LIPTOVSKÝ JÁN. Organizuje ju Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR a uskutoční sa v Liptovskom Jáne od 31. januára do 4. februára. Zúčastnia sa na nej najmä mladí vedeckí pracovníci a doktorandi z desiatich krajín sveta.
„Je to významná udalosť v oblasti vedy, pretože polovica zo 110 účastníkov bude zo Slovenska a zoznámia sa s poznatkami z centra XFEL v Hamburgu, kde sa robí veda, ktorá kandiduje na Nobelove ceny," povedal dnes na tlačovej konferencii vedúci služobného úradu MŠVVŠ Miroslav Siváček.
Je to najvýkonnejší mikroskop
Podľa neho je to najkonkurenčnejší projekt Európskej únie voči USA a na jeho budovaní v Nemecku sa podieľa aj tím slovenských odborníkov. Ten dnes končí pobyt v Hamburgu a s ďalšími vedcami príde na Zimnú školu.
„Na budúci týždeň sa Liptovský Ján stane hlavným mestom synchrotrónového žiarenia v Európe," dodal Siváček.
Synchrotrón XFEL je urýchľovacia trubica na prechod častíc, z ktorých sa po istých zásahoch vytvára množstvo extrémne vysokej energie. Tou pri skúmaní chemických reakcií možno nazrieť hlboko do vnútra rôznych procesov. Je to najvýkonnejší mikroskop, aký kedy mali vedci k dispozícii.
Využívajú pri UV filtroch na okuliaroch
Niektoré urýchľovače synchrotróny slúžia ako zdroj svetla a pohybujú sa rýchlosťou svetla vo vákuu, pritom vytvárajú synchrotrónové žiarenie.
„Takto získané výsledky majú dopad na bežný život. Napríklad sa využívajú pri UV filtroch na okuliaroch, pri skúmaní proteínov, kardiostimulátorov a v množstve iných príkladov," potvrdil slovenský vedec Marcel Miglierini.
Synchrotrónové žiarenie sa uplatňuje pri štúdiu problémov fyziky, materiálového inžinierstva, biológie, chémie, farmácie, archeológie, medicínskych vied či informačných technológií. Slúži napríklad na precízne zobrazenie ľudského tela a je schopné odhaliť postupujúce rednutie kostí pohľadom priamo do nich. Umožňuje získať detailnejšie poznatky, než poskytujú röntgeny alebo CT tomografy.
Slovensko je predsedajúcou krajinou
Slovenskí vedeckovýskumní pracovníci získali prístup ku zdroju synchrotrónového žiarenia v roku 2008 v medzinárodnom vedeckom centre European Synchrotron Radiation Facility vo francúzskom Grenoble, ktorý je jedným z troch zariadení svojho druhu na svete.
Stalo sa tak prostredníctvom konzorcia CENTRALSYNC, ktoré združuje ČR, SR a Maďarsko. V súčasnosti je SR predsedajúcou krajinou konzorcia a predsedom jeho výkonného výboru je Marcel Miglierini zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Od roku 2009 je SR spoločník v medzinárodnom vedeckom centre European XFEL, GmbH, v Hamburgu a podieľa sa na najmodernejšom projekte na svete v oblasti cyklotrónového žiarenia.