ČERNOVÁ. Príslušníka vtedajšieho Zboru národnej bezpečnosti obesili 17. 2. 1951 spolu s Pavlom Kalinajom v Bratislave po vykonštruovanom súdnom procese a mučivom vypočúvaní, pretože upozorňoval kňazov na pripravované perzekúcie Štátnou bezpečnosťou.
Dlhé štyri desaťročia tu existoval režim, ktorý potláčal pravdu. Nielen mladá generácia vie preto iba málo o podobných hrôzostrašných udalostiach. Pripomínanie každej ozajstnej ľudskej osobnosti slovenských dejín je dôležité pre celú našu spoločnosť, aby si neustále uvedomovala hodnotu slobody, poučila sa a zabránila opakovaniu takýchto tragédií, povedal pre TASR predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský.
Pamiatke svojho priateľa z detstva sa poklonil aj sused Pavol Brtoš. Rozsudok smrti bol strašným šokom pre všetkých, ktorí ho poznali ako dobrosrdečného mladého muža. Do poslednej chvíle som dúfal, že sa nenaplní krutý ortieľ. Nikdy som sa s tým nevyrovnal. Od vykonania chladnej vraždy, lebo inak sa to ani nedá nazvať, uplynulo už veľa času, no i teraz sa často pristavím pred jeho rodným domom a spomínam na spoločné chvíle, uviedol.
Pravda nielen o Bernardovi Jaškovi nikdy nezhasla. Mladý človek, navyše policajt, obetoval svoj život pre druhých rovnako ako Ježiš Kristus. Ten, kto žije podľa evanjelia, nebude nikdy zabudnutý. Slovenský národ má svojich skutočných veľmi šľachetných hrdinov, na ktorých môže byť plným právom hrdý. Bernard Jaško bude naveky patriť medzi nich a zostane pre nás všetkých príkladom nezlomnej ľudskosti, dodal rektor ružomberskej Katolíckej univerzity Tadeusz Zasepa.