v malých skupinkách. V pláne výkonov na budúci školský rok máme naplánované prijať šesť žiakov," uzavrel riaditeľ M. Pozor. Konkrétnu spätnú väzbu, či je záujem o nový odbor, bude mať škola, až keď prídu prihlášky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 996
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 009
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 975
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 985
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 466
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 222
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 776
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 669
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 996
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 009
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 975
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 985
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 466
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 222
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 776
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 669
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu