Tradičný spôsob obživy, remeslá, kroje. Monumentálne staré stromy, kopce, cesty, mosty, zvonice, kaplnky, pomníky, symboly.
Povesti, viažuce sa k určitým miestam. Rozprávky, opisujúce konanie ľudí v rôznych dobách.
Príbehy, ktoré zaujali
Kopec nad Dovalovom má zvláštnu atmosféru. Navyše priťahuje blesky. Po jednej tragickej udalosti tu domáci postavili kaplnku. Chodili sa k nej pomodliť, keď ich niečo trápilo. Napríklad, keď veľmi pršalo, aby už dážď prestal, alebo naopak, keď bolo sucho, aby zapršalo.
V októbri 1944 havarovalo nad Liptovskou Porúbkou dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2. Jeho trosky sú dodnes na vrchole hory Slemä. Sovietske diaľkové letectvo uskutočnilo v lete 1944 viac ako tisíc vzletov, počas ktorých prepravovali materiál a ľudí na pomoc Povstaniu. Na spiatočnej ceste odvážali ranených bojovníkov SNP do sovietskych nemocníc.
Počas druhej svetovej vojny bola ťažko skúšaná aj Závažná Poruba. Front sa tu zastavil, vojská Wehrmachtu a Červenej armády sa vzájomne ostreľovali ponad záhrady a strechy domov v obci. Domácim nezostávalo nič iné, len opustiť svoje príbytky a zachraňovať si holé životy u príbuzných a priateľov žijúcich v dnešnom mikroregióne.
Život hradnej pani Magdalény Zaiovej sa na prelome 16. a 17. storočia spájal s budovaním kaštieľa pri hrade v Liptovskom Hrádku. Neváhala sa päťkrát vydať, aby udržala svoju schopnosť zveľaďovať hradné panstvo.
Dnes je toto miesto opäť v ženských rukách – hrad zakonzervovala a kaštieľ citlivo zrekonštruovala nová hradná pani. Od augusta minulého roka je pre návštevníkov pripravená prehliadka s výkladom aj audiovizuálnou prezentáciou.
V tieni Poludnice
Z vrcholu Poludnice vidieť do každej z obcí, ktoré sa združili v Mikroregióne pod Poludnicou, aby spoločne prezentovali svoju identitu, históriu, pamätihodnosti a významné miesta. Päť obcí a mesto Liptovský Hrádok vytipovali niekoľko zaujímavostí, na ktoré chcú upozorniť miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Obce zrealizovali cezhraničný projekt, v rámci ktorého vytvorili trasu pamätihodností a významných miest. V každej z nich nájdete súhrnné informačné tabule s navigáciou a malé tabuľky roztrúsené pred jednotlivými miestami v obci.
Závažná Poruba
Dnes je Závažná Poruba vyhľadávaným strediskom zim– ného športu aj letnej turistiky s kvalitnými službami.
Významným miestom v obci je rodný dom Milana Rúfusa, v ktorom samospráva prevádzkuje múzeum jedinečného básnika. Pochovaný je na miestnom cintoríne podľa jeho vlastného želania tak, aby z večnosti hľadel na Poludnicu.
Liptovský Ján
So štatútom kúpeľného miesta a svojou zemianskou históriou je magnetom pre rekreantov. V obci nájdete 17 kaštieľov prevažne zo 17. storočia a 6 kúrií z 15. storočia. Rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia bol postavený na kopci na počesť víťazstva nad Tatármi.
Dominantou obce je aj evanjelický kostol, ktorý postavili v roku 1783 po vydaní tolerančného patentu Jozefom II.
Uhorská Ves
V obci sú dve malé vodné elektrárne, ktoré umožňujú prevádzať vodné športy. Vraj je tu výborná rybačka.
Pred obecným úradom nájdete technickú pamiatku – červenú ručnú požiarnu striekačku. V roku 1941 ju zakúpili od hasičského družstva v Martine za 15–tisíc korún. Vedľa je obecná zvonica, kde je inštalovaný zvon z roku 1924 pochádzajúci z dielní továrne Rudolf Manoušek a spol.
Podtureň
Vznikla pri starobylej obchodnej ceste naprieč Liptovom. V jej chotári za cintorínom leží kopec členený úzkymi roklinami na tri časti: Bašta, Varta a Velínok.
Na jeho vrchole stál kedysi stredoveký hrádok s turňou, od ktorej je odvodený názov obce. Našli sa tu nálezy veľkomoravskej keramiky, ktoré slovanské osídlenie horného Liptova posunuli do 9. – 10. storočia.
Liptovská Porúbka
Porubčania boli v minulosti pltníci. Plavili drevo z tajchov zo Svarína, z Čierneho Váhu a Malužinej do Liptovského Hrádku.
Obec má významnú povstaleckú históriu. Po potlačení SNP tu pôsobili viaceré partizánske skupiny, ktoré sa sústreďovali v doline Skaličná a na náhornej plošine Brtkovica.
Dodnes sú tu pozostatky partizánskych bunkrov. Katastrálne územie Liptovskej Porúbky je vďaka svojej kráse a prírodným hodnotám súčasťou Národného parku Nízke Tatry.
Liptovský Hrádok
V najmenšom liptovskom meste s bohatou lesníckou minulosťou je mnoho zaujímavých objektov. Na trase je budova prvej lesníckej školy v Uhorsku, kostol, pieskovcový kríž, Lipová alej.
V budove Soľného a meďného úradu z roku 1728 je dnes Národopisné múzeum s unikátnymi expozíciami ovčiarstva či modrotlače.
V mestskej časti Dovalovo zaujmú sakrálne stavby - národná kultúrna pamiatka z obdobia neskorej gotiky, Rímsko-katolícky kostol sv. Martina či prícestná Kaplnka sv. Jána Nepomuckého.
Predstavitelia Mikroregiónu pod Poludnicou sprevádzali prednedávnom návštevníkov trasy z mesta Nowy Targ, obcí Krempachy a Nová Biala, ktorí prišli v rámci Programu cezhraničnej spolupráce 2007-2013 Poľsko – Slovenská republika.
Spomínané významné miesta a pamätihodnosti sú však k dispozícii pre všetkých, ktorí žijú na tomto území. Stačí sa nechať pozvať nami a jarným slnkom na prechádzku.
Autor: INGRID ĎURINOVÁ