LIPTOV. Vláda ešte v auguste 2009 iniciovala program s názvom Školské ovocie, v rámci ktorého si môžu deti materských a žiaci základných škôl kúpiť ovocie, džúsy či zeleninový šalát za 27 percent trhovej ceny.
Zvyšok hradí Európska únia, ktorá na podporu spotreby ovocia a zeleniny vyčlenila pre všetky členské štáty 90 miliónov eur.
Slovensku sa z tejto sumy v minulom školskom roku ušlo 1,28 milióna eur. Tento školský rok už môžu deti lacné ovocie dostávať dvakrát do týždňa. Slovensko môže počítať so sumou vo výške 2,502 milióna eur.
O záujme takouto formou pomôcť k zdravému vývoju detí v školách svedčí fakt, že na konci školského roka 2009/2010 bolo do programu Školské ovocie zapojených 332 492 detí v 1 506 materských a základných školách.
Zmluvná firma nedodáva ovocie žiadnej škole v Liptove
V tomto počte zrejme nie je ani jedno školské zariadenie z Liptova. „Školské ovocie zatiaľ nikomu nedodávame a neviem, že by iná firma v regióne bola do tohto projektu zapojená," povedal M. Hrnčiar z liptovskomikulášskej spoločnosti, ktorá na základe zmluvy s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou môže ovocie školám dodávať.
Keď sme sa o ochote vstúpiť do tohto projektu zaujímali v roku 2009, M. Kráľovenská zo Základnej školy Dončova v Ružomberku povedala, že zapojiť sa do tohto programu bezpodmienečne chcú.
Zástupkyňa vedúceho oddelenia školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Ružomberku Jana Lokajová vtedy informovala: „Momentálne nemáme žiadne informácie o projekte. Ministerstvo školstva nám nedalo žiadne pokyny. Ak to bude aktuálne, určite sa všetky mestské materské a základné školy do projektu zapoja."
Oficiálne to nepovedia, ale prácu navyše robiť nechcú
Oficiálne nikto nechce povedať, prečo nie sú školy zapojené do programu, ktorý umožňuje deťom kúpiť si na desiatu, povedzme, jablko za niekoľko centov.
Neoficiálne sme sa od viacerých učiteľov, ktorí nechcú byť menovaní, dozvedeli dve základné príčiny neochoty dopriať deťom lacné ovocie. V prvom rade je to vraj práca navyše spojená s manipuláciou ovocia v škole.
Treba ho rozdeliť do tried, ak bude súčasťou obeda, servírovať stravníkom, viesť evidenciu o spotrebe. Problémom by vraj bolo u niektorých detí aj výber tých 27 percent ceny ovocia.
Na Orave nemali so zapojením sa do projektu žiadny problém
Na Orave sú učitelia ústretovejší, lebo tam je zapojenie do projektu Školské ovocie takmer ukážkové. Nielenže učitelia bez problémov zvládajú viac práce navyše v prospech zdravia detí, vyriešili aj otázku peňazí.
Za ovocie zaplatí škola z fondu, ktorý vytvárajú rodičia detí na začiatku školského roka a o jeho využití rozhoduje školská rada. V niektorých školách dokonca dostávajú ako bonus pohár džúsu denne na žiaka úplne zadarmo.
Či budú mať deti lacné ovocie, teda záleží len od ochoty pedagógov. Zapojenie sa do programu je dobrovoľné. Tlak na školy môžu vytvárať len rodičia, aby európske peniaze, ktoré boli vyčlenené pre najmenších, nevyšli nazmar.