LIPTOV. Rozhodnutie ministerstva prišlo v čase, keď záujem Slovákov o mlieko z automatov stúpa. Podľa údajov Štatistického úradu sme v jednom štvrťroku minulého roka spotrebovali takmer 9-tisíc ton kravského mlieka.
Oproti roku 2009 vzrástla konzumácia mlieka od prvovýrobcov o 6,3-tisíc ton, čo predstavuje takmer šesťdesiatpercentný nárast spotreby.
Počet automatov v regióne stačí
Liptáci si v súčasnosti môžu kúpiť mlieko v šiestich automatoch. Dva fungujú v Liptovskom Mikuláši, tri v Ružomberku a jeden v Liptovskom Hrádku. „V regióne je počet automatov dostačujúci, ponuka družstiev pokrýva záujem zákazníkov dostatočne. Každý, kto si chce čerstvé mlieko kúpiť, vie, kde nájde automat. Naše mestá nie sú až také veľké, aby sme ich museli mať na každom rohu," konštatoval Miroslav Štefček, predseda Poľnohospodárskeho družstva Ludrová.
Automaty, ktoré družstvá zriadili s finančnou podporu štátu, musia byť v prevádzke najmenej tri roky.
Prvotný ošiaľ z čerstvého mlieka už opadol Ludrovské družstvo zaviedli v Liptove mliečny automat ako prvé. Momentálne dodáva mlieko do dvoch strojov. Jeden otvorili v marci a druhý v auguste. V minulom roku predali približne 140-tisíc litrov mlieka, tento rok predpokladajú predaj 200-tisíc litrov.
„Záujem ľudí mierne klesá. Aj keď mlieko stále kupujú, už nie tak, ako keď sme s automatmi v Liptove začínali," dodal Štefček. Súhlasí aj Janičina, konateľ spoločnosti Agro-racio, ktorá v Liptovskom Mikuláši prevádzkuje jeden automat. „Automat funguje sedem mesiacov, predali sme 60-tisíc litrov mlieka. Očakávali sme podstatne viac," priblížil konateľ.
Ľudia si na čerstvé mlieko zvykli
Liptáci, ktorí si na mlieko z automatu zvykli, ho teraz nakupujú pravidelne. Obľúbili si ho aj preto, lebo môžu z neho získať ďalšie mliečne produkty ako sú tvaroh, smotana, jogurty.
„Sieť mliečnych automatov sa mi páči a je škoda, že sa nebude rozrastať ďalej. Za málo peňazí si môžem kúpiť plnohodnotné mlieko a nie vodu zo škatule," povedal Tomáš z Liptovského Hrádku.
„Automaty zaviedli, aby podporili prvovýrobcov mlieka. Teraz sú ale medzi ľuďmi populárne, takže si myslím, že by mohli fungovať ďalej aj bez štátnej podpory," konštatovala Silvia z Liptovského Mikuláša, ktorá mlieko nakupuje pravidelne.
Priamym predajom podporili družstvá
Výkupná cena mlieka je dnes približne 30 centov za liter. Prvovýrobcovia, teda poľnohospodárske družstvá čiastočne riešili zlú finančnú si- tuáciu. Podľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry vplýval prebytok surového kravského mlieka na zníženie nákupnej ceny surového mlieka, ktorá nedokázala pokryť náklady na výrobu.
Slovenskí producenti priamym predajom mlieka pomocou mliečnych automatov lepšie speňažia svoj výrobok.
Kritická situácia v poľnohospodárstve Ministerstvo vyčerpalo finančné prostriedky na zriaďovanie ďalších mliečnych automatov. Okrem toho prestalo zvýhodňovať pohonné hmoty pre poľnohospodárov, ktorí už od januára nepoužívajú vo svojich strojoch lacnejšiu červenú naftu, ale tankujú za bežné ceny.
„Rovnako ministerstvo už nebude podporovať nové agroenvironmentálne projekty, v tomto roku už nemôžeme urobiť prakticky nič. Národné doplatky idú dole, takáto zlá situácia v poľnohospodárstve nebola posledných desať rokov," konštatoval Miroslav Štefček.
Autor: Lubica Kubišová