LIPTOV. V prepočte na obyvateľov Liptova spáchal približne každý stý človek trestný čin. Polícia v minulom roku zadržala 1200 osôb, ktoré prekročili hranice zákona. Každý desiaty páchateľ mal menej ako 18 rokov a každý piaty konal pod vplyvom alkoholu.
„Spolu došlo v Liptove v dôsledku nelegálnej činnosti k škodám vo výške 8,7 milióna eur,“ informovala Jana Balogová, hovorkyňa krajského oddelenia policajného zboru v Žiline.
Vykrádači zobrali z áut veci za 235-tisíc eur
V majetkovej kriminalite viedli v minulom roku v liptovskomikulášskom okrese vlámania do rekreačných chát, ružomberskí zlodeji sa zamerali najmä na reštauračné zariadenia.
Naopak, najmenej ich zaujímajú byty a rodinné domy. S viac ako 500 vlámaniami spôsobili páchatelia škody majiteľom nehnuteľností za viac ako 2,5 milióna eur. Polícii sa podarilo objasniť len každý piaty prípad.
Spomedzi všetkých krádeží, ktorých bolo v Liptove v minulom roku viac ako 600, sa zlodeji zamerali najmä na automobily. V oboch okresoch zmizlo 91 áut, páchateľa odhalili policajti len pri 35 krádežiach.
Len päť percentnú úspešnosť zaznamenali v pátraní po vykrádačoch automobilov, pričom tento druh krádeží bol v minulom rok v Liptove najčastejší.
Zlodeji si zo zaparkovaných áut odniesli veci za približne 235-tisíc eur počas dvanástich mesiacov.
Pri objasňovaní mravnostnej kriminality bola polícia úspešnejšia. Zo všetkých zistených prípadov znásilnení, pohlavného zneužívania či obchodovania s ľuďmi nevypátrali páchateľa len v jednom prípade.
Najviac škôd zaznamenali vo finančných podvodoch
Páchateľom ekonomickej kriminálnej činnosti sa podarilo odcudziť v minulom roku až 3 milióny eur. Len na krátení daní obrali Liptáci štát o viac ako 1,6 milióna eur.
Vo finančných podvodoch a sprenevere peňazí sa obohatili o takmer 900-tisíc eur. Polícia odhalila len približne polovicu prípadov ekonomickej trestnej činnosti.
Štatistické údaje neodrážajú skutočnosť
Kriminológovia ale hovoria, že štatistiky polície môžu byť zavádzajúce, pretože ukazujú len na zaregistrovanú trestnú činnosť. Skrytá kriminalita, teda tá, o ktorej polícia nevie, môže byť až desaťnásobne vyššia.
Štatistiky polície nezahŕňajú priestupky, ktoré rovnako znepríjemňujú každodenný život ľudí. K priestupku dochádza vtedy, ak hodnota odcudzenej či poškodenej veci nepresiahne hranicu 266 eur.
Zo štatistík Eurostadu vyplýva, že počet vrážd na Slovensku od roku 2002 do roku 2008 klesol zo 128 na 94 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. V krajinách strednej Európy má vyšší počet vrážd už iba Česká republika.
Polícia v minulom roku neevidovala v liptovskomikulášskom a ružomberskom okrese žiadnu vraždu.
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ