LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Na základe zmluvy o separovaní odpadu, ktorú má každé mesto či obec podpísanú s ministerstvom životného prostredia a recyklačným fondom, musí pri separovaných komoditách dodržiavať takzvané nábehové krivky.
„Ide o to, aby sme spĺňali limity, ktoré nám zmluva predpisuje. Keďže nemáme dostatok vytriedeného odpadu, prevádzka našej linky je drahá,“ vysvetlil primátor Branislav Tréger.
Na základe dohody z Verejnoprospešnými službami (VPS) v Liptovskom Mikuláši chcú liptovsko-hrádocké Technické služby (TS) dopĺňať kapacitu mikulášskej separačnej linky, ktorá tiež predpísané limity nespĺňa. „Nazbieraný odpad budeme zvážať do Liptovského Mikuláša a na ich linke sa budú jednotlivé komodity triediť. Myslím si, že ide o obojstranne výhodnú dohodu, pretože my znížime náklady na separáciu a Mikulášanom pomôžeme zvýšiť využiteľnosť separačnej linky,“ priblížil Tréger.
„Určite pôjde o zaujímavú spoluprácu, ale o konkrétnych podmienkach sme zatiaľ nehovorili. Navrhli sme stretnutie riaditeľov TS Liptovský Hrádok a VPS Liptovský Mikuláš, keďže sú to štatutárni zástupcovia mestských organizácií. Mali by sa dohodnúť na obojstranne výhodných podmienkach,“ upresnil Milan Kružliak zástupca primátora mesta Liptovský Mikuláš.
Technické služby v Liptovskom Hrádku by sa v budúcnosti chceli špecializovať na biologicky rozložiteľný odpad, keďže majú veľmi dobré technické zázemie. „V rámci dvoch projektov sme z európskych fondov dostali dotáciu na spracovateľskú linku a prostredníctvom druhej dotácie peniaze na zberné nádoby, autá na zvážanie odpadu a obslužné zariadenia,“ uzavrel primátor.