V Hlbokom je skoro každý dlžníkom, bojujú aj s novodobou úžerou

Mesto Liptovský Mikuláš zastrešuje nielen investičné, ale aj mäkké projekty zamerané na zlepšenie kvality života sociálne vylúčených občanov.

Viera Kočtúchová (vpravo) denne pracuje s klientmi komunitného centra. Poradila aj tete, ktorá sa prišla poradiť o splátkovom kalendári.Viera Kočtúchová (vpravo) denne pracuje s klientmi komunitného centra. Poradila aj tete, ktorá sa prišla poradiť o splátkovom kalendári. (Zdroj: INGRID ĎURINOVÁ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Členky rómskej neziskovej organizácie Kamas pomáhali deťom v dvoch základných školách v meste. Ich aktivity oslovili pracovníkov sociálneho odboru, ktorí začali plánovať dlhodobé stratégie na riešenie komplexu problémov rómskej komunity. V roku 2006 postavili v osade Hlboké samostatne stojaci domček a zriadili Komunitné centrum Nový svet, stredisko osobnej hygieny, práčovňu a nocľaháreň pre ľudí bez prístrešia.

Mestský úrad v osade zamestnáva šiestich ľudí. Komunitní sociálni pracovníci pomáhajú osadníkom v začlenení sa do normálneho občianskeho života. V dvoch miestnostiach, učebni a herni, majú vytvorené podmienky pre systematickú výchovnú prácu s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

V malej kancelárii denne poskytujú sociálne poradenstvo, vedú chod aj účtovníctvo centra. Základom pre udržanie jeho funkčnosti je finančná podpora od zriaďovateľa.

Peniaze hľadajú aj na webových stránkach

Na aktivity si hľadajú zdroje z projektových výziev. Komunitná sociálna pracovníčkaViera Kočtúchová sa podieľa aj na spracovaní projektov: „Snažíme sa nezaťažovať mestský rozpočet a riešiť výdavky aj z projektov. Sledujeme všetky výzvy, ktoré sa nás týkajú, napríklad, Fond sociálneho rozvoja, ministerstvo zdravotníctva, Úrad vlády, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo školstva aj niektorých nadácií. Projekty sú pre nás veľká záťaž, je to z administratívneho hľadiska náročné.

Na druhej strane sme celkom dobre vybavení, máme počítače, projektor, kameru, fotoaparát. Z projektu sme kompletne vybavili novú nocľaháreň, lebo keď sme otvárali, boli v nej len nemocničné postele s tridsaťročnými matracmi a starý nábytok."

SkryťVypnúť reklamu

Deľba práce pri projektovaní

Mesto vytvorilo pri svojom zastupiteľstve rómsku komisiu a má aj koordinátora rómskych projektov. Zabezpečuje strategické plánovanie, infraštrukturálne a stavebné projekty. Vlani liptovskomikulášska samospráva spracovala a prihlásila projekt Lokálna stratégia komplexného prístupu, v ktorom rieši okrem drobnej infraštruktúry v Hlbokom aj vzdelávanie rómskej menšiny, zamestnanosť a sociálnu inklúziu. Aj v tomto roku sa snažia v centre vykryť niektoré výdavky z rozpočtov projektov. Viera Kočtúchová s nedostatkom peňazí vopred počíta: „Situácia na Slovensku je momentálne taká, že samosprávy musia šetriť. Je to spôsobené krátením príjmov z podielových daní. Aj my sme museli zoškrtať náš rozpočet.

Projekty zamerali aj na dospelých

V rámci klubovej činnosti uskutočňujú projekty. Projekt podporený z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity nazvali Mamičkovo. Základom bola klubová činnosť s diskusiami, prednáškami o výchove, s prácou na počítačoch, ale aj výletmi, športovými aktivitami či pečením koláčov s mladými matkami.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol to prvý projekt s dospelými, ktorý sme robili. Išli sme do toho s obavou, či bude zo strany mamičiek záujem. Dovtedy sme robili len s deťmi. Na stretnutia chodilo osem mamičiek. Keď projekt skončil, prestali chodiť, čo je ale bežný jav," hodnotila Viera Kočtúchová. S odstupom času klienti zistili, že im bolo celkom dobre a chceli zase chodiť na stretnutia.

„Toto sa stalo aj s klubom detí, ktorý bol každý piatok. Keď nám skončili aktivity ako motokáry alebo výlet do Veľkého Slavkova, nastal útlm. Po čase deti začali chodiť. Boli sme s nimi aj v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa na projekte The Wall o umení Graffiti a Street art, ktorý sa im veľmi páčil."

Terénnu prácu podporil Fond sociálneho rozvoja

Nový projekt Pomoc a podpora sociálne znevýhodnených skupín formou komunitnej sociálnej práce posilňuje terénnu sociálnu prácu v meste.

Počas dvoch rokov budú dvaja terénni pracovníci pôsobiť medzi Rómami mimo osady Hlboké, teda v Okoličnom, Palúdzke, Vrbici, na Priemyselnej ulici. Ich úlohou bude aj streetwork pre ľudí bez prístrešia, čo zahŕňa vyhľadávaciu prácu a pomoc bezdomovcom.

Vraj nie sú takí dokonalí, ako to vyzerá

„Máme aj veľa problémov. Stane sa, že nás neprávom obviňujú, vznikajú konflikty. Aj keď to nie je v mojej kompetencii, musím riešiť sťažnosti na všetko. Každý deň sa zaoberám medziľudskými vzťahmi, dochádzkou do školy, platobnou disciplínou pri splácaní úverov," popísala svoje skúsenosti komunitná pracovníčka Viera. Rómovia sa k nim chodia sťažovať, keď majú pocit, že im ublížia na úrade, alebo im zle namontujú okná, keď sa pochytia so susedom, keď ich nahnevá susedov pes.

V Hlbokom je skoro každý dlžníkom, a tak sa často zaoberajú splátkovými kalendármi a faktúrami. Bojujú aj s novodobou úžerou skrytou v pôžičkových programoch nebankových inštitúcií.

Motivujú sa navzájom

Držia si dobrú náladu a považujú sa za dobrý pracovný kolektív. Stretávajú sa aj mimo práce. Keď má toho jedna dosť, druhá potiahne.

Lucia Macková má rada prácu s deťmi: „Tešia ma ich školské úspechy a napredovanie prvákov v písaní, čítaní a v čoraz lepšom počítaní. Veľký význam pripisujem klubovej činnosti s mladými."

Viera Kočtúchová má aj osobné motivácie: „Je za tým aj moje kresťanské nasmerovanie a vnútorné presvedčenie o tom, že to, čo robíme, má zmysel. Rómovia sú veľmi zlatí, pohostinní, majú pekné zvyky. Napríklad, keď niekto v osade zomrie, všetci sa mu poskladajú na výdavky spojené s pohrebom a na ďalšie žitie rodiny.

Sme tu preto, aby sme im pomohli, lebo fakt je, že na niektorých úradoch sa nestretávajú s pochopením, majú zlé skúsenosti. Som na facebooku a vidím rôzne rasistické skupiny, ktoré zakladajú mladí ľudia. Myslím, že mladí ľudia majú na viac, majú na to, aby navrhli nejaké konštruktívne riešenia, ktoré by mohli situáciu zmeniť."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 333
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 461
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 263
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 301
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 918
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 446
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu