RUŽOMBEROK. Pri požiaroch vlani nezahynula ani jedna osoba, v predminulom roku vyhasli pri nich dva ľudské životy.
Príslušníci jednotky Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ v Ružomberku uchránili uplynulý rok majetok za približne 645-tisíc eur. Informoval o tom riaditeľ OR HaZZ Slavko Hreha.
„Vlani vznikli v poľnohospodárstve v dolnom Liptove štyri požiare. Tri z nich boli bez škody a jeden požiar sena vo veľkokapacitnom senníku v Liptovskej Osade ovplyvnil negatívne požiarovosť v okrese, lebo pri ňom vznikla škoda za 83-tisíc eur a uchránené boli hodnoty za 10-tisíc eur. V žatevnom období bol jeden požiar bez škody na majetku a v období zberu krmovín horelo dvakrát. Všetky požiare v žatevnom období a v období zberu krmovín boli bez škody na majetku,“ povedal S. Hreha.
Najčastejšie horelo v meste
Hasiči najviac zasahovali v Ružomberku, až 60-krát. Oheň tam spôsobil škody za viac ako 37-tisíc eur. V Likavke horelo sedemkrát, v Liptovskej Osade tri razy, po dva razy v Stankovanoch, Liptovskej Teplej, Liptovskom Michale a Ludrovej. Po raze zasahovali hasiči vo Valaskej Dubovej, Kalamenoch, Turíku, Švošove, Štiavničke, Ľubochni, Liptovských Sliačoch, Hubovej a Bešeňovej.
„Naša jednotka vlani zasahovala spolu 327-krát, o 25-krát viac ako pred rokom. K požiarom sme išli 92 ráz, o osemkrát menej ako v predchádzajúcom roku. Ľudia potrebovali našu pomoc pri povodniach sedemkrát a pri dopravných nehodách sme boli boli 103-krát, v roku 2009 to bolo 95 ráz. Neteší nás, že sme mali až dvanásť výjazdov zbytočných. Je to o päť planých poplachov viac ako v roku 2009. Tento počet z roka na rok narastá. Napríklad, v roku 2006 to boli štyri výjazdy, o rok neskôr už sedem,“ zdôraznil riaditeľ.
Hasiči robili aj kontroly
Príslušníci OR HaZZ vykonali 48 komplexných, deväť tematických, 76 následných protipožiarnych kontrol, tri kontroly stavieb a osem kontrol volebných miestností, spolu 144 kontrol. Celkom o 18 kontrol viac oproti plánu.
„Vlani sme zistili pri komplexných protipožiarnych kontrolách 778 nedostatkov, pri tematických protipožiarnych kontrolách 40 nedostatkov a pri následných protipožiarnych kontrolách 71 nových a 15 neodstránených nedostatkov. Spolu sme odhalili v minulom roku 889 nedostatkov, čo je o 375 menej ako v roku 2009,“ poznamenal S. Hreha.
Pri kontrolách zistili 298 organizačných nedostatkov, 80 nedostatkov týkajúcich sa stavebného riešenia objektov, v požiarnych zariadeniach a prostriedkoch 328, pri horľavých kvapalinách a plynoch 115, pri zváraní a rezaní kovov dva nedostatky, v oblasti elektrických zariadení a bleskozvodov 31, pri vykurovaní 27, pri technologických procesoch 4 nedostatky a 4 iného druhu.
S. Hreha povedal, že k najčastejšie zisťovaným nedostatkom patrilo najmä nedôsledné spracovanie, vedenie a udržiavanie dokumentácie ochrany pred požiarmi v súlade so skutočným stavom a nedostatky týkajúce sa prevádzkovania požiarnych uzáverov, prenosných hasiacich prístrojov, stavu únikových ciest a nesprávneho manipulovania s horľavými látkami.
„V okrese je 25 obcí vrátane mesta. Kontrole obcí sme zvýšenú pozornosť venovali v roku 2009 a minulý rok sme tam robili prevažne následné kontroly. Pri nich sme zistili 13 neodstránených nedostatkov,“ konštatoval S. Hreha. Doplnil, že za porušenie predpisov uložili päť pokút v celkovej výške 2450 eur.
Z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva vzniku požiaru spôsobovaného zlým technickým stavom bolo vylúčených šesť tepelných spotrebičov.
Autor: Tibor Šula