RUŽOMBEROK. V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku pribudne funkčný mobiliár pre expozíciu Paličkovaná čipka a čipkárska cesta Ružomberok.
Projekty cezhraničnej spolupráce s Poľskom a Českom považuje Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea so sídlom v Ružomberku, za prioritné úlohy tohto roka. Tri projekty z vlaňajška muzeálni pracovníci končia a dva nové otvárajú. Jedným z nich je zámer v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline v objekte mlyna vybudovať technologické zariadenie na plstenie súkna z ovčej vlny – valchu.
„Pre múzeum sú tieto typy projektov výhodné. Vďaka peniazom z únie prezentujeme svoju činnosť, budujeme nové expozície, obnovujeme jestvujúce objekty,“ povedala Zuskinová.
História Ružomberka
Nielen rozpočet či európske peniaze sú jedinými zdrojmi, z ktorých múzeum zabezpečuje plánované zámery. Fondové inštitúcie či ministerstvá vyhlasujú projektové výzvy, z ktorých záujemcovia získajú peniaze na plánované akcie.
„Aby sme boli pripravení na nové projektové výzvy, musíme dať vypracovať projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu a dostavbu povedzme centrálneho depozitára v Ružomberku či na výstavbu vstupného objektu so službami pre návštevníkov múzea v Pribyline,“ povedala Zuskinová.
Zámerov má múzeum viac. Napríklad, druhou etapou pokračovať v budovaní expozície Z dejín Ružomberka. „Naším ďalším zámerom je s podporou ministerstva kultúry vybudovať expozíciu ľudového umenia v nových priestoroch v podkroví sídla múzea v Ružomberku. V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku v rámci projektu cezhraničnej spolupráce chceme vybudovať funkčný mobiliár pre expozíciu Paličkovaná čipka a čipkárska cesta a v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši, ktoré je prírodovedným pracoviskom Liptovského múzea, by tohto roku mohol pribudnúť nový depozitár prírodovedného zbierkového fondu,“ spomenula niektoré zámery Zuskinová. Zdôraznila, že rozsah a časové hranice realizácie vždy závisia od objemu peňazí, ktoré sa podarí zabezpečiť.
Okrem plánovaných investičných zámerov sa pracovníci múzea musia pripraviť aj na riešenie havarijných situácií a potrebu starostlivosti o muzeálny fond. Z vlastných zdrojov múzeum na neočakávané situácie použilo vlani viac ako 5 500 eur.