LIPTOV. Bytová otázka trápi najmä mladé rodiny. Výstavba bytov je jedným zo spôsobov, ako udržať počet obyvateľov v mestách alebo prilákať nových.
„Mladí ľudia sa obzerajú najmä za malometrážnymi bytmi, pretože sú lacnejšie. Nepotrebujú veľkú plochu, stačí im, že majú kde skloniť hlavu,“ priblížil Pavol Hláčik, predseda Stavebného bytového družstva v Ružomberku.
Plánujú podporiť aj rodiny s nízkym príjmom
„Mesto sa snaží pomáhať mladým rodinám tak, že systematicky pokračuje vo výstavbe nájomných bytov a pripravuje ďalšie projekty. V máji tohto roka budeme odovzdávať v Palúdzke 27 bytových jednotiek,“ informoval Miroslav Kašák z oddelenia Štátneho fondu rozvoja bývania Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Pre rodiny s nízkym príjmom zvažujú výstavbu bytov nižšieho štandardu aj v iných miestach, ako je Hlboké, kde ich doteraz postavili skoro 90.
S novými bytmi v rozpočte nerátali
Financovanie výstavby nových bytov poslanci ružomberského zastupiteľstva v minulom roku neschválili. V tomto roku teda mesto nebude stavať nové byty z vlastnej kasy.
„Jediným spôsobom môžu byť mimorozpočtové zdroje. Práve z týchto dôvodov absolvujem každý týždeň minimálne dve rokovania s potenciálnymi investormi bytových domov,“ povedal Ján Pavlík, primátor mesta Ružomberok, ktorý pred časom konštatoval, že v Ružomberku sa deti síce rodia, no mladých ľudí ubúda.
Zástupcovia oboch spoločností, ktoré v Ružomberku spravujú bytovky, sa zhodli na tom, že situácia nie je priaznivá a dopyt po vlastnom bývaní sa zo strany obyvateľov mesta zvyšuje. Ich záujem vysoko prevyšuje počet voľných bytov.
Nestavia sa, väčšinou sa obnovuje staré
Správcovia nehnuteľností dohliadajú v Ružomberku na 5500 bytov, najviac z nich je trojizbových.
„Stav bytov závisí na financiách každého vlastníka. Sú aj také, ktoré sú krásne zrekonštruované a je radosť do nich vojsť. No ak vlastník nemá peniaze, aj byt je zanedbaný,“ vysvetlil Hláčik.
Družstvo, ako správca bytoviek vykonáva v súčasnosti rekonštrukcie bytov. „Najnovšie sa nám podarilo obnoviť dve bytovky na Štiavnickej ceste, dokončujeme opravu domov na ulici Za dráhou, ďalej je to Kľačno, Veterná ulica a Žilinská cesta. Každý rok zrekonštruujeme niekoľko bytov. Vymieňame okná, vchodové dvere, balkóny, rozvody vody a kanalizáciu. Okrem toho zatepľujeme vonkajšie fasády panelákov,“ dodal Hlučil.
Ružomberčania si za vlastné bývanie priplatia
Hodnota bytu sa odvíja od miesta, kde sa nachádza a rovnako aj od stupňa rekonštrukcie.
Cena za meter štvorcový pri kúpe bytu sa v okrese Liptovský Mikuláš v minulom týždni pohybovala v realitných kanceláriách priemerne okolo sumy 740 eur. V ružomberskom okrese bola priemerná cena 815 eur.
Pri novostavbách musia Ružomberčania počítať až s 1200 eur za meter štvorcový, kým v Liptovskom Mikuláši len s 780 eurami.
Aj rodinné domy sú v Ružomberku drahšie, meter priestoru stojí približne 670 eur, v Liptovskom Mikuláši je jeho priemerná cena o 60 eur nižšia.