LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Tím zamestnancov, ktorý má 47 členov, sa v štyroch satelitných zariadeniach, v rodinných domoch v L. Hrádku, L. Mikuláši, L. Porúbke a Kráľovej Lehote, so 62-miestnou kapacitou aktuálne stará o 60 detí a mladých dospelých vo veku od 4 do 22 rokov.
„Na základe právoplatného rozhodnutia súdu o predbežnom umiestnení, ústavnej starostlivosti či výchovnom opatrení sa k nám dostávajú deti z okolitého regiónu severného Slovenska. Čo najmenšia vzdialenosť od pôvodného trvalého bydliska je nesmierne dôležitá pre neustálu intenzívnu prácu s ich biologickými rodinami," povedal riaditeľ spomínaného detského domova Zdeno Michalides.
Väčšinu detí sa podľa neho podarí v priemere do dvoch, troch rokov vrátiť do pôvodnej rodiny. „Nie však za každú cenu. Najprv sa musí v súčinnosti so všetkými zainteresovanými subjektmi vhodne upraviť prirodzené rodinné prostredie a predtým nezvládnuteľné správanie dieťaťa. V našich zariadeniach s otvoreným režimom sa snažíme odstraňovať jeho negatívne črty," skonštatoval.
Zároveň zdôraznil, že základom nápravy správania vyvíjajúceho sa mladého človeka je uvedomenie skutočných životných hodnôt a cieľov. „Ak sa tak stane, je položený základ v mnohých prípadoch až neuveriteľne rýchlej a výrazne pozitívnej zmeny. Veľakrát sú však ryhy vo vnútri krehkej detskej osobnosti hlbšie, ich odstraňovanie si vyžaduje viac času a niekedy sa to nepodarí vôbec. Práve preto je to mimoriadne náročné poslanie s otvoreným koncom," pokračoval.
„Najdôležitejšie je, aby vznikol naozaj úprimný vzťah medzi personálom detského domova a dieťaťom. Keď sa vytvorí dobre, pretrváva prakticky po celý život. Intenzívne kontakty pokračujú aj potom, ako od nás odíde. Najlepším ocenením našej práce je zistenie, že z neho vyrástol dospelý človek, ktorý má svoju rodinu a žije normálny život. To je dokonalý dôkaz, že viacročné úsilie nevyšlo nazmar," dodal Michalides.