O dva roky by mal privítať prvých turistov nový zábavný park Zlatý vek. Istá spoločnosť ho chce postaviť v Demänovej na ploche takmer 40 hektárov a tematické námety bude čerpať najmä zo slovenskej histórie.
DEMÄNOVÁ. Stavebné práce na území, ktoré miestni ľudia volajú Stredné Pole, by sa mali začať už v októbri. V súčasnosti investor čaká na potrebné povolenia.
Cieľom výstavby areálu, ktorý pozostáva so zábavného parku a akvaparku, má byť, podľa navrhovateľa, rozvoj cestovného ruchu, tvorba nových pracovných miest a zvýšenie príjmov pre región. Dôvod, pre ktorý sa rozhodli postaviť zábavný park v Liptove, je jeho silný rekreačný potenciál, vďaka čomu patrí k najnavštevovanejším na Slovensku.
Za spoločnosťou, ktorá chce park postaviť, stojí developer, ktorý je investične zameraný na región Liptova, zároveň je prepojený s realitnou agentúrou.
Očakávajú vysokú návštevnosť
Do výstavby plánuje investor vložiť približne 100 miliónov eur. Zábavný park bude návštevníkom ponúkať šport, zábavu, relax, ubytovanie a občerstvenie. Jeho súčasťou bude aj vodný park, mestečko Zlatý Vek a kráľovský hrad, ktorý postavia na najvyššom mieste a bude tvoriť dominantu celého komplexu.
V projekte počítajú s dennou návštevnosťou okolo 32-tisíc turistov, postavia apartmány a domy pre približne 4-tisíc ľudí. Rovnakú kapacitu budú mať aj reštauračné zariadenia a parkoviská.
V parku ožijú mýty a povesti
Zlatý vek vychádza zo slovenského stredoveku, bude nadväzovať na obdobie legiend, povier, rozmach rytierstva, kráľovskej moci a baníctva. Hlavným prvkom parku bude Jantárová cesta, ktorá spojí hrad s mestečkom. Okrem toho sa návštevníkom odhalí spôsob života ľudí v stredoveku, vrátane ukážok starých domácností, chovu zvierat, pôvodných remesiel, ale i dobové divadlo či tajomnú alchýmiu.
Napätie zažijú návštevníci na horských dráhach, pri jaskyni, ktorá chrlí oheň alebo ťažobnej veži. Návrh parku pozostáva aj z hotela, ktorý má ponúknuť wellness, saunový a relaxačný svet.
Radšej zdržanlivosť ako predčasná radosť
„O zámere výstavby zábavného parku sme nevedeli. Nehovoril som so žiadnym z investorov, nikto nás neoslovil. Na mestský úrad nám doručili dokumenty potrebné pre ministerstvo životného prostredia, kde sa máme vyjadriť k vplyvom na životné prostredie. Pre cestovný ruch sú to zaujímavé veci, ktoré môžeme podporiť, no zároveň nehovoríme nič konkrétne, pretože o investorovi nič nevieme,“ povedal primátor Alexander Slafkovský.
Pokiaľ projekt prejde procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, investor môže žiadať mikulášsky stavebný úrad o stavebné povolenie.
Rozsiahly zámer vytvára priestor na špekulácie
V novom zábavnom parku by malo vzniknúť aj množstvo pracovných miest a predpokladaná návštevnosť je viac ako ambiciózna. Mikulášania preto zámer vítajú, no „ ... veľké plány a projekty, ktoré sa nikdy neuskutočnili ,nie sú ničím novým. Niektoré mestá a obce čakajú na sľúbenú výstavbu niekoľko rokov,“ myslí si Iveta z Demänovej.
„Zámer schvaľujem, znamená nové pracovné možnosti a lákadlo pre turistov. Už teraz mal park stáť,“ povedal Lukáš z Liptovského Mikuláša. Podobný názor má aj Beata: „Ak chceme mať v regióne turistov, musíme im niečo ponúknuť. Zatiaľ je to stále málo.“
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ