LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Členovia záujmového združenia pre transformáciu Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika (AOS) chcú, aby sa súčasne na akadémii zachovalo aj vzdelávanie vojenského personálu.
V minulosti existovalo vo vojenskej akadémii popri vojenskom aj civilné štúdium. Poslední civilní študenti nastúpili na vojenskú akadémiu v roku 2001 a promovali v roku 2006. Keďže sa požiadavky armády na vojenské vzdelávanie zmenili, civilné štúdium zaniklo. Priestory a potenciál školy v oblasti vzdelávania alebo výskumu dnes nie je dostatočne využitý.
Najlepšie by bolo duálne riešenie
Záujmové združenie pre transformáciu akadémie preto prišlo so staronovou myšlienkou obnoviť civilné štúdium na vojenskej akadémii.
„Najzaujímavejšie by bolo takzvané duálne riešnie. To znamená, že všetko čo v priestoroch slúži armáde, by spravoval rezort obrany a škola by sa transformovala na civilnú," vysvetlil bývalý rektor akadémie Ján Kurty
Myšlienka transformácie, podľa jedného z iniciátorov Jozefa Dušana Hrica, vychádza z dobrých skúseností s verejnou školou z minulosti aj potrieb regiónu poskytovať kvalitné civilné vysokoškolské vzdelávanie hlavne v technických odboroch.
„Dôležité je, aby sme potenciál priestorov akadémie využívali čo najefektívnejšie. Civilnú vysokú školu v rámci AOS sme sa ešte ako ekonomický klub Liptova niekoľkokrát snažili zachovať, ale nepodarilo sa nám to. Preto takýto dávame takýto návrh opäť. Vojenské priestory sú veľmi dobre vybavené a majú veľký vzdelanostný potenciál."
Chcú špecifickú, nie konkurenčnú školu
V prípade, že by sa transformácia podarila, v škole by vyučovali v odboroch, ktoré sú tam aj dnes. Akadémia udeľuje tituly bakalára a inžiniera v programoch elektronické systémy.
Okrem toho v nej vzdelávajú v oblastiach manažment, dopravné stroje a zariadenia, počítačové systémy, siete a služby a zbraňové systémy. „Sú to odbory, ktoré nie sú inde na Slovensku, škola by ponúkala to, čo iní nemajú. Chceme, aby bola špecifická, nie konkurenčná," doplnil Kurty.
„Pre mesto by bola vysoká škola prínosom. Ide o najlepšie riešenie v oblasti vysokoškolského vzdelávania v Liptovskom Mikuláši. O tom, či sa to podarí, je predčasné hovoriť, ale koncept je dobrý," myslí si primátor Alexander Slafkovský.
O štúdium bol v čase, keď fungovali civilné odbory, veľký záujem. Vojenská akadémia vychovávala kvalitných absolventov, ktorí patrili k jedným z najlepšie sa uplatňujúcich na trhu práce.
Vyhlásenie poslali vláde a do parlamentu
„Elektrotechnický aj strojársky priemysel má v regióne silnú tradíciu. V súčasnosti na pracovnom trhu chýbajú hlavne vysokoškoláci z technických odborov, taká vysoká škola by mala určite význam. Ak nechceme, aby nielen priemysel, ale aj iné odvetvia technologicky zaostávali, potrebujeme kvalitne vyškolených odborníkov," zhodnotil riaditeľ Strednej odbornej školy elektrotechnickej Milan Daniš.
Vyhlásenie, ktoré členovia záujmového združenia pre transformáciu AOS podpísali v utorok minulý týždeň, doručili vláde a do parlamentu. „Teraz musíme robiť všetky kroky, aby sa nám náš zámer podarilo naplniť," uzavrel Hric.