LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V krajine, ktorú zalieva tropické slnko a križujú ho stáda divokých zvierat všetkých odtieňov zeme, maľoval Eduardo Saidi Tingatinga. Aj keď život v nej stále nie je ľahký, pomocou štetca ukázal Tanzániu nie vo svetle chudoby, ale zachytil bezstarostnosť, veselosť a svojskú naivitu miestnych ľudí.
Eduardo predstavil Tanzániu spôsobom, ktorý ju urobil známou po celom svete. Obrazy Tinga Tinga zaujali nielen turistov, ktorí navštívili exotickú krajinu, obľúbené sú vo všetkých kútoch zemegule.
Slnko a teplo afrických saván
Na Slovensko priniesol obrazy Tinga Tinga priamo zo Zanzibaru Jacek Malinowski, ktorý chce týmto spôsobom podporiť mladých talentovaných umelcov. „Keď sme obrazy videli prvý raz, doslova nás uchvátili. V úplne primitívnych podmienkach tvoria nádherné diela. Rozmýšľali sme, ako im môžeme pomôcť," priblížili J. Malinowski a Eva Jurčová, ktorí priniesli do Liptova kúsok exotiky.
S príjmom približne 400 amerických dolárov na osobu za rok sa radí Tanzánia medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Dôsledkom toho je, že viac ako 20 percent detí nenavštevuje školu, nevie čítať ani písať. 800-tisíc ľudí ročne zomrie v dôsledku nedostatočnej lekárskej starostlivosti a hlad klope na dvere mnohým rodinám tejto krajiny.
„Kolekciou chceme nielen predstaviť umenie Tinga Tinga za hranicami Afriky, ale výťažkom z predaja aj podporiť niekoľkých tanzánskych umelcov a ich rodiny," vysvetlil Malinowski.
Z predaja jedného obrazu žijú dva týždne
Ľudia, podľa ich slov, reagujú na obrazy s nadšením. „Tinga Tinga nepoznajú, no každému, kto ich vidí prvýkrát, vyčaruje pestrá paleta farieb a pozitívny náboj, ktorý z nich doslova sála, široký úsmev na tvári."
Malinowski ale nechce, aby ľudia vnímali výstavu ako podnikanie. „Nemáme v úmysle obrazy v Tanzánii kupovať a tu ich predávať. Človeku urobí dobre, keď môže aspoň troškou pomôcť, no oveľa lepšie to urobí tomu, kto potrebuje skutočnú pomoc," vysvetlil.
Za obrazy, ktoré vystavujú v Liptovskom Mikuláši, umelcom zaplatili. „Nikdy v živote nevideli pokope toľko peňazí. Z jedného predaného obrazu dokáže vyžiť rodina aj dva týždne."
V spolupráci a podpore chce pokračovať aj naďalej, Tinga Tinga nesie v sebe veľký potenciál a je jedným zo spôsobov, akým môžeme podať Afrike pomocnú ruku.
Umenie z chodníkov a jednoduchých chyží
Hlavným motívom obrazov je príroda suchého, ale rôznorodého kontinentu. Tinga Tinga ukazuje hlboké puto tanzánskeho človeka s prírodou, sú pestré a jednoduché, no stačí jeden pohľad na plátno a svet okolo sa zafarbí do tónov radosti a slobody.
Otec umenia Tinga Tinga hľadal prácu v hlavnom meste Tanzánie Dar es Salaam. Vystriedal mnoho zamestnaní, no ani jedno ho nenapĺňalo tak, ako maľovanie obrazov. Inšpiráciu hľadal v pôvodných ľudových zvykoch. Domy v dedinách južnej Tanzánie si miestni obyvatelia zdobili motívmi zvierat.
Eduardova práca čoskoro začala oslovovať mnohých ľudí, jeho diela sa dobre predávali. Afriku totiž videl inými očami, maľoval ju odlišným spôsobom, jeho domov bol zrazu pestrejší, bezstarostnejší a niekedy až sympaticky jednoduchší.
V jeho odkaze i dnes pokračuje asi stovka tanzánskych umelcov a maľovanie je pre nich jediným zdrojom obživy. K tomu, aby zachytili kúsok africkej prírody, nepotrebujú ateliér ani drahé farby či plátno. Sedia priamo na ulici, sololitové dosky si rozložia jednoduchý stôl alebo chodník. Kúpia si najlacnejšie farby a v tvrdých podmienkach vytvárajú umenie, ktoré v ničom nenesie stopy biedy a chudoby.
Žirafy, zebry, levy, špirálovito sa točiace sardinky sa stali obľúbeným motívom detských rozprávkových kníh, vkusným doplnkom bytov a najmä optimistickým oknom do sveta africkej savany.
Výstava, ktorá je v novootvorenom nákupnom stredisku, potrvá už len do konca mesiaca.