Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

„Telo je ukazovateľom nášho spôsobu života," hovorí Peter Ličko

„Žijem v prítomnosti a mnohé veci neriešim. Nie je ich totiž treba riešiť. Život to zariadi sám," tvrdí Peter Ličko, jeden zo zakladateľov Alajacentra.

„Spoločnosť nás často tlačí do situácií, keď sa každý chce iba na niekoho podobať," tvrdí Peter Ličko.„Spoločnosť nás často tlačí do situácií, keď sa každý chce iba na niekoho podobať," tvrdí Peter Ličko. (Zdroj: ACHÍV PETRA LIČKU)

„Žijem v prítomnosti a mnohé veci neriešim. Nie je ich totiž treba riešiť. Život to zariadi sám," tvrdí Peter Ličko, jeden zo zakladateľov Alajacentra, ktoré sa zaoberá celistvosťou človeka a usporadúva kurzy a semináre, kde si frekventanti rozširujú, napríklad, pohľad na vlastné schopnosti a talent s ďalšou možnosťou ich rozvoja a uplatnenia.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Peter Ličko založil Alajacentrum spolu so svojou exmanželkou Denisou. Napriek partnerskému rozchodu sú priateľmi. „Dlho som sa k organizovaniu kurzov neodhodlával, ale už som nad nimi rozmýšľal. V tom čase mi Denisa povedala – nerozmýšľaj, založ firmu," potvrdil P. Ličko. „Každý máme nejaké danosti a ja som si nechal od nej poradiť." Začali spolu robiť kurzy. Neskôr Peter zostal sám. Nie však osamotený. Viac povedal v rozhovore.

Prečo ste sa začali venovať práve zdravému životnému štýlu, keď ste boli úspešný v oblasti finančníctva?

- Zdravý životný štýl ma zaujímal od strednej školy. Keďže sme žili vtedy v socializme, literatúry tohto druhu nebolo. O kurzoch ani nehovorím. Dostala sa mi však do rúk kniha jogy od Milana Poláška, v ktorej ma oslovili najmä očistné techniky a zaujímala ma dlhovekosť.

V socializme ľudia žili iným spôsobom ako dnes. Nemali stres ohľadom financií a práce, no chýbalo duchovno. Môj záujem sa prehlboval na vysokej škole, ale hlavne som získané vedomosti dával do praxe. Po výške som učil, ale školstvo mi nedávalo možnosti ako si zarobiť na byt a život rodiny. Odišiel som do oblasti finančníctva. V ňom som začal používať rôzne iné, pre tento odbor netradičné, metódy. Môžem ich nazvať – duchovnejšie. Videl som v človeku, mojom klientovi, nielen zdroj peňazí, ale jeho podstatu. Myslel som, že v tejto práci vydržím päť rokov. Vydržal som osemnásť a myslím si, že práve v širšom ponímaní seba a okolia.

Samozrejme, mnohé techniky práce som robil najmä kvôli sebe, no dosiahol som aj určitý finančný úspech, bol som materiálne zabezpečený, ale stále mi niečo chýbalo. Cítil som prázdnotu, akési nenaplnenie, a tak asi pred šiestimi rokmi som sa odhodlal ponúknuť to, čo som na sebe vyskúšal, aj iným ľuďom. V takom ponímaní, aby bola vyvážená duchovná aj materiálna stránka.

Stačili vám na organizovanie kurzov vaše vlastné skúsenosti?

- Nie celkom. Hľadal som na mnohé otázky odpovede cez samovzdelávanie, ale všetko som si overoval v praxi, v každodennom živote. To je podľa mňa najdôležitejšie. Potom som sa dostal do Prahy k Eve Joachimovej študovať čínsku astrológiu a medicínu a urobil som aj iné kurzy. Napríklad, u Andreja Dragomireckého hlbinnú abreaktivnú psychoterapiu, tiež či-kung.

Skúšal som a tvoril som sám na sebe a aj moje vlastné kurzy sú o tom,ako byť sám sebou. Všetko, čo ľuďom ponúkam, sú v prvom rade praktické vedomosti a zručnosti. Keby som len memoroval, ľudí to nechytí. Navyše, po návrate domov o niekoľko dní všetko zabudnú. Kurzy robím zážitkovou formou. Keď si človek niečo prežije prakticky na tele, už na kurze sa mu začnú veci postupne fixovať. Prečo je telo smerodajné? Lebo ho máme a je naším ukazovateľom spôsobu života.

Nehovorím, napríklad, o jemnohmotných telách. To nie je dôležité. Dôležité je pre každého z nás telo. Veď sa v ňom ukladajú všetky naše zážitky a emócie. Na mnohé emócie zabúdame len preto, že opustíme určitú situáciu. Myslíme si, že už je preč, ale ona ostala v tele. Časom sa ukáže formou nejakej menšej bolesti. Keď ju utlmíme liekom, telo nám dá silnejší signál. Ak nejdeme po koreni zdravotného problému, bolesť sa môže stupňovať až môže prísť, nebodaj, vážnejšia choroba.

Všetky vedomosti a zručnosti vysvetľujem veľmi jednoducho, ale nie ezoterickým spôsobom. Hlavným cieľom je byť sám sebou. V súčasnej spoločnosti síce vravievame, že človek je sám sebou, ale keď sa pozriete na ľudí, vôbec to nie je pravda. Sú bledí, vystresovaní, bez zmyslu života, idú ako stroje, hlava dole, sklesnuté plecia – všetko signály, že s telom sa niečo nezdravé deje a so životom tiež. Telo je obraz nášho života.

Spoločnosť nás často tlačí do situácií, keď sa každý chce iba na niekoho podobať. Ale každý máme v sebe kód, čo potrebujeme tomuto svetu odovzdať. Dokiaľ sa toto nenaplní, nebude človek spokojný. To garantujem. A potom prichádzajú rôzne náhrady: drogové závislosti, alkohol, sexuálna promiskuita, nakupovanie vo veľkom. Tie sú však len dôsledok našej túžby po niečom, čo nám chýba. Keď si však priznáme, že naozaj niečo chceme zmeniť a potom na zmenu nájdeme silu, postupne prídeme k šťastnému a spokojnému životu.

Takže na kurzoch sa zaoberáte ľudským telom?

- Moje kurzy začínajú fyzickým telom, ktoré je hmatateľné. S ním sa ľahšie robí. Vzťahy sú už jemnohmotné a môžeme ich jemne precítiť vtedy, keď máme skúsenosť s telom. Súčasne sa však na tele odrážajú aj vzťahy a všetky naše myšlienky. Keď sa niekto zaoberá svojím telom, už si rieši postupne aj vzťahy, komunikáciu. Moje kurzy sú jeden s druhým poprepájané a nedá sa jedno alebo druhé vylúčiť. Z môjho pohľadu majú postupnosť, ale nevylučujú to, že niekto ich môže absolvovať v zmenenom poradí. Vychádzam z praxe. Všetko, čo hovorím, mám prežité.

Kde všade vediete kurzy?

- Začínali sme v Žiline, prešli sme do Bratislavy, teraz robíme kurzy aj v Liptovskom Mikuláši. Pochádzam z Hlohovca, v Mikuláši žijem dvadsať rokov, a chcem ponuky pre záujemcov rozšíriť. Mám v pláne nerobiť len kurzy, ale aj poskytnúť možnosť stretávania sa v dvojtýždňových intervaloch. Na týchto stretnutiach by sme hovorili o tom, čo absolvent kurzu vyskúšal v bežnom živote a aký má z toho zážitok, prospech.

Stretneme sa neformálne. Skupina sa takto bude posúvať sama ďalej. Samozrejme, mám naplánovaných aj nejakých hostí, ľudí, ktorí majú blízko k zdravému životnému štýlu.
Každý si môže vybrať. Kurzy nie sú o tom, aby v nich bolo striktne povedané musíš to alebo ono. To nie je pravda. Každý sme jedinečný a keď prejdeme prvým kurzom, ľudia prídu na jedno jediné slovíčko – vyberám si.

Máte široký záber pôsobenia od krásneho a zdravého tela, cez poznanie talentu v sebe, vzťahy, komunikácia, čínska astrológia až po osobné konzultácie s individuálnymi problémami...

- To je o živote. Mnohé sa nedajú od seba oddeliť. Momentálne väčšina ľudí, žiaľ, najmä ženy, berú telo len z hľadiska stravy, ak chcú byť štíhle. Povedia si - chcem schudnúť do plaviek, a obmedzia sa v strave. Ale priberanie na váhe nemusí byť ovplyvnené množstvom jedla. Môže sa za ním skrývať nejaký emocionálny vzťah aj sa skrýva. Napríklad, zlé pracovné prostredie, ale žena ho nezmení, len sa obmedzuje v stravovaní. Trpí. Potom sa na to, s prepáčením, vykašle. Začne jesť a zas trpí. Psychicky, lebo nedokázala vydržať, znižuje sa sebahodnota, človek sa stáva ľahšie manipulovateľnejší okolím. Vytvára sa zamotaný kruh. Takýto človek nie je sám sebou a potom sa vraví pri chorobách „to ide s vekom", „to prináša doba". Ženy totiž majú rôzne štíhle príklady a sľuby – pás na schudnutie, tabletka. Nie je to však pravda. Veď ony len jednoducho vkladajú svoj život do rúk niekomu cudziemu, kto ich manipuluje. Veľa vecí je po kurzoch poriešených a postava sa im postupne upravuje.

Akí ľudia prichádzajú k vám?

- Skôr takí, ktorí majú problém s váhou. Druhú skupinu tvoria tí, ktorí sú duchovne zameraní. Používam rôzne techniky, ktoré nie sú vzdialené bežnému životu. Musel som v kurzoch pre vlastnú spokojnosť spojiť nádoby materiálneho a duchovného sveta. Tie sú potom vyvážené a život nás nehádže prudko dole a hore. Ide tým smerom, ako si ho ja riadim. Výkyvy v ňom sú jemne vlnovkovité.

Čo najviac využívate z tých nástrojov, ktoré máte?

- Psychiku. Pomenovanie Alaja je z tibetského budhizmu a je to prirodzená myseľ. My bežne v živote používame najmä logickú myseľ. Myseľ, ktorá už má nejaké vedomosti a na základe tejto mysle si budujeme a plánujeme život. Ja používam prirodzenú myseľ, ktorú by som prirovnal k mysli dieťaťa. Dieťa sa učí zážitkom a môžete mu stokrát povedať, aby niečo neurobilo, logicky si to zdôvodnite, ale ono to urobí. Dovtedy, pokiaľ nebude mať z toho zážitok. Najlepší príklad je, keď dieťa spadne, udrie sa, žije v prítomnosti - má prirodzenú myseľ, prídete k nemu s hračkou a ono zabudne, že sa udrelo. Dospelý človek má získanú myseľ – výchovou, spoločnosťou, vlastnými zážitkami, ktorú iba používa. Keď ho niekto urazí, on sa stále k urážke vracia a nie je schopný človeka na druhý deň ani pozdraviť. Nesie si urážku v sebe, stále ju má v tele.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 580
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 194
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 155
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 839
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 842
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 766
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 460
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 217
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 060
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 018

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 2. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 3. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 4. Alojz Hric: Prečo pandémia lynčuje najmä starých?
 5. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 6. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (28) –11.11. – 20.11.2021
 7. Marta Medzihradská: O Medenom hámri a ako ďalej
 8. Štefan Vidlár: Zastavte sa, kretéňi!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 402
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 256
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 851
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 706
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 340
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 955
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 639
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 560
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mikulášske trio sa s deťmi spája online.

Aktuálnej epidemiologickej situácii sa musel prispôsobiť aj Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Deti navštevujú vďaka videohovoru.


7 h
Limitovaná edícia liptovskomikulášskych vianočných ozdôb.

Ide o najrozsiahlejšie doplnenie vianočnej výzdoby za ostatné roky.


4. dec
Ilustračné foto.

S opravou začnú vodári ráno.


3. dec
V Jasnej nasnežilo. Vďaka tomu bolo možné pripraviť okruh pre bežkárov.

Využili nádielku prírodného snehu a upravili okruh okolo nádrží Zadné vody.


3. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


23 h

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


2. dec

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 2. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 3. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 4. Alojz Hric: Prečo pandémia lynčuje najmä starých?
 5. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 6. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (28) –11.11. – 20.11.2021
 7. Marta Medzihradská: O Medenom hámri a ako ďalej
 8. Štefan Vidlár: Zastavte sa, kretéňi!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 402
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 256
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 851
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 706
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 340
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 955
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 639
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 560
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu