LIPTOV. Aj keď je pôrod bezplatný, za špeciálne požiadavky si musia priplatiť.Liptovské rodičky nechcú rodiť samé. Aj keď si za prítomnosť blízkej osoby musia priplatiť, pôrodné bolesti s nimi prežíva stále viac partnerov.
Výnimkou nie sú ani kamarátky, sestry, ale dokonca aj švagrovia či otcovia rodičiek. Poplatky za nadštandardné služby sa v liptovských nemocniciach rôznia.
Pohodlie je samozrejmé už aj bezplatne
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Liptovskom Mikuláši je vybavené 32 lôžkami, 12 lôžkami s plným rooming-in servisom sú pre mamičky k dispozícii na pôrodnici. Dieťa zostáva pri matke počas celého pobytu v nemocnici. Mamička má k dispozícii všetko, čo potrebuje na prebaľovanie alebo kúpanie dieťaťa.
V Liptovskom Mikuláši sa ženy môžu ubytovať aj v dvoch nadštandardne vybavených jednolôžkových izbách. Okrem toho, že bývajú samé, na izbe majú televízor, pripojenie na internet, chladničku a samostatné sociálne zariadenie. Návštevy majú povolené počas celého dňa. Za jednu noc v takejto izbe zaplatia 10 eur.
„Som presvedčený, že keby sme mali takýchto izieb viac, boli by stále plné," konštatoval primár oddelenia Oldřich Drahovzal.
Ružomberská gynekologicko-pôrodnícka klinika je vybavená 16 izbami, matky s deťmi trávia čas potrebnej hospitalizácie v 6 in-rooming izbách na pôrodníckom oddelení.
Nemocnica má zatiaľ pripravené dve izby, ktoré budú slúžiť ženám s vyššími nárokmi. Chýbajú v nich ešte chladničky, aby spĺňali požiadavky nadštandardného ubytovania. Napriek tomu ich ale ženám, v prípade záujmu, bezplatne poskytnú. Na oddelení sú návštevy povolené len v presne vymedzených hodinách. V ružomberskej klinike plánujú v najbližšej dobe zvýšiť poplatky za nadštandardné služby.
„Prvého syna som rodila v Bratislave, zaplatila som si samostatnú izbu. Keď sme sa presťahovali do Liptova, vybrala som si nového pôrodníka. V Ružomberku som ale po prehliadke oddelenia zistila, že žiaden nadštandard nepotrebujem, pretože klasické izby sa len málo odlišujú od platených. Mala som zabezpečené všetko potrebné pohodlie bez toho, aby som si zaň zaplatila," povedala mamička dvojmesačného chlapca, ktorý prišiel na svet vo vojenskej nemocnici.
Otcovia stoja pri ženách, ktoré rodia prirodzene
Stále viac otcov chce byť pri tom, ako sa ich potomok prvýkrát nadýchne. Za svoju prítomnosť na pôrodnej sále si ale musia priplatiť, v Liptovskom Mikuláši sumou 20 eur, v Ružomberku 3,3 eur.
Na tlmenie bolesti sa používa pôrodnícka epidurálna analgézia. Považuje sa za nadštandardný výkon a pacientka si zaň platí. V Liptovskom Mikuláši musí žena počítať so sumou 67 eur, v Ružomberku približne rovnako.
Liptovskí pôrodníci sa ale zhodujú, že u nás nie je o epidurálku záujem. „V minulom roku využilo túto možnosť len približne 5 percent žien," informoval Drahovzal.
Personál oboch pôrodníc vychádza budúcim rodičkám v ústrety aj tým, že pre ne pripravuje rôzne kurzy. „Zdravotná sestra pre ženy organizuje kurzy prípravy na pôrod, kde im poradí všetko, čo by mali vedieť. Robí to vo svojom voľnom čase, kurz je teda platený," opísal situáciu v Liptovskom Mikuláši Drahovzal.
V Ružomberku môžu budúce mamičky každú stredu na konci mesiaca absolvovať prehliadku oddelenia a položiť lekárom akékoľvek otázky týkajúce sa pôrodu. Zdravotné sestry, pokiaľ im do dovoľujú povinnosti, sú ochotné ukázať im oddelenie v priebehu ktoréhokoľvek dňa.
Uplatnili si výhradu vo svedomí
Gynekologicko–pôrodnícka klinika ružomberskej nemocnice nevykonáva umelé prerušenie tehotenstva ani na žiadosť klientky či zo zdravotných, alebo genetických príčin. Je výukovou základňou Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity a interrupcia je pre ňu v rozpore so základnými etickými princípmi. Záujemkyne o tento zákrok sa obracajú na kliniky okolitých miest.
O výkon môžu požiadať, napríklad, aj v Liptovskom Mikuláši, kde žena za interrupciu vrátane vystavenia žiadosti a odberov zaplatí 230 eur.