Ľubochňa, bývalé vychýrené letovisko a klimatické kúpele vyšších uhorských úradníkov so zachovanou typickou architektúrou v ústí najdlhšej doliny Veľkej Fatry, má rozvojový potenciál.
ĽUBOCHŇA. Dlhoročné sídlo Národného endokrinologického a diabetologického ústavu s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorý denne navštívi v priemere viac ako sto ambulantných pacientov, je predurčené na rozvoj cestovného ruchu.
„ Traduje sa, že v časoch, keď sa v Budapešti ešte rozsvecovali karbidové lampy, v Ľubochni sa už svietilo elektrickou energiou," uviedol starosta Peter Dávidík a poukázal na existenciu funkčnej, viac ako storočnej hydroelektrárne, ktorá do 60. rokov 20. storočia poháňala v súčasnosti už zaniknutú unikátnu lesnú železnicu. „Chceme zriadiť múzeum, ktoré by pripomínalo tento zrušený technický klenot a časom postaviť menší vyhliadkový železničný okruh," skonštatoval.
„V dávnejších dobách predovšetkým osada hájnikov a drevorubačov má aktuálne 1102 trvalo prihlásených obyvateľov. Predstavuje to mierny nárast. Vybudovaním dvoch bytových domov s 20 nájomnými bytmi sme zastavili odliv mladých ľudí," zdôraznil Dávidík s tým, že obec vlani odkúpila areál o rozlohe približne 24.000 m2. Pripravuje v ňom podmienky na vytvorenie 30 parciel na individuálnu bytovú výstavbu a budovanie ďalších bytových domov s nevyhnutnou občianskou vybavenosťou, spresnil.
„Historická pozícia Ľubochne ako strediskovej obce platí dodnes najmä v školskej oblasti. Deti z okolitých dedín navštevujú našu základnú školu. Chceme udržať jej existenciu, preto nehľadíme v prvom rade iba na peniaze, ale na vytvorenie vhodných podmienok pre žiakov. Pred kolaudáciou je rekonštrukcia striech, zateplenia, výmeny okien, dverí, elektroinštalácie a vybavenia interiérov školských objektov, dodal starosta, ktorý začína v tejto funkcii tretie volebné obdobie. Najaktuálnejšími obecnými projektmi sú rekonštrukcia verejného osvetlenia a výstavba kanalizácie.," uzavrel starosta.