LIPTOVSKÝ ONDREJ. Divadlo sa hrávalo v obci už začiatkom dvadsiateho storočia. Prvé verejné predstavenie sa však datuje v roku 1910, bolo ním divadelné predstavenie s názvom Tri groše.
Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami hrávali divadlo v mlyne u Kabzana a v kaštieli u Gusta Andreánskeho. Neskôr, keď sa dokončila evanjelická škola, hrávali v nej. Pretože sa tam nevošli všetci, ktorí chceli vidieť predstavenie, bývali na Vianoce dve premiéry.
Hasiči dostali upomienku
Ročne divadelníci uviedli až tri rôzne predstavenia. Prvé na Vianoce, druhé na fašiangy a tretie na Veľkú noc. Boli to ťažké časy, nielen preto, že nemali vhodné priestory.
Svedčí o tom aj dodnes zachovaná upomienka na desať korún o nezaplatení poplatku za autorské práva, adresovaná hasičskému zboru, ktorý organizoval divadelné predstavenia.
Najvýraznejšou postavou ochotníckeho divadla v medzivojnovom období bol učiteľ Vojtech Krušpír, ktorý bol hlavným organizátorom divadelných predstavení až do roku 1949.
Myši zničili oponu
Po roku 1949 pokračovali v tradícii organizovania ochotníckych divadelných predstavení v obci miestni učitelia a učiteľky. V roku 1955 sa divadelné predstavenia presunuli do novovybudovaného kultúrneho domu, kde sa divadlá hrávajú dodnes.
Nútená prestávka bola v sedemdesiatych rokoch, keď kultúrny dom dva roky využívalo miestne Jednotné roľnícke družstvo ako sklad obilia. Myši narobili takú škodu na opone a zariadení, že sa prevádzku kultúrneho domu podarilo obnoviť až v roku 1980.
Priemiéra každý rok
Najnovšia história ochotníckeho divadla začala príchodom učiteľa Dušana Uličného st., ktorý od roku 1981 až doteraz režíruje, robí hlavného dramaturga a keď treba aj herca. Každý rok naštuduje so súborom jednu premiéru. Je tiež vedúcim folklórneho speváckeho súboru Brestovina.
V posledných rokoch sa hráva divadlo vždy na prvý sviatok vianočný, predpremiéra býva o týždeň skôr a repríza na sviatok Troch kráľov.
Dostali pamätné listy
Občas sa ochotníkom podarí zaradiť do repertoáru okrem slovenskej klasiky aj estrádny program, ktorý sa skladá z vtipných scénok a kratších literárnych útvarov.
Po poslednej premiére na Vianoce bola po predstavení malá slávnosť, na ktorej starosta obce odovzdal pamätné listy režisérovi predstavenia Dušanovi Uličnému st. a hercovi Jánovi Stupkovi, ktorí to ťahajú s divadlom najdlhšie.
Dúfajme, že divadlo sa bude hrať v Liptovskom Ondreji aj ďalej, hlavne teraz, keď je kultúrny dom čerstvo zrekonštruovaný. Aj keď to nie je vždy bez problémov, ale je len na ľuďoch, ako dokážu prekážky zdolávať.
Vďaka všetkým, ktorí v minulosti aj súčasnosti pomáhajú udržiavať túto krásnu tradíciu, sú ochotní venovať svoj voľný čas nielen na skúškach a predstaveniach, ale aj pri zháňaní kostýmov, rekvizít a ďalšieho potrebného pre činnosť amatérskeho divadla.
Autor: DUŠAN HUSÁRIK