Pred komunálnymi voľbami avizoval Alexander Slafkovský, primátor Liptovského Mikuláša, že ak sa stane primátorom, vzdá sa poslaneckého mandátu v Národnej rade.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, BRATISLAVA. Predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi odovzdal osobné vyhlásenie minulý pondelok, a tým Slafkovskému mandát zanikol. Na jeho miesto by mal nastúpiť bývalý žilinský primátor Ivan Harman.
R. Sulík počas pracovného stretnutia poďakoval A. Slafkovskému za doterajšie pôsobenie s tým, že podobný krok mali by zvážiť aj iní poslanci, ktorí majú viac funkcií. Niektorí sú až v troch funkciách alebo sú primátormi. Napríklad v Žiline, Košiciach alebo sedia aj v európskom parlamente, v ktorého laviciach je takýchto poslancov ešte deväť.
Kumulácie funkcií sú aj stretom záujmov
„Tieto kumulácie funkcií sú, okrem iného, aj stretom záujmov. To neplatí o poslancovi Slafkovskom. Priznám sa, že mi je to ľúto, ale na druhej strane chápem, že práca primátora si vyžaduje celého človeka. Obidve funkcie sa nedajú robiť úchytkom a chýbať raz tam, raz inde. Zároveň to svedčí o jeho zodpovednosti voči voličom,“ komentoval krok poslanca Sulík.
Slafkovský nebol v parlamente nováčikom
Slafkovský nastúpil vlani 9. júla na neuplatňovaný mandát Milana Ježovicu, ktorý sa stal štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. V zákonodarnom zbore však nebol žiadnym nováčikom. Bol členom parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj a osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
„Našiel som si svoje miesto v parlamente, boli to pre mňa skúsenosti, ktoré som zúročil v komunálnej politike. Viem, že v súčasnosti ma potrebuje viac Liptovský Mikuláš než parlament,“ podčiarkol Slafkovský.
Skombinovať prácu by bolo náročné
Počas dvoch volebných období sa stal známy niekoľkými poslaneckými iniciatívami. Okrem iných bol na základe jeho návrhu prijatý zákon o vojnových hroboch, ktorý sa týkal aj jedného z najväčších vojenských cintorínov druhej svetovej vojny na výšine Háj.
Ako poslanec dostával Slafkovský mesačne približne 3 600 eur plat vrátane paušálnych náhrad pre mimobratislavského zákonodarcu. Mestské zastupiteľstvo mu ako primátorovi schválilo plat 3 083 eur.
Slafkovský svoje rozhodnutie vzdať sa poslaneckého kresla neľutuje. Zo skúsenosti pozná dôvody, prečo je nevyhnutné sedieť, ako sa vraví, len na jednej stoličke.
„Už v minulosti som bol naraz poslancom aj primátorom, viem čo to znamená. Skombinovať prácu v parlamente, kde je relatívne tesná nadpolovičná väčšina s efektívnou činnosťou primátora by bolo veľmi zložité,“ povedal po stretnutí A. Slafkovský.
Autor: LACO HÁMOR