LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Úsporným opatrením dala poisťovniam do rúk možnosť zrušiť zmluvy so všetkými poskytovateľmi. Poisťovne potrebujú šetriť a začal sa veľmi nepríjemný boj a tlak na poskytovateľov starostlivosti o ešte nevýhodnejšie zmluvné podmienky, aké mali doteraz. Platnosť zmlúv so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) nemocniciam vyprší 31. marca. Zatiaľ nedostali návrh nových, ktoré by mali platiť od 1. apríla.
Podobne je to aj s poisťovňou Dôvera, ktorá ku koncu marca vypovedala zmluvy všetkým nemocniciam. Riaditelia nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) hovoria, že situácia je kritická a nemajú kam ustúpiť.
Zaradenie do primárnej siete nie je zárukou
„VšZP vysvetlila svoju stratégiu pri zazmluvňovaní poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tým, že s niektorými neuzavrie zmluvy vôbec a u niektorých bude prehodnocovať rozsah,“ vysvetlil Ján Vyšňan, riaditeľ Liptovskej nemocnice s poliklinikou.
Snahou každej nemocnice je, aby patrila do takzvanej primárnej alebo pevnej siete. Musí však splniť potrebné kritériá. Nemocnice v tejto sieti majú väčšiu istotu, že poisťovne s nimi podpíšu zmluvu. Realita ale ukazuje, že ani to nemusí byť zárukou ďalšieho zazmluvnenia.
„Ak nás poisťovňa neza-zmluvní, od 1. apríla sme na vode. Budeme môcť poskytovať iba nevyhnutnú starostlivosť v akútnych prípadoch. Aj to nám musí povoliť poisťovňa cez hory papierovačiek. Za takých okolností ale starostlivosť nie je schopná dlhodobejšie fungovať a jednoducho skončí,“ povedala lekárka z mikulášskej nemocnice.
Aby nemocnicu zachovali, musia spojiť sily
„Všetky nemocnice takzvaného druhého typu budú mať problém so zabezpečením zmluvy pre svoju ďalšiu existenciu. S riaditeľom nemocnice chceme spojiť sily, aby sa podarilo podpísať zmluvu, ktorá jej umožní ďalej fungovať v čo najmenej oklieštenom rozsahu oproti súčasnosti. Aby sme udržali nemocnicu, budeme rokovať so Žilinským samosprávnym krajom a poisťovňou. Uvidíme, čo sa nám podarí v tomto smere vyjednať,“ informoval primátor Alexander Slafkovský.
Ohrozené sú najmä lôžkové oddelenia
Konkrétne návrhy pre jednotlivých poskytovateľov zatiaľ predložené neboli a mnohé nemocnice, medzi nimi aj Liptovská nemocnica s poliklinikou, sa obávajú najhoršieho.
„Návrh poisťovne bude predložený do polovice marca. Ihneď po obdržaní návrhu sa začnú rokovania k finančným a rozsahovým podmienkam. Pokiaľ by nedošlo k zazmluvneniu našej nemocnice v určitých odboroch, hlavne pri lôžkovej starostlivosti, pacienti budú hospitalizovaní v tých zariadeniach, kde bude daný typ starostlivosti zazmluvnený. To môže znamenať hospitalizáciu nie v susednom meste, ale, napríklad, v Martine, Žiline, Banskej Bystrici alebo inde na Slovensku,“ dodal Vyšňan.
Úroveň zdravotníctva určujú štát a poisťovne
Celkom vážne sa v nemocnici hovorí o zrušení oddelení urológie, psychiatrie, ušno-nosno-krčného, traumatológie a doliečovacieho oddelenia.
„Pacienti majú problém, že sa zrušil rontgen v poliklinike a teraz chodia do nemocnice, čo je len niekoľko sto metrov. Teraz reálne hrozí, že za lekárom alebo lôžkovou starostlivosťou budú cestovať sto kilometrov. Ľudia sa sťažujú na zdravotnú starostlivosť, no nemocnice sú obmedzované peniazmi, ktoré im dávajú zdravotné poisťovne. Na zdravotníctvo sa v našej republike vynakladá zúfalo málo peňazí. Napríklad v Dánsku, ktoré má rovnaký počet obyvateľov, ide na zdravotníctvo 6–násobne viac peňazí oproti Slovensku. Týmito hroziacimi redukciami sa likviduje ešte aj to, čo funguje a je ľuďom dostupné, namiesto toho, aby sa hľadali zdroje na financovanie.“ vysvetlila lekárka.
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ