RUŽOMBEROK. Viac o ružomberskej mestskej polícii sme sa dozvedeli z rozhovoru s jej náčelníkom Ivanom Stromkom.
Ktoré obdobie, podujatie bolo vlani pre mestskú políciu najnáročnejšie, najzložitejšie?
- Objektívne je ťažko odpovedať. V praxi neraz platí, že to, čo bolo z pohľadu administratívneho zabezpečenia jednoduché, v priamom výkone služby v teréne mohlo byť mimoriadne zložité. Neraz je to naopak, podieľali sme sa na akciách, ktoré boli v prípravnej fáze náročné, ale keďže sme ju zvládli optimálne, plnenie úlohy bolo jednoduché. Vo všeobecnosti však zaznamenávame nárast agresivity a vandalizmu mládeže.
Vlani sa z rôznych dôvodov medzi Ružomberčanmi začal vytvárať názor, že Rybárpole sa mení na ružomberské geto. Zvyšujúci sa počet neprispôsobivých ľudí, prípady spoločensky neprijateľného správania, nárast kriminality. Aké sú vaše skusenosti s tou časťou mesta?
- Spomeniem len problematický objekt bývalej textilky. Nie je tam stála strážna služba a firmy, ktoré tam sídlia, nemôžu účinne svoje budovy zabezpečiť pred rozkrádaním majetku. Do nestráženého priestoru chodia ľudia, zrejme aj menšie organizované skupiny kradnúť železo, iné suroviny a predmety, ktoré sa dajú speňažiť. Niektorých páchateľov sme pri krádeži zadržali, ale vzhľadom na veľkosť priestoru je kontrola zložitá. Na druhej strane si musia majitelia či prenajímatelia tých priestorov uvedomiť, že mestskí policajti nemôžu nahrádzať chýbajúcu strážnu službu vo večerných hodinách. Nemáme toľko ľudí, aby sme tú časť mesta monitorovali nepretržite na úkor ostatných.
Ako je to s parkovacími miestami? Kde sú platené parkovacie plochy? Vodičov zaujíma, či pribudnú nové a či budete vyberať pokuty za nesprávne parkovanie?
- Parkovacích miest je nedostatok. Určite treba situáciu v súvislosti s tým riešiť, ale to nie je úloha pre mestskú políciu. V meste sú dve platené parkoviská, na Bernolákovej a Mlynskej ulici. Tieto parkoviská nie sú v správe mesta, lebo zákon o miestnej dani mestám neumožňuje ich spravovanie. Čo sa týka pokút za nesprávne parkovanie, vodiči sú povinní dodržiavať platné ustanovenia a v prípade porušenia zákonov a nariadení musia počítať s pokutou. Kto zaparkuje na platenom mieste bez zaplatenia poplatku, dopustí sa dopravného priestupku, za ktorý môže dostať pokutu do 60 eur. Dodržiavanie tohto ustanovenia kontrolujú pracovníci mestskej polície.
Aký je v súčasnosti právny vzťah v oblasti merania dodržiavania maximálnej rýchlosti na mestských komunikáciách?
- V súčasnosti neuvažujeme o meraní rýchlosti v meste. Táto možnosť je v kompetencii štátnej polície. Aj táto úloha však bude súčasťou projektu Ružomberok – bezpečné mesto. Aby sme mohli represívne pôsobiť v tejto oblasti, budeme musieť kúpiť radar na meranie rýchlosti, vyškoliť policajtov a upraviť dopravné značenie v meste. Podľa zákonov mestská polícia môže merať rýchlosť vozidiel len na úsekoch vyznačených ako zóna s dopravným obmedzením.
V súčasnosti pracujete v nevyhovujúcich priestoroch v budove radnice, hoci v minulosti sa už v konkrétnej podobe uvažovalo o rekonštrukcii vhodného objektu pre vaše potreby. Je táto investičná akcia v pláne na tento rok?
- Na rekonštrukciu budovy pre nás tento rok nie sú v rozpočte schválené peniaze. Súčasťou volebného programu nového primátora však je aj projekt Ružomberok - bezpečné mesto. Jeho súčasťou je zámer vybudovať nové priestory pre mestskú políciu. Veríme, že sa v blízkej budúcnosti peniaze nájdu a novú budovu nakoniec získame.
Aké zvýšené právomoci by ste pre výkon služby potrebovali? Ako to vyzerá v oblasti sociálneho zrovnoprávnenia so štátnymi policajtmi, o ktoré sa vaša stavovská organizácia dlhší čas snaží?
- Myslím si, že nie je potrebné a ani možné zvyšovať právomoci mestským políciám. Súčasný zákon považujem za dostatočný. K druhej orázke - napriek tomu, že mestské polície vykonávajú podobné úlohy ako štátna polícia, ich sociálne zabezpečenie vlastne neexistuje. V súčasnej dobe naša organizácia podala žalobu na štát za diskrimináciu. Očakávame, že bude akceptovaná a na základe zákonných zmien dosiahneme priznanie určitých sociálnych istôt aj pre príslušníkov mestskej polície.
Od apríla má dôjsť k zákonnej zmene a mestská polícia bude môcť vykonávať službu aj mimo obce, v ktorej bola zriadená. Uvažujete rozšíriť výkon svojej služby aj na susedné dediny?
- V prípade, že by k takej zmene došlo, by výkonu služby mimo mesto museli predchádzať dohody medzi primátorom a starostami obcí. A určite by sme museli prijať personálne a technické opatrenia. Zatiaľ je to však len predpokladaná zmena.
Aké problémy, úlohy je potrebné aktuálne riešiť v tomto roku?
- Popri plnení bežných pracovných povinností je našou jednoznačnou úlohou podporiť volebný program nového primátora v súvislosti s projektom Ružomberok – bezpečné mesto. Budeme tiež vyvijať sústavný tlak na vytváranie nových parkovacích miest v meste. V prípade vytvorenia nových priestorov pre mestskú políciu, bude naším základným cieľom vybudovať pracovisko kamerového systému a chránenej dielne pre telesne postihnutých zamestnancov.