LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Slovenská poľnohospodárska prvovýroba potrebuje na prežite reálne ceny produkovaných komodít. Predseda Liptovského odbytového družstva Anton Sivák to spolu s dlhodobou požiadavkou na zvýšenie dotácií považuje za jediný možný recept zachovania domácej produkcie potravín.
„ Pochopiteľne, rast cien poľnohospodárskych komodít je širokou verejnosťou vnímaný veľmi citlivo a negatívne, pretože potraviny tvoria veľkú časť spotrebného koša. Na druhej strane, zreálnenie cien by konečne mohlo pomôcť slovenskému poľnohospodárstvu dostať sa z nepríjemnej situácie, keď sa v priebehu posledných dvoch rokov ocitlo pre krízu a nízkym cenám na pokraji kolapsu," skonštatoval Sivák.
Pri neustálom zdražovaní vstupov nie je, podľa neho, naďalej únosné držať ceny niektorých komodít na úrovni doslova spred niekoľkých desiatok rokov. „ V ostatnom období sa výrazne zvýšili ceny hnojív, krmív či pohonných látok. K tomu treba ešte prirátať vysokú daň z pridanej hodnoty," povedal s tým, že obrovským problémom je aj neprimeraný podiel jednotlivých článkov reťazca, po ktorom sa potraviny dostávajú ku konečným spotrebiteľom.
„ Výsledná maloobchodná cena sa delí medzi prvovýrobcov, spracovateľov a obchod. Keď si zvážime, kto má aké náklady, vyznieva paradoxne, že najväčší zisk zostáva pre obchodníkov. Navyše, spolu so spracovateľmi zarábajú nepochybne oveľa viac ako prvovýrobcovia. Určite je to nenormálne a nespravodlivé, žiaľ, také je nastavenie ekonomiky v celosvetovom meradle," zdôraznil Sivák.
Slovenskí poľnohospodári, podľa neho, čakajú na zrovnoprávnenie podmienok s konkurenciou v rámci Európskej únie. „ Minimálne na udržanie súčasnej produkcie potrebujeme zvýšenie dotácií na úroveň krajín západnej Európy, napríklad, Francúzska či Rakúska. V opačnom prípade sa nám nepodarí zastaviť nepríjemne klesajúci objem domácej výroby poľnohospodárskych produktov," dodal.