ŠVOŠOV. „Kompetencie sociálnej starostlivosti o občanov postupne prechádzajú na obce. Predpokladáme, že v roku 2013 už budú úplne na hlavách samospráv. Chceme sa na situáciu pripraviť. Vytipovali sme aj objekt vhodný na tento účel,“ povedal Andrej Kostilnik, starosta Švošova.
S myšlienkou oslovil starostov ďalších obcí, ktoré sú členmi združenia Havran, teda Ľubochňu, Hubovú a Stankovany. „Boli by sme radi, keby naši ľudia prežili dôstojnú starobu. Mnohí z nich sú zviazaní s regiónom a život chcú dožiť na mieste, kde sa narodili a ku ktorému ich viažu pekné spomienky. V dolnom Liptove takéto zariadenie chýba,“ priblížil Kostilnik zámer.
Aby mohli zriadiť domov dôchodcov potrebujú súhlas poslancov obecných zastupiteľstiev obcí v združení a, samozrejme, musia vyriešiť otázku peňazí. Predbežné náklady vyčíslili na 170-tisíc eur, hľadať ich budú v štátnom rozpočte alebo európskych fondoch.
Na sociálnu službu musí obec doplácať
Každý človek, ktorý je odkázaný na sociálnu starostlivosť, musí so žiadosťou o posúdenie osloviť obecný úrad v mieste svojho trvalého bydliska. Tá následne prešetrí, či je občan skutočne odkázaný na sociálnu službu.
Obec na základe vyhotovených posudkov vydá rozhodnutie, v ktorom uvedie stupeň odkázanosti klienta na sociálnu službu. V kompetencii obce je posúdenie žiadosti o opatrovateľskú službu, o umiestnenie do zariadenia opatrovateľskej služby, v ktorom je poskytovaná celodenná starostlivosť na určitú dobu, alebo do denného stacionára a zariadenia pre seniorov.
Pokiaľ obec rozhodne, že žiadateľ je odkázaný na sociálnu starostlivosť, klient si podá žiadosť o uzatvorenie zmluvy do zariadenia, v ktorom chce byť umiestnený. Obec podľa zákona o sociálnych službách musí na každého takto umiestneného občana platiť z vlastného rozpočtu ekonomicky oprávnené náklady, ktoré vyčísli zariadenie.
Počet žiadostí o pomoc stúpa
Sociálne pracovníčky obecných úradov, ktoré majú na starosti posudzovanie žiadostí, sa zhodujú na tom, že záujem ľudí o sociálnu pomoc stúpa.
„Ľudia dnes už nemajú také možnosti zostať doma pri príbuznom, ktorý potrebuje pomoc. Nechcú prísť o prácu, ktorej je veľmi málo. Často sa stáva, že babka alebo dedko sú ešte čiperní, no bez dozoru zostať nemôžu. Vtedy vyhľadávajú príbuzní denný sta- cionár alebo opatrovateľskú službu. Vedia, že je o nich dobre postarané, a keď sa vrátia z práce, opäť na nich dohliadnu sami.“
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ