RUŽOMBEROK. S organizovaním koncertu začalo päť ružomberských gymnazistiek v októbri minulého roka.
Mesiace sa okrem prípravy na vyučovanie zaoberali vymýšľaním programu, hľadaním vhodných priestorov, ochotných sponzorov a robili všetko pre to, aby náročná organizačná skladačka benefičného koncertu zapadla do seba čo najpresnejšie.
Diana Balogová, Miriama Kratková, Simona Tisoňová, Barbora Bocková a Mária Matulová obetovali jeden štvrťrok zo svojho voľného času, aby ho strávili inak, ako ich spolužiaci a rovesníci. Všetok ho zabral nezištný plán pomôcť deťom, ktoré bojujú o život.
Záujem ľudí prekvapil aj dievčatá
Vystúpenie si mohli Ružomberčania pozrieť v dvoch termínoch. Prvý usporiadali pre 500 študentov gymnázia. „Na druhom koncerte bola účasť divákov nad naše očakávania," priblížili dievčatá. Svoj hudobný, herecký a spevácky talent ukázali nielen študenti, ale aj profesori. Prekvapením večera bola svetelná šou žilinského manželského páru.
„Urobili sme síce menšie chybičky, ktoré už teraz neovplyvníme, no nič nemôže byť dokonalé, najmä keď sme to robili prvýkrát. Koncert dopadol výborne, za čo vďačíme všetkým účinkujúcim, profesorom, riaditeľovi aj ochotným pomocníkom," zhodnotili dievčatá benefičný koncerts odstupom času.
Aj z kvapiek vody môže vzniknúť more
Spoločným úsilím sa im podarilo vyzbierať 900 eur. Výťažok venovali oddeleniu detskej onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.
„To, že takúto akciu v prospech svojich chorých rovesníkov zorganizovali študenti, vyvracia tvrdenie, že mladí ľudia myslia len na seba. Skôr naopak, vypovedá to o ich schopnostiach a hodnotovej orientácii. Práve tým je tento dar výnimočný," reagoval na koncert Ján Noska, riaditeľ banskobystrickej nemocnice.
„Rakovina je najzákernejšia choroba a zatiaľ na ňu neexistuje stopercentne účinný liek. Navyše, ide o deti približne v našom veku. Aj napriek tomu, že sme zdraví, nezabúdame na to, že sú aj iní, ktorí takéto šťastie nemajú," vysvetlilo päť gymnazistiek svoj úmysel.
Je to síce len kvapka v mori, no veríme, že deťom aspoň trocha uľahčí pobyt v nemocnici a ich boj s ťažkou chorobou," dodali študentky.
V začatej tradícií budú pokračovať
Veľkou oporou bol dievčatám profesorský zbor a rodičia, ktorí im ochotne pomáhali. „Najťažšie pre nás bolo vymyslieť program, ktorý by zaujal všetky vekové kategórie a zabezpečiť, aby sa o koncerte dozvedelo čo najviac ľudí, ktorí by podporili dobrú vec," zhodli sa dievčatá.
Aj keď sa drobnej výmene názorov medzi sebou nevyhli, už teraz sa tešia na budúci rok, keď si chcú podobnú akciu zopakovať a opäť prispieť svojou troškou pomoci tým, ktorí ju potrebujú.akcia verejnosti a pocit dobre vykonanej práce ich pozitívne naladili do ďalšieho ročníka.