LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Daroval ju Akadémii ozbrojených síl (AOS) generála Milana Rastislava Štefánika so sídlom v Liptovskom Mikuláši, kde už dávnejšie tvoria značnú časť Siene cti a slávy.
„Široké okolie veľmi dobre vedelo, že u mňa žiadna návšteva nikdy neuspela so suvenírmi, ale práve iba s takýmito vzácnymi exponátmi," skonštatoval 88-ročný plukovník vo výslužbe s tým, že zbierka zbraní, uniforiem, vyznamenaní a nespočetného množstva ďalších predmetov vznikla za pomoci celej armády a pevne verí, že bude mať pokračovanie.
Jeden z mála žijúcich pamätníkov legendárnej bojovej cesty 1. Čs. armádneho zboru z Buzuluku do Prahy začal zbierať najrôznejšie vojnové exponáty vzápätí po skončení druhej svetovej vojny. Už v 50. rokoch 20. storočia z nich zriadil expozíciu vo vtedajšom liptovskomikulášskom vojenskom učilišti, neskôr strednej škole, odkiaľ sa po jej zrušení napokon dostala do spomínanej Siene cti a slávy AOS.
Jeho nezištné celoživotné zberateľské a osvetové úsilie vyzdvihol aj rektor AOS Miroslav Kelemen. „Táto historická zbierka má nevyčísliteľnú hodnotu nielen pre súčasné, ale aj všetky nasledujúce generácie Slovákov. Trvalo bude pomáhať pri udržovaní bojových tradícií, prispievať k vlasteneckej výchove a poznávaniu národnej histórie," zdôraznil Kelemen.