DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Maroš Žilinka to uviedol na dnešnom výročnom hodnotiacom stretnutí predstaviteľov HZS so zástupcami médií v nízkotatranskom Dome Horskej služby v Jasnej.
Horským záchranárom treba poďakovať, že napriek výrazne poddimenzovaným finančným podmienkam odvádzajú ozaj profesionálnu prácu. Zároveň je to záväzok, aby sme im vytvorili adekvátne podmienky pre výkon ich činností, pretože ochrana zdravia a záchrana životov ľudí v našich horách je jednou zo základných povinností štátu, zdôraznil Žilinka s tým, že zriadil pracovnú komisiu na urýchlené stanovenie možných krokov zlepšenia a prípravu nevyhnutných úprav príslušnej legislatívy.
Výkonný skúter do extrémneho terénu
Ak by podľa neho pokračoval trend finančného poddimenzovania pri obstarávaní osobných ochranných, pracovných pomôcok príslušníkov a záchranného materiálu, HZS by už onedlho prakticky nemohla poskytovať ani základné služby, na ktoré je zriadená a predurčená. Preto sme na tento účel vyčlenili v tomto roku celkovo 475.000 eur, čo je neporovnateľné s minuloročnou reálnou sumou 6.355 eur, spresnil štátny tajomník.
Konkrétnym príkladom zlepšovania pracovných podmienok profesionálnych horských záchranárov bolo podľa Žilinku aj dnešné oficiálne odovzdanie nového snežného skútra za takmer 20.000 eur oblastnému stredisku HZS v Jasnej. Toto stretnutie HZS s novinármi pod Chopkom bolo preto mimoriadnou udalosťou, našťastie, veľmi pozitívnou. Výkonný skúter je uspôsobený na prevádzku v extrémnom teréne s veľkým sklonom, skonštatoval.
Lyžiari preceňujú vlastné sily a schopnosti
Problematika zabezpečovania osobných ochranných pomôcok má dlhodobý charakter. Raz je prostriedkov viac, inokedy menej. Pravdou je, že počas posledných dvoch rokov ich bolo málo. Okrem iných nepriaznivých faktorov sa nás určite dotkla finančná kríza a znižovanie rozpočtu. Som nesmierne rád, že sa tento pálčivý problém podarí konečne do značnej miery vyriešiť, uviedol pre TASR riaditeľ HZS Jozef Janiga.
Riaditeľ HZS informoval aj o tom, že minuloročné štatistiky úrazovosti v slovenských horách boli porovnateľné s rokom 2009. HZS zaznamenala spolu 543 zásahov, 22 ľudí zaplatilo v horách najvyššiu daň. V poslednom trojročnom období sa nepriaznivo zvýšil počet pátraní po nezvestných osobách. Tvoria až 30 % našich zásahov. Medzi hlavné príčiny patrí precenenie vlastných síl a schopností, nesprávne plánovanie túr a nedostatočné vybavenie, dodal.