LIPTOV. Ak ste chorý a potrebujete radu od odborníka, či už je to chirurg, ortopéd, kardiológ, alebo iný lekár špecialista, musíte najprv navštíviť svojho všeobecného lekára. Ten vám napíše odporučenie alebo, takzvaný, výmenný lístok s menom, priezviskom, stručným popisom ťažkostí, prípadne doterajšiu liečbu.
Lekár by mal lístok nakoniec opečiatkovať a podpísať. Až s takýmto potvrdením môžete v súčasnosti navštíviť špecialistu.
Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti mala od 1. januára tohto roku zrušiť povinnosť pacientov mať pred návštevou špecialistu vystavený výmenný lístok od svojho všeobecného lekára. Názory odbornej lekárskej verejnosti na novelu zákona sa rôznia.
Ministerstvo zdravotníctva odôvodnilo zmenu doterajšou nezmyselnou povinnosťou pacientov, ktorí museli dlhé hodiny čakať na výmenný lístok, a potom opäť dlho čakať v ambulancii špecialistu.
Výmenný lístok je regulačným prvkom
Zrušenie odporučenia považuje Slovenská únia špecialistov (SÚŠ) za pozitívum. „Bez výmenného lístka nemohol špecialista pacienta vyšetriť. Mnohokrát sa stalo, že ku mne prišiel človek, ktorého lekár prvého kontaktu odmietol odporučiť na vyšetrenie a pacient to pritom potreboval,“ povedal pre denník Korzár Andrej Janco, prezident SÚŠ.
Špecialita si nemyslí, že by sa zrušením sprievodiek výrazne plnili ambulancie. „Môžem ošetriť pacientov len na základe limitov poisťovní. Aj napriek zrušeniu výmenných lístkov očakávam, že pacient príde s informáciami od obvodného lekára o jeho zdravotnom stave,“ doplnil.
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov, však tvrdí, že zrušenie výmenných lístkov čakacie doby, naopak, predĺži a zhorší aj spokojnosť pacientov.
Výmenný lístok je regulačným prvkom v prístupe zdravotnej starostlivosti. „Pacient, ktorý sa dá vyriešiť na úrovni všeobecnej ambulantnej starostlivosti, by sa nemal dostávať do špecializovanej zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí pediatrička Danuša Kapcátová z Liptovského Mikuláša.
Pacienti by zmenu privítali
Prax je veľakrát iná, myslí si ortopéd Ján Černák: „Na výmennom lístku je často iba rukou naškrabané meno pacienta a pod ním, napríklad, napísané: Prosím o odborné vyšetrenie, pečiatka, podpis a dátum. Nič viac. Výmenné lístky v takejto podobe rozhodne neplnia svoju funkciu a sú nepotrebné.“
Na druhej strane je nejaký filter, podľa J. Černáka, predtým, ako pacient navštívi špecialistu, potrebný.
„Mal by ním byť vzdelaný a manažérsky schopný všeobecný lekár. Ten by mal vedieť odlíšiť, koho zvládne vyšetriť a liečiť sám a u koho potrebuje pomoc špecialistu.“
Niektorí pacienti by zmenu privítali. „Je to zbytočné papierovanie. Neviem, či to nejako pomohlo zdravotníctvu, ale mne ako pacientovi rozhodne nie. Čakanie u všeobecného lekára, a potom u špecialistu ma stojí veľa času a neskôr už aj nervov,“ vysvetlil Hrádočan Róbert Lukáč.
Zuzana Macková z Ružomberka má podobný názor: „Prekáža mi hlavne čakanie. Najprv musím dlho sedieť v čakárni u obvoďáka, potom ešte aj u špecialitu. Určite mi zrušenie výmenných lístkov ušetrí čas.“
Najväčším problémom sú, podľa Aleny, tiež čakacie doby, no usmerenie obvodného lekára je tiež dôležité. „Už viackrát sa mi stalo, že ma môj obvodný lekár vyviedol z omylu a nasmeroval ma k správnemu špecialistovi. Myslela som si, že potrebujem pomoc ortopéda, ale nakoniec to bol chirurg.
V zákone treba ešte doladiť detaily
Napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva chce zákonom zrušiť výmenné lístky, úplnú voľnosť pacienta pri návšteve špecialistu však ponechať nechce.
„Určite si nebude môcť zaželať špecializované a drahé vyšetrenie u kardiochirurga len preto, že ho bolí hrudník a myslí si, že má infarkt. V zákone treba presne vymedziť, ktorých špecialistov môže pacient navštíviť bez výmenného lístka, aj spôsob, ako zaznamenať vyšetrenie lekárom - špecialistom v zdravotnej karte pacienta vedenej u všeobecného lekára,“ poznamenal J. Černák.
„Žiadne výmenné lístky nevyriešia dlhé čakanie pred ambulanciami či už lekárov špecialistov alebo praktických lekárov, lebo ho nespôsobili. Praktických lekárov je nedostatok, špecialisti sú limitovaní poisťovňami a nemajú dôvod pracovať zadarmo," dodal J. Černák.
Zostáva len dúfať, že zákon, ktorý zruší výmenné lístky, nebude, ako mnohé doteraz prijaté zákony v zdravotníctve, šitý horúcou ihlou a bude dôsledne prerokovaný so zainteresovanými profesijnými organizáciami a hlavne, že bude vyhovovať väčšine, ktorej sa bude týkať.
V systéme nastalo niekoľko zmien
Výmenné lístky boli platné od januára 2008. Ich hlavnou úlohou bolo regulovať neodôvodnené a nadbytočné vyšetrenia a šetriť tak peniaze v zdravotníctve.
Už vtedy sa pritom netýkala, napríklad, návštevy zubného lekára alebo gynekológa. Po kritike odborníkov aj laikov nastalo v systéme niekoľko zmien. Výmenný lístok následne nebol potrebný pri návšteve psychiatra, očného lekára pri predpísaní okuliarov a ani v prípade, ak pacienta jeden špecialista pošle na vyšetrenie k inému.
Zavedenie limitu spoluúčasti, zrušenie povinnosti výmenných lístkov či obnovenie transformácie nemocníc sa odkladajú. Prezident Ivan Gašparovič totiž vrátil do Národnej rady novelu zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch. Prevažná časť zmien, ktoré novela zavádza, mali pritom platiť už od januára. Prezident navrhuje odklad účinnosti novely od 1. apríla tohto roku.