Utorok, 23. január, 2018 | Meniny má Miloš
Pridajte si svoje mesto

Prejazd štvorprúdovkou bude čoskoro plynulejší

Mnohí Mikulášania sa sťažujú na preťaženú štvorprúdovú cestu, ktorá sa ťahá celým mestom. Problémom je, podľa nich, nová svetelná križovatka pri nákupnom centre.

Semafory na križovatke obchodného centra a Rachmaninovom námestí budú v prevádzke v rovnakom čase.(Zdroj: AUTORKA)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na úseku približne 1100 metrov brzdí dopravu až 5 svetelných križovatiek. Svetelnú križovatku pred nákupným centrom považujú vodiči za zbytočnú. Pod nepríjemné čakanie sa však, podľa mesta, podpisuje aj všeobecné zvýšenie hustoty dopravy v krajine.

„Do určitej miery k tomu prispelo aj zriadenie nového obchodného centra. Prestavba križovatky na križovatku so svetelnou signalizáciou bola preto nevyhnutnosťou. Úrovňová križovatka by bez nej nebola schopná previesť všetku dopravu a súčasne umožniť bezkolízne výjazdy vozidiel z parkoviska obchodného centra. Problematické by bolo aj prechádzanie chodcov cez križovatku, samozrejme, pri rešpektovaní pravidiel cestnej premávky, čo zrejme je pre niektorých vodičov ten hlavný problém,“ informoval Miroslav Tuli, vedúci odboru dopravy a komunálnych služieb na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.

Križovatky čoskoro zosúladia

V dopravnej špičke čaká na zelenú množstvo automobilov, často v niekoľko desaťmetrových kolónach. Sťažujú sa, že semafory na križovatke pri nákupnom centre sú v prevádzke, aj keď sú všetky obchody zatvorené, čo zbytočne brzdí dopravu.

Investorom prestavby križovatky je blízke obchodné centrum. Mestu mal investor odovzdať svetelnú križovatku a chodníky.

Križovatku s dopravnými značkami vlastní štát a spravuje ju Slovenská správa ciest. Zatiaľ ale nedošlo k odovzdaniu signalizácie mestu, a tak nemôžu zasiahnuť do programu radiča a prispôsobiť ho potrebám vodičov.

Na základe obhliadky priamo na mieste však mesto súhlasilo s pripomienkami ľudí. „Koordináciu je možné ešte doladiť a zvýšiť plynulosť premávky na ceste v oboch smeroch,“ priznal Tuli.

Odborná firma v minulom týždni prepracovala svetelné plány na križovatke Rachmaninovo námestie, čím by malo dôjsť k zlepšeniu plynulosti premávky.

„Ostáva ešte upraviť časy zapínania a vypínania na križovatke obchodného centra, ktoré budú totožné s križovatkou Rachmaninovo námestie. Zjednodušene povedané, semafory na obidvoch križovatkách budú v prevádzke v rovnakom čase,“ vysvetlil Tuli.

V zimnom období bude svetelná signalizácia fungovať do 19. a v lete do 21. hodiny. S úpravami rátajú aj počas víkendov. K zmene by malo dôjsť v blízkej dobe.

Na kruhový objazd nie je dosť miesta

Vodiči tvrdia, že situáciu na štvorprúdovej ceste môže vyriešiť výstavba kruhového objazdu. Technické možnosti územia však takéto riešenie vylučujú.

„Z priestorových dôvodov sa okružná križovatka s parametrami križovatky pri hoteli Jánošík nedá vybudovať bez toho, aby sa nemuseli zbúrať priľahlé stavby. Pokiaľ by išlo len o malú okružnú križovatku bez využitia spojovacích vetiev, jej kapacita by bola nedostatočná,“ vysvetlil Tuli.

Súčasná záťaž cesty už dvojnásobne prevyšuje kapacitu malej okružnej križovatky. Ďalším dôvodom, pre ktorý nie je možné postaviť veľký kruhový objazd je, podľa Tuliho, aj malá vzdialenosť križovatiek pri obchodnom centre a Rachmainovom námestí. Jedinou prístupnou možnosťou, ako odľahčiť vodičom jazdu je teda zosúladenie času ich prevádzky.

Pomedzi bytovky už autá neprejdú

Veľa vodičov v snahe vyhnúť sa križovatke pri nákupnom centre si zjednodušuje príjazd na parkovisko cestou poza bytovku na Ulici 1. mája. Prechádzajú po priechode pre chodcov alebo dokonca cez obrubníky, ktoré sú už poškodené.

Problém by mohla vyriešiť dopravná značka neprejazdnosti alebo značka označujúca slepú cestu.

„Týmto sa mesto bude zaoberať a v jarných mesiacoch prijme opatrenia na zamedzenie prejazdu mimo vjazdu na parkovisko z Ulice 1. mája alebo Ulice Čs. brigády.

Obchvat mesta tak skoro nezrealizujú

Svetelná križovatka pri novom nákupnom centre by mala kapacitne vyhovovať až do roku 2023. Malý kruhový objazd so spojovacími vetvami, ktorý by sa ale z priestorových dôvodov nedal postaviť, by stačil bezproblémovo usmerňovať dopravu najviac do roku 2012 až 2015.

„Dovtedy sa však nepredpokladá, že bude zrealizovaná prekládka železničnej trate a vybudovaný južný obchvat mesta, ktorý by mohol presmerovaním tranzitnej dopravy mimo mesta znížiť intenzitu dopravy v križovatke pri obchodnom centre. Vzhľadom na všetky skutočnosti je najvhodnejším riešením križovatka so svetelnou signalizáciou,“ dodal Tuli.


  1. V lavíne zahynul poľský skialpinista 2 503
  2. Ako dobre poznáte Liptov? 366
  3. Kedy možno auto zaparkovať pred rodinným domom 318
  4. Vo Važci otvorili Otcovu stodolu na pomoc mužom 177
  5. Radostný počin dvoch bratov sa zrodil takmer bezodpadovo 177
  6. MAS bude zárukou dobrej spolupráce medzi obcami 166
  7. V obchodnom dome nahlásili bombu, išlo o planý poplach 163
  8. Na sedačkovej lanovke v Jasnej skolaboval 64-ročný lyžiar 128
  9. Devastácii prírody by sa mohlo predísť ekologickým cestovným ruchom 119
  10. Robí reklamu fašiangovej tradícii aj recyklácii 93

Najčítanejšie správy

Mikuláš

V lavíne zahynul poľský skialpinista

Západné Tatry majú prvú tohtoročnú obeť. V lavíne tam včera zahynul mladý skialpinista.

Ako dobre poznáte Liptov?

Otestujte svoje vedomosti o Liptove. Pripravili sme pre vás prvý zo štvorice testov. Odpovedzte na zaujímavé otázky z histórie, geografie, športu, ale aj rekordoch a spoznajte liptovské naj.

Kedy možno auto zaparkovať pred rodinným domom

So zaparkovanými autami na obecných alebo krajských cestách majú problém viaceré liptovské obce. Proti sebe stoja ohľaduplnosť a zákon.

Vo Važci otvorili Otcovu stodolu na pomoc mužom

Otcova stodola bude miestom stretávania sa mužov, aby si pomáhali v osobnostnom a duchovnom raste.

Radostný počin dvoch bratov sa zrodil takmer bezodpadovo

Janko a Vladko. Vekový rozdiel im nedoprial veľa spoločných detských hier, dospelosť im dovolila vyhrať sa s veľkou ekostavebnicou, dokonca takmer bezodpadovou.

Blízke regióny

Prezident Andrej Kiska: Panelovka je hanba

Prezident republiky navštívil Turčianske Teplice. Po rokovaní s primátorom Igorom Husom sa stretol aj so študentami Spojenej školy - Gymnázia Mikuláša Galandu.

Ťažká cisterna zlomila most. Pozrite, ako zareagovala obec

Jasenovčania vyriešili havarijnú situáciu rýchlo. Nový most postavili za dva dni.

Treba si navzájom viac otvoriť dvere

V Martine dnes popoludní otvorili Konzulát Srbskej republiky na Slovensku. Je druhým v republike. Podobné zastupiteľské pracovisko funguje už aj v Košiciach.

FOTO: Prezident Andrej Kiska v Turčianskych Tepliciach

Hlava štátu dnes navštívala kúpeľné mesto v Turci. Okrem prijatia na mestkom úrade Andrej Kiska debatoval aj so študentami Spojenej školy - Gymnázia Mikuláša Galandu.

V potoku našiel hrdzavý kus železa. Vykľula sa z neho praveká sekerka

Archeológovia nekopú dinosaury, v praveku nebola Orava vyľudnená a pokrytá ľadom a nie je pravda, že by sa pravekí ľudia od nás celkom líšili. Pravda však je, že nelegálni kopáči a detektoristi stále pripravujú ľudstvo o krehké známky histórie. Dedičstvo ukryté pod zemou potrebuje našu ochranu.

Všetky správy

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe polícia našla telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď a nie je iba jedna

Aké sú motivácie tých, ktorí páchajú neveru a prečo sú aj šťastní ľudia neverní?