LIPTOV. Napriek tomu stovky naivných ľudí naletia výrečným obchodníkom a nakupujú predražené matrace, hrnce, prikrývky a iné nepotrebné veci.
Ľudia sú za prísľubom chutného obeda, zaujímavého výletu, darčeku zadarmo zhromaždení v jednej miestnosti bez vetrania a so zatvorenými oknami.
Doprovod tejto príjemnej atmosfére robí hlasná hudba či dokonca zamknuté dvere.
Predajcovia si všetko dopredu naplánujú
Pochybným obchodníkom hrá do karát umelo vytvorená davová psychóza, keď môžu s nič netušiacimi zákazníkmi manipulovať ako chcú. Medzi prítomnými sú totiž strategicky umiestení promotéri, nahlas tlieskajú, povzbudzujú a nabádajú ku kúpe.
Rozhodnúť sa treba ihneď a zmluvu podpísať bez oboznámení sa s podmienkami predaja. Medzi ďalšie pochybné praktiky, ktoré sa pri podobných prezentáciách úspešne ujali, sú improvizovaná súťaž, náhodné vyžrebovanie či aukcia. Obchodníci tak navodia dojem, že za mikroprachový vysávač nemusí človek zaplatiť tritisíc eur, ale len v tejto jedinečnej akcii slabých tisícpäťsto.
Ponúkané predmety nie sú vôbec také úžasné a výhodné ako tvrdia špekulanti. V inzerátoch v tlači a na internete možno nájsť množstvo inzerátov s niekoľkonásobne nižšou cenou za tie isté nezničiteľné hrnce, či hrejivú podložku na matrac a iné vymoženosti. Za kvalitné prikrývky a vankúše nemusí zákazník zaplatiť hriešnych tisíc eur.
Na to, že podpísali zmluvu s diablom prídu neskoro
Precitnutie z účelne vytvorenej davovej psychózy príde až doma pri podrobnom preštudovaní narýchlo podpísanej zmluvy. Odstúpenie je takmer nemožné, len za cenu pokuty vo výške zakúpeného zázraku.
„Do kultúrneho domu ma zavolala sestra. Vraj nám budú ukazovať parné hrnce a zadarmo dostaneme dva župany. Ani neviem ako, domov som si niesla podpísané papiere na sadu hrncov, ktoré som si vôbec nenaštudovala a kuchynské riady, samozrejme, vôbec nepotrebovala. Studená sprcha prišla až doma od môjho manžela. Musela som ich zaplatiť z úspor. Keď mi zazvoní telefón a niekto ma volá na podobnú akciu, bez slova položím," priblížila svoje skúsenosti Anna.
Martin lákavej ponuke odolal, na návštevu predajcov vo svojej drevárskej dielni spomína s úsmevom: „Chceli mi predať handričky na čistenie za 300 eur. Vraj budú moje stroje čisté ako sklo. Predajcovia už nevedeli, akým spôsobom ma majú presvedčiť, poslal som ich kade ľahšie. Bolo by odo mňa nanajvýš hlúpe, keby som si kúpil pár kúskov látky za sumu, ktorou zaplatím jednu faktúru za elektriku v dielni."
Na dovolenku lietadlom, naspäť po vlastných
Výstrahou nech sú osobné skúsenosti oklamaných zákazníkov, ktorí sa zúčastnili na zájazdoch v Turecku, na Kanárských ostrovoch, vo Viedni alebo Dominikánskej republike. Tí, ktorí odolali náporu a častokrát aj vyhrážkam a nič si nekúpili, boli nútení vrátiť sa domov na vlastnú päsť. Cestovať z Turecka linkovým autobusom bez znalosti prostredia už nebola pre podvedených zábava.
Cieľovou skupinou sú dôchodcovia a starší ľudia. Obchodníci zneužívajú ich dôverčivosť a neschopnosť sa brániť. Medzi návštevníkmi predvádzacích akcií sú aj takí, ktorí sa prišli rozptýliť alebo navštíviť nové mesto. Takáto zábava ich ale môže stáť aj celoživotné úspory. Ako znie rada odborníkov, pre tých ktorí naleteli? „Najmite si dobrého právnika alebo vybavte pôžičku."
Pred podvodníkmi sa nedá brániť
Vytvárajú sa skupiny podvedených zákazníkov, ktorí tlačia na súdy, inšpektoráty a rôzne organizácie zaoberajúcimi sa ochranou práv spo- trebiteľov. Výsledky sa, žiaľ, dostavujú len veľmi pomaly.
Slovenská obchodná inšpekcia nekoná, ľuďom radí, aby sa obrátili na súd. Kým ten rozhodne, pochybné firmy majú ešte dostatok času na to, aby sa zbalili a ušli. Tu nepomôže nič, len informovanosť a pevná vôľa odolať, nedať sa oklamať takouto formou agresívneho a klamlivého predaja.
Na otázku, kde zobral peniaze na kúpu nového luxusného džípu zaparkovaného za rohom kultúrneho domu predajca paplónov a handričiek, odpovedal: „Keby nebolo hlúpych a chamtivých ľudí, nebol by som bohatý."
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ