LIPTOV. Do zoznamu 37 chránených území pribudli ďalšie tri minulý týždeň. „Od 15. februára je na Slovensku vyhlásených štyridsať chránených území, ktoré sú súčasťou Národného zoznamu navrhovaných vtáčích území schváleného vládou Slovenskej republiky," povedala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.
Do zoznamu pribudli chránené vtáčie územie Špačinsko - nižnianske polia, Čergov a Chočské vrchy, ktoré má rozlohu približne 17 hektárov.
Ochrana vtákov európskeho významu
„Hlavnou príčinu ohrozenia vtáctva je nevhodné lesné obhospodarovanie a intenzívna poľnohospodárska činnosť spojená s nadmerným hnojením a používaním agrochemikálií. Tieto činnosti sa preto musia usmerňovať v súlade s ich potrebami," povedala Hudáková.
Chránené vtáčie územie Chočské vrchy sa vyhlasuje z dôvodu ochrany a zachovania vtákov európskeho významu a sťahovavých druhov vtákov, ako sú sokol sťahovavý, orol skalný, výr skalný, tetrov hlucháň, ďateľ trojprstý, žlna sivá, kuvik kapcavý, kuvik vrabčí, jariabok hôrny a strakoš sivý.
Na celej ploche platí prvý stupeň územnej ochrany. Výnimkou sú chránené územia Suchá dolina, Kunovo, Turícke dubiny, Prosiecka dolina, Kvačianska dolina a Choč, kde platí tretí až piaty stupeň územnej ochrany.
Územia, na ktorých sú vtáky chránené
Chránené vtáčie územie sa nachádza v okrese Ružomberok v katastrálnych územiach obcí Bešeňová, Kalameny, Komjatná, Liptovská Teplá, Lisková, Lúčky, Madočany, Turík a Valašská Dubová.
V okrese Liptovský Mikuláš v katastrálnych územiach obcí Dlhá Lúka, Huty, Ižipovce, Kvačany, Liptovská Anna, Malé Borové, Prosiek, Liptovská Sielnica, Sestrč a Veľké Borové. V okrese Dolný Kubín v katastrálnych územiach Jasenová, Leštiny, Malatiná, Osádka, Vyšný Kubín a Žaškov.